KONUT KREDİSİ 2022: Yüzde 0,99 faizli konut kredisine kimler başvurabilir? 10 yıl vadeli konut kredisinde taksidi ne kadar? İşte konut finansmanında 3 yeni paket

Güncelleme Tarihi:

KONUT KREDİSİ 2022: Yüzde 0,99 faizli konut kredisine kimler başvurabilir 10 yıl vadeli konut kredisinde taksidi ne kadar İşte konut finansmanında 3 yeni paket
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 12, 2022 18:11

10 yıl vadeli yüzde 0,99 faizli konut kredisi müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut almak isteyen vatandaşlara konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketin devreye gireceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyona kadar değere sahip 1. el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık 0,99 konut kredisi sağlıyoruz." dedi. Peki, yüzde 0,99 faizli konut kredisine kimler başvurabilir? İşte, o konuyla ilgili yapılan açıklamalar...

Haberin Devamı

Yüzde 0,99 faizli konut kredisi başvuru şartları, Kabine Toplantısı'nın ardından vatandaşların gündemine geldi. Konut finansmanı hakkında yeni paketleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 ayrı paketin sunulduğunu söyleyerek, "Son dönemde fahiş yükselişler nedeniyle konut inşaasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arzi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik." dedi.

YÜZDE 0,99 FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var. Son dönemde fahiş yükselişler nedeniyle konut inşaasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arzi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik.
Üç ayrı paketi millletimizin huzuruna sunuyoruz. Birinci pakette ilk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.

Haberin Devamı

İkinci paket konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler.

Mayıs başı itibarıyla yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık. 1 yıl boyunca konut fiyatlarını duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli rakama kadar 36 ay vade ile finansmandan yararlanabilecek. Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ'ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız."

Twitter üzerinden de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

İlk defa ve tek konut sahibi olacak vatandaşımıza, 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık %0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.

Haberin Devamı

2 milyon liraya kadar olan konutlara sağlanacak, döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik edecek ikinci paket; 10 yıla kadar vadeli ve aylık %0,89 faizli konut kredisi içeriyor.

Mayıs ayı başı itibarıyla asgari %40’ı tamamlanmış ve asgari %50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık.

 

BAKMADAN GEÇME!