Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci kez Türk-İş'te toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci kez Türk-İşte toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ikinci kez toplandı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, "Burada bizim arzumuz Ocak ayından itibaren bin 300 liranın uygulanması ve kademeyle ilgili sıkıntılarımızın giderilmesi arkasından da çok tehlikeli işlerle ilgili talebimizin değerlendirilmesi." dedi.

Haberin Devamı

Komisyonda 5 işçi, 5 işveren, 5 de devlet temsilcisi yer aldı. İşçi kesimini Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti. 

Türk-İş Başkanı Atalay, komisyondan asgari ücretin Ocak ayından itibaren bin 300 liranın uygulanmasını, kademelendirme ile ilgili sıkıntılarının giderilmesini ve çok tehlikeli işlerle ilgili taleplerinin değerlendirilmesini istedi.

Atalay, şöyle devam etti:

"Bin 300 lirayla ilgili Türk-Iş'in geçen dönemde yaptığı açlık sınırıyla ilgili rakam bin 390 civarında ama bizim için bin 300 lira uygun bir rakam bir an evvel Ocak ayından itibaren uygulanması taraftarıyız. Onun ötesinde de her ortamda ifade ediyorum. Şimdi iş verenlerimiz burada biz bu iş verenlerimizin büyük bölümü ile sözleşme yapıyoruz. 10 yıllık bir kızımız şu anda çalışıyor bin 320 TL ücret alıyor. Ama başka bir kızımız yeni işe girecek oda bin 300 TL alacak arada 10 yıllık kıdem var bununla ilgili bor sıkıntı var. Tehlikeli işlerin ve çok tehlikeli işlerin boyutu var. Türk-Iş olarak bir çikolata fabrikasında çalışan bir işçi ile bir madende çalışan işçinin durumunun aynı olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun yanında bu bin 300 lirayı ödeyemeyecek olan iş verenlerimiz var. O işverenlerimizle ilgilide maliye ve hazine temsilcilerimiz burada. Burada bizim arzumuz Ocak ayından itibaren bin 300 liranın uygulanması ve kademeyle ilgili sıkıntılarımızın giderilmesi arkasından da çok tehlikeli işlerle ilgili talebimizin değerlendirilmesi. Bu komisyon bunun kararını verecek. Ülkemizde 5 milyon civarında asgari ücretli var. Biz bunun başlangıç ücreti olduğunu biliyoruzz. Ülkenin yüzde 70'i bu ücretle geçiniyor. Yani bu ücretin geçinebilecek bir ücret olmadığını bu ülkede yaşayan herkes biliyor. Bu rakamlarla geçinen var mı? Tabi ki geçinen var. Ama nasıl geçindiğini o geçinenlere sormak lazım. Bu ücreti başta ben olmak üzere hepimiz denememiz lazım."

"ASGARİ ÜCRETLİDEN ALINAN VERGİNİN KALDIRILMASI İLE İLGİLİ KANUNİ DÜZENLEME GEREKİYOR"
Asgari ücretliden alınan verginin kaldırılması konusunda taleplerle ilgili sorunun ardından Ergün Atalay, bununla ilgili kanuni düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim ülkemizde 13 milyon resmi, 2 milyonda gayri resmi 15 milyon çalışan var. 13 milyonda vergiye tabi. Vergiyle ilgili kamuda biz 220 bin civarındayız. 5 milyonda asgari ücretli var. Bununla ilgili kanuni düzenleme yapılması gerekiyor. Onun dışında bizim başka bir konumuz da var. Biz kamuda sene başında aldığımız ücretin yüzde 30 aşağısını alıyoruz 6'ıncı aydan sonra. 20 yıllık bir işçi Ocak ayında alıyorsa Haziran'dan sonraa bu ücret Aralık'a doğru 350 lira aşağı düşüyor. Ben zaman zaman söylüyorum; sözleşme yapmasınlar bizle. Vergiyi halletsinler bu işin başka bir boyutu. İkisi birbirine paralel bunların. Bununla ilgili komisyon burada, hazine, maliye temsilcileri burada onlar bu konuda bizden daha uzman. Biz burada tabi ki bir düzenleme yapılsın işveren üzerindeki yük alınsın ama bunun şartlarını, şeklini Sayın Genel Müdürümle hazine maliye temsilcileri işçi işveren ortaklaşa yapsınlar. Ev sahibi olarak buradayım. Onun için taraflara toplantı salonunu bırakmak lazım. Onlar bir düzenleme yapsınlar bizim önümüze getirecekler önümüzdeki günlerde. Ona göre karar vereceğiz."

ÖNDER: ASGARİ ÜCRETLİ RAKAMI CİDDİ RAKAMLARA ULAŞACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ise şu ifadeleri kullandı:

Önder, "Bizde Türk-İş gibi işveren tarafı gibi işçi tarafı gibi hükümet tarafı olarak da teklif ettiğimiz bin 300 lira net ücretin piyasaya etkisini, işçilere etkisini, istihdama etkiisini, işsizliğe muhtemelen etkilerini Bakanımızın, Başbakanımızın talimatıyla gece gündüz çalışıyoruz. Türk-İş Başkanımızın da dediği gibi kademeyle ilgili işverene yükle ilgili çok fazla kafa yoruyoruz ve çok fazla çalışıyoruz. Yine asgari ücretteki kademelendirmeyle ilgili bilindiği gibi bin 300 lira olursa asgari ücret, 5 milyon asgari ücretli rakamı daha ciddi rakamlara ulaşacak. Yine bununla ilgili çalışmalarımız mevcut. Tehlikeli işlere ilişkin bu komisyona ve bu komisyonun çıkaracağı karara yetişeceğini zannetmiyoruz ama onunla da ilgili TÜİK ve SGK ile ortak bir çalışma başlattık. Ben bu bağlamda yapacağımız çalışmaların çalışma hayatına hayırlı olmasını, iyilikler getirmesini diliyorum."

Haberle ilgili daha fazlası: