Anneler dikkat! ‘Mükemmellik sendromu’na kapılmayın

Anneler dikkat ‘Mükemmellik sendromu’na kapılmayın

Günümüzde pek çok anne mükemmel olma isteğiyle elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyor ve daha iyi ne yapabilirim kaygısını yaşıyor. Mükemmel anne sendromu karşımıza farklı görünümlerle çıkıyor. Bazı ailelerde iki yaşında üç dil öğrensin, aynı anda hem baleye hem yüzme kursuna gitsin, hem piyano hem keman çalsın gibi bir tutumla kendini gösterirken, başka bir ailede çocuğunun sağlıklı yaşamasını istiyor.

Haberin Devamı

Mükemmellik sendromu annede yetersizlik duygusuna, kendini suçlamaya ve aşırı kaygıya neden olabilirken, çocukta yeme ve uyku sorunlarından inatçılık ve okuldan bıkmaya dek birçok sorunla kendini gösterebiliyor. Bu olumsuzluklar ileri yaşlarda da etkisini gösterebilmekte. Her istediğini elde edebileceğini, mükemmel ve kusursuz olduğunu zannederek büyüyen çocuk gerçek hayatta engellenmelerle, retlerle ve başarısızlıkla karşılaştığında büyük hayal kırıklığı yaşamakta, özgüven kaybı yaşayabilmekte.Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, anneleri mükemmelliğe iten 6 nedeni anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

HER İNSANDA VAR OLAN NARSİSTİK YÖN

Çocuk sahibi olmak dünyadaki en sorumluluk isteyen ve  en ağır iş olmasının yanında aynı zamanda  insandaki narsisistik yönü de ortaya çıkarabilen bir durum. ‘Benim çocuğum’ fikri, zaman zaman çocuğu ve kendini mükemmel görmek isteme eğilimini oluşturabiliyor. 

Haberin Devamı

BAĞLILIK DEĞİL BAĞIMLILIK

Çocuğunu kendinden ayrıştıramayan, aslında kendi bağımlılıklarının telafisi olarak çocuğunu kullanan ebeveynler çocuklardaki bağımlılığı artırıyor.  Tabi ki ebeveynlerin büyük çoğunluğu bunları kasıtlı  yapmıyor. Hatta farkında bile değiller. Ancak her çocuğun ebeveyninden bağımsız bir varlık olduğunu unutmamak gerekiyor. Annelerin çocuğunun özerkliğini teşvik etmesi ve desteklemesi yapabilecekleri en doğru davranış.

Anneler dikkat ‘Mükemmellik sendromu’na kapılmayın

DÖNEM EBEVEYNLERİ ETKİLİYOR

Dönemin ruhu da ebeveynlik stilini belirliyor. Toplum ve medyada çocuk için  daha çok şey yapmak daha iyi ebeveynlikmiş gibi algılatılıyor. Bu nedenle aileler, özellikle de çalışan anneler çok daha fazlasını yapmaları gerektiğine inanıyorlar.

AŞIRI ENDİŞE

Ebeveynler çocuklarının psikolojisinin bozulacağından aşırı endişelenmeye başladıkları için onun her dediğini yaparak, ruhsal yönden örselememeye çalışıyorlar. Oysa bir annenin çocuğuna yapabileceği en büyük kötülüklerden biri onun her istediğini yapmak.

Haberin Devamı

Anneler dikkat ‘Mükemmellik sendromu’na kapılmayın

GEÇMİŞİN TELAFİSİ

Ebeveynler, geçmişte kendi anne-babalarının yaptıkları hataların bilincine vardıkları ve bugünkü yaşamlarının nasıl etkilendiği farkettikleri için bu hataları kendi çocukları üzerinde yapmamaya çalışıyorlar. “Benim yaşadığımı çocuğum yaşamasın!" diye düşünüyorlar.

ÇOCUK SAYISI VE ÇALIŞAN EBEVEYN

Çocuk sayısının azalması, ebeveynlerin çocuklarıyla daha çok ilgilenmelerine neden olduğu gibi, uzun çalışma saatleri ve annelerin de çalışma hayatında olması bazen çocuğuna "yeterince vakit ayıramadığını" düşünmesine neden olabiliyor. Bu nedenle anneler çocuğuyla geçirdikleri zamanda "bari onu mutlu edeyim" diyerek aşırı ilgi gösterebiliyor.

ÇOCUKLAR MUTLAKA YAŞASINLAR!
Mükemmellik sendromu ile yetişen çocuklar; problem çözme becerisi olmayan, herşeyden çabuk sıkılan, elindeki hiçbir şeyle mutlu olmayan, söz dinlemeyen çocuklar oluyor. Daha bencil ve kibirli davranıyorlar. Ailenin sunduğu imkanları, hayatın kendisinden de bekledikleri için hayat onlara bu şartları sunmayınca çok daha çabuk ve derin ruhsal problemler yaşayabiliyorlar. Okul süreçlerinde çok daha çabuk sıkılabiliyorlar, çünkü bir ksımına okula gitmeden okulda öğretilmesi gereken bilgiler öğretiliyor. Yetişkin olduklarında kendilerini sürekli başarılı, başarısız ekseninde değerlendirip mutsuz olabiliyorlar. Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül “2 yaşındaki bir çocuğun temel ihtiyacı annesiyle yakın bir ilişki kurmaktır, yabancı dil öğrenmek değildir. 3 yaşında bir çocuğun ihtiyacı oyun oynamaktır, piyano çalmak değildir. Çocukların gelişim ihtiyaçlarını iyi anlamak önemlidir. Bir çocuğa verebileceğiniz en değerli şey onun ayrı bir birey olduğunu kabul ederek sevginizi hissetirmeniz ve güven vermenizdir. Evet küçük yaştan bazı şeylere yönlendirme yapalım ama çocukluklarını da mutlaka yaşasınlar.” diyor.

Haberle ilgili daha fazlası: