Köyden Amsterdam'a uzanan ressamlık hikayesi

Çağdaş Türk resminde son yıllarda kendisine bir yer edinmeyi hedefleyen eskinin mühendisi, şimdinin ressamı Emin Özdemir, yurtdışındaki ilk sergisini Hollanda'da Amsterdam'da açtı.

Hürriyet Haber
03 Haziran 2017 - 16:20:28

1953 yılında Burdur'un bir köyünde doğan Emin Özdemir çocukluğundan liseyi bitirene kadar burada yaşadı. Kullandığı kötü boyalara rağmen öğretmeninin yeteneğini keşfetmesiyle motive oldu. Atölye çalışmalarıyla tekniğini geliştirdi, ancak lise bittikten sonra bu sevdası iş hayatının sıkıcı toplantılarında yaptığı soyut karalamalar dışında sadece bir ateş olarak senelerce içinde kaldı.

Çalışma hayatını sonlandırdıktan sonra hobi olarak tekrar alevlendirdiği resim sevdası üç yıl içinde sanatını icra etmek için mühendislik bilgisi ve yeteneğiyle harmanladığı alet ve makinalarda vücut buldu.

Orijinal bir tekniğiniz var. Mühendislik geçmişinizle sanatçı kişiliğinizi birleştiriyorsunuz. Geliştirdiğiniz bir makina ile "döngüsel salınım" ismini verdiğiniz özgün bir stiliniz var. Bize biraz hem sanatçı hem de mühendis olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatabilir misiniz?

Sorunuza tersten başlayarak yanıt vereceğim. Mühendisliği, talep edilen nihai ürünü en ekonomik, ergonomik ve kısa sürede üretmek için, üretim tekniğini geliştirmek ve uygulamak olarak algılarım.

Mühendislik ürünleri bizim yaşamımızı kolaylaştırmak, korumak ve refah seviyemizi yükseltmek için vardır. Ben bunu maddi bir olgu olarak görürüm. Yani aslında mühendislik kısaca akıldır.

 Sanat ise tamamen duygu ve düşüncelerimizi besler. Bu da ruhtur. Ben, geliştirdiğim döngüsel salınım tekniğini akıldan ruha giden bir yol olarak görüyorum. 

Köyden Amsterdama uzanan ressamlık hikayesi

Çoğu sanatçıdan farklı bir yoldan gidiyorsunuz. Ressamlığa neden 60'ınızdan sonra adım attınız? Amacınız bu geçen yıllar boyunca tekniğinizi geliştirmek ve bir ömürlük birikimlerinizi bir anda sanatınıza yansıtmak mıydı? 

Okul ve mühendislik yaşamımda öğrenirken hep başka bir yol arayışım olmuştur. Bu da meslek yaşamımda karşıma çıkan problemleri çözmemde yardımcı oldu.

Aynı yaklaşımla iş yaşamım sonunda sinerji kazanmak için içimde kalan ateşi yeniden canlandırdım.

Resim ve sanata yeniden başlayarak boş alanları keşfetmek ve sanatseverlerin ruhuna hitap edecek bir yol arayışı içerisinde sanatın bâkir bir kulvarını yakalamaya çalışıyorum.

"Döngüsel salınım" tekniğiniz size aynı zamanda farklı yüzeylerde, deneysel ve seri resim üretimi şansı veriyor. Resimlerinizi geliştirdiğiniz makinayla yapmanız aynı zamanda serigrafi ve 20. yüzyılın ikinci yarısındaki "pop art" üretim tekniklerini anımsatıyor. Siz kendinizi, çağdaş sanat eğer bir çizgi halinde ilerliyorsa, bu çizginin üzerinde konumlandırıyor musunuz?

Döngüsel salınım tekniğiyle yaptığım ilk resim hayal ettiğim çizgide kendimce başarı sağlamadı ve beklentimi tam olarak karşılamadı. Ama yine de bu kısmi başarı, tekniğim geliştikçe beni başka arayışlara girmeye itti.

Bir resme baktığımızda herkes farklı duygular yaşar ama resmin sahibi hep aynı duyguya sahiptir. En azından benim için bu geçerli.

Resmin sahibi olarak günlük hayatta nasıl farklı duygular yaşıyorsam, resimde de o duyguları yakalayabilmek için boyaların renk frekanslarını ışıkla buluşturdum. Işığın frekansını boya ve renk frekansları ile buluşturarak, ruhumuzu besleyecek duygu ve düşünceleri resme yansıtmaya çalışıyorum.

Ayrıca farklı yüzey ve dokularda çalışmak farklı duyguları yakalamak beni de besliyor.

Geliştirdiğim teknik, ürettiğim sanat, bir akım, bir çizgi oluşturur mu, bilemem. Ben sadece doğadan aldığım bilgi ve düşünceleri basitleştirerek, analiz ederek, üzerine sanatsal bir şeyler ilave edip tuvale yansıtmaya çalışıyorum. Sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Zaman ve sanatseverler bunun cevabını mutlaka verecektir.

 Kısa sürede hızlı bir başarı elde ettiniz. Henüz birkaç sene önce adım attığınız sanat dünyasında ikinci serginizi Avrupa'da sanata çok değer veren ve yatırım yapan Amsterdam gibi bir yerde açtınız. Bu hızlı ilerlemenizi neye borçlusunuz ve yakın vadede hedefleriniz nelerdir?

Başarı ve zaman görecelidir. Ben sadece tuval üzerinde görsel zenginliği olan ve bakanlara mutlu duygular yaşatabilen resimler yapmaya çalışıyorum. Bunu ne kadar güzel yaparsam benim için o kadar başarı sağlar.

Tesadüfler ve ailemin tüm fertleri destek olduğundan bu sergilerimi açabildim. Bu vesile ile bana destek olanlara çok teşekkür ederim.

 

Emin Özdemir'in Fedde Nicolai ile ortak sergisi Kryon Amsterdam'da 25 Haziran'a kadar gezilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 03 Haziran 2017 - 16:20:28
Etiketler: Resim , Sanat , Amsterdam


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün