Trafik rekoru kırıldı!

Güncelleme Tarihi:

Trafik rekoru kırıldı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 27, 2014 12:02

RAMAZAN Bayramı’nı İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin cuma gününden yola çıkmaya başlamasıyla, özellikle dün doruğa ulaşan trafik yoğunluğu azalmasına karşın bazı bölgelerde halen devam ediyor. TEM yolunun Bolu Gerede gişelerinin önünde 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşurken, Gebze Eskihisar- Yalova Topçular feribot hattında 24 saatte tam 23 bin araç taşınarak büyük bir rekor kırıldı. Şimdi tatilciler kara kara geri nasıl döneceklerini düşünüyor.

Haberin Devamı

Cuma gününden itibaren yola çıkmaya başlayan tatilciler TEM ve D-100 Karayolu’nun Kocaeli geçişinde zorlandı. Cuma akşamından itiraben İzmit körfezi’ni dolaşmak istemeyen Yalova- Bursa- İzmir yönüne gidecek araç sürücülerinin tercih ettiği Gebze Eskihisar’daki feribot istelesindeki yoğunluk, bu sabaha kadar devam etti.

Gebze-Eskihisar ile Yalova Topçular arasında 17 feribot çalıştıran İDO, bu yetersiz kalınca Sirkeci hattındaki 4 hızlı feribotu buraya kaydırdı. Burada bir başka firmaya ait feribotların da çalışmasına rağmen özellikle dün kuyruklan iskele gişelerinden D-100’e kadar dayandı. İDO ayrıca bu bayram arefesinde bu hatta tüm geçmiş yılların rekorunu da kırdı. Alınan bilgilere göre daha önce bayram arefelerinde 24 saatlik süre içinde gidiş- dönüş en fazla 19 bin araç taşıyan İDO, bu bayram arifesinde cuma akşamından cumartesi akşamına kadar 23 bin araç taşıdı. Bu araçlardan sadece 17 bini Eskihisar’dan Yalova Topçular’a geçiş yaptı.

Haberin Devamı

Trafik rekoru kırıldı

Trafik rekoru kırıldı
GİDEN ÇOK GELEN YOK
İDO yetkilileri, cuma, cumartesi ve bugünle birlikte Yenikapı'dan Bandırma'ya yapılan toplam 22 seferde ise geçen yolcu sayısının 18 bin 240'a, aracın 3 bin 800 olacağını belirtti. En yoğun gün olan cumartesi 11, bugün ise 7 sefer düzenlendi.

FERİBOTTA SIKINTI AZALDI AMA BOLU KÖTÜ

Bu sabaha kadar devam eden ve bugüne kadar görülmemiş yoğunluktaki trafik sadece dün gece iftar saatinde kısa sürede hafifledi. Daha sonra aynı yoğunlukla devam eden trafik TEM ve D-100’de, hem Eskihisar feribot iskelesinde saat 07.30’a kadar sürdü. Bu sabah saat 06.30 ile 07.00 arasında çekilen hava fotoğraflarında da yoğun trafik belirgin olarak fotoğraflanırken, 07.30’dan sonra giderek zayıfladı. Saat.10.00 sıralarında Eskihisar Feribot İskelesi’nde araçlar bekleme yapmaksızın feribotlara alınmaya başlandı.

Öte yandan Cuma gününden itibaren TEM yolunun Bolu kesiminde yaşanan yoğunluk arife günü sabahı da devam etti. TEM’de 3 gündür en sıkıntılı yer olan Gerede gişelerinin önünde 30 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluştu. Trafik ekiplerinin Gerede gişelerindeki yoğunluğu azaltmak için bir önceki Yeniçağa gişelerine araçları yönlendirmesi çare olmadı. Yeniçağa gişelerinin önünde de uzun araç kuyrukları oluştu. TEM’de gişelere doğru adım adım ilerleyerek otoyoldan çıkanlar D-100 karayolunda da aynı sıkıntıyı yaşadı. D-100 karayolu ve TEM’den çıkan araçların yöneldiği Karadeniz ile bağlantıyı sağlayan Gerede ile Karabük arasındaki yolda, 30 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluştu.

Haberin Devamı

Saatlerce yolda olan tatilciler isyan ederken, 14 saatte İstanbul’dan Bolu’ya gelen bir tatilci, "İstanbul’dan Bolu’ya 14 saatte geldik. Yollarda perişan olduk. Yollar berbat" dedi.

Trafik rekoru kırıldı

DÖNÜŞ TRAFİĞİ KORKUSU

İstanbul’dan bayram tatili göçünün dönüşü yetkilileri şimdiden kara kara düşündürmeye başladı. Bu büyük göçte en büyük sıkıntıyı çeken il olan Kocaeli’de Vali Ercan Topaca başkanlığında Emniyet Müdürlüğü ve Karayolları yetkilileriyle toplantı yapılırken, geçen yıllarda bir kez uygulanan TEM’de iki şeridin birden İstanbul yönüne verilmesi ve İstanbul’dan Anadolu yönüne gidecek araçların D-100’e yönlendirilmesi düşüncesi de gündeme getirildi. Ancak, olası bazı sorunlar dikkate alınarak bundan vazgeçildi.

Haberin Devamı

Trafik rekoru kırıldı


İDARİ İZİN YOK, NORMAL İZİN ÇOK

Dirçok bayramlarda olduğu gibi bu bayramın ardından Perşembe ve Cuma günlerinin de tatile tahil edilmesi beklentisi içine giren kamu çalışanlarının büyük bir bölümünün, tatil kararı alınmamasına rağmen bu iki gün için normal izin aldıkları ortaya çıktı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, şöyle dedi:

"Memurların büyük bölümü Ramazan ayı nedeniyle yıllık izinlerini de kullanmamışlardı. Bir kısmı yıllık iznini aldı. Bir kısmı da perşembe ve Cuma günü için izin aldı. İzin isteyenler geri çevrilmedi. Diğer illerde de böyle olduğunu sanıyorum. O nedenle bayramın son günü trafikte bayram öncesi yaşanan yoğunluk olmayacağını tahmin ediyoruz. Dönüşe geçecek olanlar da bayramın üçüncü günü veya cumartesi, pazara yüklenmesin. Böyle olursa sıkıntı olmaz."

Haberin Devamı

Trafik rekoru kırıldı


DÖNÜŞTE EN SIKINTILI NOKTA

Bayram tatili sonunda TEM’in Kocaeli geçişinde sürücülerin en fazla sıkıntı çektiği geçiş noktası yine Bekirdere Rampası olacak. Sakarya’da, Antalya ve Eskişehir’den gelen araçlarla birleşen Ankara yönünden gelen trafik, İzmit’te ’Kandıra turnikeleri’ olarak da bilinen Doğu turnikelerinde İzmir- Bursa ve Yalova yönünden gelen araçlarla kesişiyor. Bu noktaya kadar TEM’de 3 şerit olan yol da Bekirdere Rampası’ndan itibaren 2 şeride dütüğü için trafik sıkışıyor. Yoğun trafikte buradan itibaren panacyaya doğru araç kuyrukları oluşuyor. Yol rampa çıkılıp viyadük ve tüneller geçildikten sonra rahatlıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: