Reflüden kurtulma yolları

Güncelleme Tarihi:

Reflüden kurtulma yolları
Oluşturulma Tarihi: Aralık 09, 2015 12:11

Halk arasında "göğüs yanması" olarak bilinen reflü hastalığı, mide içinde bulunan yemek ve asidin, yemek borusu içine geri kaçması olarak tanımlanmaktadır.

Haberin Devamı

Reflü hastalığı tüm dünyada yaygın bir hastalıktır. Uzun süreli ve tedavi edilmeyen reflü hastalarının %10’unda sürekli hasara bağlı olarak yemek borusu yapısının değişmesi gibi durumlar meydana gelmektedir.İşte Habertürk'ün haberine göre reflüden kurtulma yolları...

İLAÇ TEDAVİSİ

Reflüden kurtulma yolları


Reflü yakınması olan kişilerde başlangıçta mutlaka ilaç tedavisi uygulanıyor. Bu tedavi reflü şikâyeti olanların yüzde 80’ ini rahatlatmakla birlikte soruna neden olan mekanik bozukluğu ortadan kaldıramıyor ve reflüyü tamamen tedavi edemiyor. Bu nedenle ilaç tedavisini bırakan reflü hastalarının yüzde 90’ ında aynı yakınmalar kısa süre içinde tekrar başlıyor. Uzmanlar ilaç tedavisinde 3 farklı yöntem bulunduğunu söylüyor. Bunlar; 
* Proton pompa baskılayıcı tedavi, midenin asit salgılama miktarını kontrol altına alıyor ve yukarı doğru çıkan mide asit miktarını düşürüyor. 
* Aljenik ilaç tedavisiyle yemek borusunun yüzeyi kaplanarak mide asidinin etkisi azaltılıyor. Bu tedavi yönteminde, yemek borusu ilaç tarafından yüzeysel olarak sıvanıyor. Böylece yukarı çıkan asidin yemek borusu hücreleriyle karşılaşması en aza indirgenip tahriş azaltılıyor. 
* Prokinetik ajandalar yan etkilerinden dolayı en az tercih edilen ilaç tedavi yöntemi olarak görülüyor. Bu tedavi, yemek borusu hareketini düzenleyerek yukarı doğru reflü olan sıvının tekrar aşağı doğru itilmesini kolaylaştırıyor. 

Haberin Devamı

ENDOSKOPİK REFLÜ CERRAHİSİ

Reflüden kurtulma yolları


PLICATOR, kronik reflünün kalıcılığında altın standart olan laparoskopik cerrahide yapılan onarımı, daha az girişimsel bir yöntem olan endoskopi yolu ile taklit etme esasına dayalı bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Endoskopik olarak yapılan kontrol sonrasında hasta bölgeye bu cihazla girilerek mide kapak mekanizmasındaki yapısal bozukluk mide içinden konulan bir ya da iki dikiş yardımıyla onarılıyor. Endoskopik reflü tedavisi en yeni ve ağızdan girilerek uygulanan ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak biliniyor. Özellikle cerrahi tedaviye sıcak bakmayan reflü hastalarına uygulanan yöntemin bazı sınırlamaları bulunuyor. 

Haberin Devamı

LAPAROSKOPİK YÖNTEM 

Reflüden kurtulma yolları

LAPAROSKOPİ karından yapılan ve karın kesilmeden (0.5 ve 1 cm’lik küçük noktalardan girilerek) uygulanan bir teknik olarak tanımlanıyor. Eğer kişide mide fıtığı varsa öncelikle fıtık onarımı yapılıyor. Fıtığın büyüklüğü ve hastanın özelliklerine göre bazı hastalarda nüks riskini azaltmak amacıyla bazen yama da (mesh) kullanılıyor. Sonrasında ameliyat öncesi yapılan incelemeler ışığında hastaya özel bir anti - reflü düzenek oluşturuluyor. “Fundoplikasyon” işlemi olarak adlandırılan bu aşamada çoğu kez 360, nadiren 270 derecelik bir kapak düzeneği oluşturuluyor. Böylece yemek borusunun ileri doğru olan dalga hareketi ile gıdalar mide içine itiliyor ve geri kaçış engelleniyor. Laparoskopik reflü ameliyatlarının ortalama süresi 35 - 40 dakika sürüyor. 6 saat sonra yürütülen ve geceyi hastanede geçiren hasta ertesi gün hafif bir kahvaltı sonrasında evine gidebilir duruma geliyor. 

Haberin Devamı

ROBOTİK CERRAHİ 
Op. Dr. Levent Eminoğlu, "Her ne kadar birçok cerrahi girişim laparoskopik olarak yapılıyor olsa da laparoskopinin teknik özellikleri beraberinde bazı kısıtlamaları da getiriyor” diyor. Dr. Eminoğlu, robotik teknoloji ile reflü ameliyatlarının göbekten tek bir giriş noktasından yapıldığını, bunun hem ameliyat sonrası ağrıyı hem de hareket kısıtlılığını azalttığını söylüyor."

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!