GeriSağlık Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? İşte, evde doğal çözüm önerileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? İşte, evde doğal çözüm önerileri

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? İşte, evde doğal çözüm önerileri

Sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte pek çok sivrisinek ısırmasına maruz kalmaya başladı. Atopik cilde sahip kişilerde sadece ısırıldıkları bölgelerde değil de tüm vücutta kabarma, kaşıntı, kızarma şişlik gibi alerjik belirtiler gösterebiliyor. Sivrisinek ısırmasının neden olduğu kaşıntı, kaşıntının beraberinde getirdiği acı ve şişmeler için doğal çözümler bulunuyor. Peki, sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? İşte sivrisinek ısırmasına doğal çözümler…

Her yıl yaz aylarında binlerce kişi sivrisinekler tarafından ısırılır ancak sivrisineklerin etkileri kişilere göre değişiklik gösterir. Sivrisinek ısırıkları genellikle birkaç içerisinde geçer. Bağışıklık sistemi daha zayıf olanlarda ve çocuklarda, sivrisinek ısırmasının neden olduğu kızarıklık ve şişlik daha uzun süre kalabilir. Isırılan yeri kaşımak, hem kızarıklığın hem de kaşıntının daha da artmasına neden olacaktır. Sivrisinek ısırığına evde bulunan malzemelerden doğal çözümler üretelebilirsiniz. 

SİVRİSİNEK ISIRIĞI KAŞINTISI NASIL GEÇER?

 • Kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmenin en etkili ve kolay yöntemlerinden biri 10 dakikalık soğuk kompres uygulamaktır.
 • Sivrisinek ısırığına bir parça diş macunu sürerseniz kaşıntısı geçer ve şişkinliğini alabilir.
 • Sivrisinek ısırığı için kullanılan yaygın yöntemlerden biri de limon kolonyasıdır. Şişliğin inmesi ve mikropların dağılması için kaşıntı başladığı anda limon kolonyası ya da limon suyu sürmeniz, sivrisinek ısırığı kaşıntısını hafifletecektir.
 • Tuzlu su da mikropları öldürmede etkili bir yöntem olduğundan, kaşıntıyı geçirmek için de kullanılır. Bunun için; bir çay bardağı suya bir şeker kaşığı tuz ekleyin ve içerisinde çözülene kadar karıştırıp sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye sürün.

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR

Fesleğen, biberiye gibi bitkiler eğer ortamda varsa onların kokusuna sivrisinekler pek gelmezler. Kimyasal ya da bitkisel sinek kovucular var. Limon, lavanta, okaliptüs, karanfil, tarçın yağı sinek kovucu özelliği bilinen yağlar.

FESLEĞEN

Sivrisinekleri kovmada en etkili yöntemlerden biri olan fesleğen ısırığın olduğu bölge de için de fayda sağlar. Birkaç fesleğen yaprağını iyice ezin ve ısırılan bölgeye sürün. Fesleğen yoksa adaçayı, taze nane vb. bitkilerin yaprakları da kaşıntıya iyi geliyor.

BAL

Antibakteriyel etkiye sahip olan balı ısırığın üzerine bir miktar sürdüğünüzde kaşıntının geçmesi uzun sürmeyecektir.

BUZ KOMPRESİ

Sivrisinek ısırıklardan oluşan şişliği buz kompresi uygulayarak en az seviyeye indirebilirsiniz.

ÇAY POŞETLERİ

Çay poşetleri sivrisinek ısırığının neden olduğu şişkinliği geçirmek için kullanılabilir. Çay içtikten sonra kullandığınız poşetleri  buzlukta birkaç beklettikten sonra soğutucu etkisinden de faydalanabilirsiniz.

NANE- LİMON 

Bir bardağa su doldurarak içerisine biraz nane yaprağı biraz da limon suyu sıkarak sivrisineklerden kolayca kurtulabilirsiniz. İsterseniz bu karışımı vücudunuza sürerek de sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

 

 

En lezzetli yemek tarifleri burada

False