İran'dan Türk TIR'larına takip cihazı

Güncelleme Tarihi:

İrandan Türk TIRlarına takip cihazı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 25, 2014 09:39

İran'a giren Türk taşıma araçlarına, 110 dolar karşılığında bir takip cihazı taktığı ortaya çıktı. Ülkesinde araçların izlenmesi amacıyla takılan “araç takip cihazı” Türk taşıma araçlarının İran’dan çıkışlarında iade alınmıyor ve alınan ücret de iade edilmiyor.

Haberin Devamı

İran tarafınca bugüne kadar 6.000 araca takılan “takip cihazı”, 110 dolar ücret ve makbuzu ile birlikte taşımacılara verilerek işlem yapılıyor. Taşımacılara verilen makbuzun 3 ay geçerliliği olup bu süre içinde araçta bulunması ve talep edildiğinde ibrazı zorunlu. Makbuzun ibraz edilememesi halinde ücret bir kez daha tahsil ediliyor.

Şüphe veya risk oluşturduğu tespit edilmeksizin, istisnasız tüm Türk araçlarına takılan söz konusu takip cihazı ile İran, bu araçların Türkiye’deki tüm hareketlerini de izleyebiliyor. İran’ın bu takip hizmeti için 3 ayda bir 100 USD ücret alacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

TÜRKİYE'DE ÜCRET İADE EDİLİYOR
Konuyla ilgili açıklama yapan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener Türkiye'deki uygulamayı değerlendirirken, “Ülkemize veya ülkemiz üzerinden taşıma yapacak olan, Türk veya yabancı plakalı araç gözetilmeksizin, Türk gümrüklerince herhangi bir şüphe, risk bulunması halinde ücret alınmaksızın “takip cihazı (ATS)” araçlara yerleştirilmekte ve söz konusu aracın ülkemizden çıkışında gümrük yetkilileri tarafından cihaz iade alınmaktadır” diye konuştu.

Haberin Devamı

İran tarafından başlatılan bu uygulamanın dünyada başka bir örneği bulunmadığının altını çizen Fatih Şener, "İran, araçlarımıza taktığı bu cihazlar ile araçlarımızın tüm hareketlerini izliyor. İran’ın bu uygulamadan vazgeçmesi ve aldığı ücretleri acilen iade etmesi gerekiyor. Tüm İran araçlarına da bu cihazlardan takılmasını istiyoruz” dedi.

İrandan Türk TIRlarına takip cihazı
YAKIT FİYAT FARKINDAN PAZARI ELE GEÇİRDİLER
Son yıllarda İran araçlarının taşıma pazarının yüzde 75’ini ele geçirdiğini, bunu da İran’dan litresini 0,10 cent’e aldıkları yakıtın, fazlasını Türkiye’de satarak başardıklarını belirten Şener, “Ülkemizde akaryakıt İran’daki fiyatın 10 katından fazla durumda. Kaçakçılık yapılacaksa bunun mağduru vergi kaybı yaşayan Türkiye’dir. Bir yandan vergi kaybı yaşanırken diğer yandan kendi taşımacımız yaşama şansını kaybediyor. İran tarafından ücretli takılan bu kanunsuz cihazların iadesi sağlandıktan sonra, Akaryakıt kaçakçılığı ile vergi kaybı ve haksız rekabetin önlenebilmesi için çıkışta iade alınmak suretiyle tüm İran araçlarına ayrıca araç takip cihazı takılmasını” talep ediyoruz, dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!