Kirazın faydaları neler? Kiraz nelere iyi gelir?

Güncelleme Tarihi:

Kirazın faydaları neler Kiraz nelere iyi gelir
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 05, 2018 16:32

En çok tercih edilen yaz meyvelerinden olan kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Adeta sağlık deposu olan bu faydalı meyve her yaş grubundan insan tarafından büyük bir zevkle tüketiliyor. Mevsiminin gelmesi nedeniyle pazar tezgahlarında ve manavlarda sıklıkla görülen kirazın faydalarını merak eden vatandaşlar da konu hakkında araştırma yapıyor. Peki, kirazın faydaları neler? Kiraz nelere iyi gelir?

Haberin Devamı

Toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran, böbrek ve karaciğer sağlığını koruyan kiraz ülkemizde hem sevilen hem de bol miktarda yetiştirilen bir meyve. Bu küçük kırmızı meyveyi severek tüketen vatandaşlar da ne gibi faydaları olduğunu merak ediyor. 'Kirazın faydaları neler?' ve 'Kiraz nelere iyi gelir?' gibi sorularına internette yanıt arayan vatandaşlar, kirazın nelere iyi geldiğini ve insan sağlığına olan faydasını sorguluyor. İşte, en çok tercih edilen yaz meyvelerinden kirazın faydaları...

KİRAZIN FAYDALARI NELER?

VİTAMİN YÖNÜNDEN ZENGİN: C,A ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan kiraz, uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen sağlıklı bir meyve, özellikle ödem atma ve idrar söktürme özelliği olan kiraz sapı da son günlerde oldukça revaçta olmaya başladı.

Haberin Devamı

ENFEKSİYON ÖNLEYİCİ: Kiraz fitokimyasallar açısından zengindir. Aynı şekilde bir flavonoid olan quercetinki içinde hem anti-kanser bir oluşum, hem de anti-imflamotoral ve antihistaminik (alerji ve enfeksiyon önleyici) özellikler taşıyan bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR: Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

SİNDİRİMİ DÜZENLER: Bağırsak sağlığına da iyi gelen kiraz, kabızlığı önlemede etkilidir ve iyi bir sindirim düzenleyicidir.

BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN KİRAZ: Böbrek taşı problemi yaşayanlar için de ideal olan kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olabilir.

KARACİĞERİ RAHATLATIR: Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Bunun yanında aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında yardımcı olabilir.

SİGARA BIRAKMADA YARDIMCI: Sigarayı bırakmak isteyen kişilere de faydalı olan kiraz, nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.

DAMAR SERTLİĞİNE BİRE BİR: Kiraz ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için artrit (romatizma), gut hastalığı, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde de etkili oluyor.

Haberin Devamı

KİRAZ SAPI DA OLDUKÇA FAYDALI

Pek çok soruna çare olan kiraz ve sapı, idrar söktürücü özelliğiyle böbreklerimizin dostu olarak vücudumuzu zararlı maddelerden koruyor. 30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağınız çay, böbrekleri çalıştırarak, diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyicisi, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etki gösterebilir. Bileşimi polifenolik maddeler ve potasyum tuzları bakımından zengin olan kiraz sapı detoks ve zayıflama rejimlerinde vücuttaki ödemin atılması amacıyla potasyum dengesini koruyabilen bir idrar artırıcı olarak değerlidir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!