İstavrit bereketi balıkçıların yüzünü güldürdü

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 31, 2022 09:17

İstanbul Boğazı'ndaki istavrit bolluğu balıkların küçük olmasına rağmen olta balıkçılarının yüzünü güldürdü.

Haberin Devamı

İstanbul Boğazı'nda günlerdir süren bereketli balık avı devam ediyor. Birkaç gündür İstanbul Boğazı'nda fazlasıyla olan istavrit sürüleri olta balıkçılarının yüzünü güldürdü. Havanın da sıcak olmasını fırsat bilen balıkçılar, oltasını kapıp Galata Köprüsü'ne geldi. Suya attıkları iğneleri boş çıkmayan balıkçılar, evlerine kovaları dolu döndü.

“İSTAVRİT BOL BEREKETLİ AMA UFAK BALIK, BAŞKA BALIK YOK”

Balıkların küçük olduğundan yakınan Dursun Kol, “Sabah 07.00’de geldim bu saate kadar balıklarla uğraşıyorum. İstavrit bol, bereketli ama ufak balık. Büyük balık yok şu anda. Sabah ve akşam saatlerinde genelde balık bol oluyor” dedi.

“ŞU ANDA İSTAVRİT VAR BAŞKA BALIK YOK”

2 gündür istavrit tutmak için geldiğini ifade eden Lütfü Tay, “Saat sabah 09.00’dan beri buradayım. Şu anda istavrit var, başka balık yok. Bazıları ufak geliyor, onları geri gönderiyorum. Normallerini alıyorum. Tutup satanlar da var, eve götürenler de var. Satan bayağı var. Buradan ekmeğini çıkartıyorlar. Çinekop zamanı geliyordum ama çinekop şimdi bitti, istavrite de 2 gündür geliyorum” şeklinde konuştu.

“HAFTANIN 3 GÜNÜ BALIK TUTMAYA GELİYORUM”

Haberin Devamı

Boğazda istavritin hep olduğunu söyleyen Ali Bütün, “Haftanın 3 günü balık tutmaya geliyorum. Sabah saat 06.30’da Galata Köprüsü’nde oluyorum. Çünkü burada yer sorunu oluyor. Saat 07.00’den sonra gelenler yer bulamıyor. İstavritler bugün gün ağarırken başladı, öğlen saat 14.00’e kadar bayağı vardı, sonra balıklar çekildi. Şu an ben yemli atıyorum. 2 buçuk kilogram sattım. Sabahtan beri 3 kilogram yakaladım. Boğazda her zaman istavrit vardır” diye konuştu.

“BİR BUÇUK KİLOGRAM SATTIM, YENİDEN TUTMAYA BAŞLADIM”

Dün 5 kilogram istavrit sattığını söyleyen Beşbinaz Çakmaktaş, “Sabah saat 05.30’da balık tutmaya geldim. Bir buçuk kilogram sattım, yeniden tutmaya başladım. Dün daha çok istavrit vardı, bugün pek yok. Dün 5 kilogram sattım” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: