GeriKelebek Yasemin'ce...Hayvanlarımızı sevelim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasemin'ce...Hayvanlarımızı sevelim

Köpeğim öldü! Benimki de... Bir başkası ileriden atıldı, 'Benim köpeğim de öldü'.

Marmaris’in Armutalan bölgesinde sokaklar köpeklerden 'Temizlenmiş', hem de ne temizlik... Sahipli, sahipsiz, güzel, çirkin hiçbir köpeğin ne olduğuna bakmadan kesin bir temizlik yapılmış. Temizleme aracı ise, zehir.

Köpeklere yedirmek için güzel mamalar hazırlayıp içine de zehiri boca etmişler. Sonra da köpeklerin önüne atmışlar.

İnsanlarla birlikte yaşamaya, özgür ve dilediği gibi dolaşmaya alışmış, hiçbir zararı olmadığı gibi faydası olan bu güzel canlılar ne bilsinler ki, önlerine konulan mamanın zehirli olduğunu?.. Üstelik hiçbir zararı dokunmamışken, kendisine zarar vereceklerini hatta öldüreceklerini ne bilsinler?..

Bilseler yerler mi? Kendilerine bu zehirli mamaları verenlerin yanlarına yaklaşırlar mı?

Marmaris’te bu katliamın failleri meçhul. Belediye hiçbir şekilde hayvanların zehirlenmesinden kendisinin sorumlu olmadığını iddia ediyor. Kimbilir, belki gerçekten belediye yapmamıştır. Hayvanlardan (Ne sebepten bilinmez) rahatsız olan bir ruh hastasının işidir. Belki de en büyük zevki, özel zehirli yiyecekler hazırlayıp hayvanlara yedirdikten sonra karşılarına geçip seyretmekten anlaşılmaz bir keyif alıyordur.

Kimbilir, belki de belediye yaptığı işin vehametinin farkında olduğu için gizlice bu eylemini sürdürüyordur, bilinmez.

Ortaca’da ise, belediye, sokaklarda yaşayan kedi ve köpekleri yok etmek için planlı bir harekat başlatıp bütün ekip ve ekipmanlarını hazır edip gerçek bir katliam yapar. Bunu haber alan bir doktor sadece iki hayvanı (Biri hamile) kurtarabilir. Gönüllü çalışan bir hayvansever hanıma bu hayvanları götürür ve uyarır. Fakat, yapılacak birşey yoktur. Sokaklarda yaşayan ne kadar hayvan varsa, hiç düşünmeden, acımadan katledilir.

Katliamın ardından çoluk çocuk, yaşlı genç bir sürü gözü yaşlı insan kalır. Kendi aralarında söylenirler, dertleşirler, konuşurlar fakat, hiçbir şey yapamazlar. Ne yapacaklarını bilemezler. Hepsi birden toplanıp belediye binasına yürüseler, ne olacak. Ölen hayvanlarını geri mi, getirecek?

Peki, ya bu katliamlar daha ne kadar devam edecek? Hiç bir yaratık kalmayıncaya kadar mı?

Canlılığın belirtisi, sokakların süsü, hayatın devam ettiğinin göstergesi bu canlılar yok olup gittikten sonra, soylarını devam ettirmek için kampanyalar mı düzenleyeceğiz? Nesli tükenen hayvanlara yaptığımız gibi özel koruma alanları mı oluşturacağız?

Düşünün bir, evinizden sokağa çıkıyorsunuz. Sokakta ne bir kedi, ne bir köpek, ne bir kuş sesi var. Ne de çocuğunuza yolda giderken göstereceğiniz 'Bak, pisiye, aaa ne şirin bir kuçu, bak, bak' diyebileceğiniz tek bir hayvan dolaşmıyor. Sokak, tam bir ölüm sessizliğine bürünmüş. Sanki, burada hayat yok, duygusuna kapılıyorsunuz. Ve siz, burada yaşıyorsunuz...

Bu konuda daha fazla birşey söylemek istemiyorum. Hayvanları katletmeye devam edersek geleceğin manzarasını sadece ve sadece sizin aklınıza, düşüncenize, hayal gücünüze bırakıyorum ve hayvanlarımızı sevelim diyorum, Yasemin’ce...

Güneş Başak burcunda

Bugünden itibaren Güneş, zodyak kuşağındaki yolculuğuna Başak Burcunda devam edecek.

Güneş’in Başak Burcuna girmesiyle birlikte hizmet sektöründe de yoğun bir hareket gözlemlenecek. Çünkü, Başak Burcunun idare ettiği en belirgin alan, hizmet sektörü...

Özellikle hastaneler, eğitim kurumları, çeşitli dernek ve hizmete yönelik kuruluşlarda aktif bir dönemin başladığı söylenebilir.

Bunlarla birlikte, komşuluk ilişkileri, çocuklara yönelik ilginin artması ve uzun vadeli planların yapılacağı bir devreye girilmiş bulunuluyor.

Toprağa yönelik alım-satım, yatırımlar, emlak işleri, borsa ve hisse senetlerinde de hareketli bir dönemi haber veren Güneş’in bu konumu, eğitim ve öğrenim alanında da iyi bir anlayış verecek.

Ancak, bir süredir Başak Burcunda dolaşan Merkür’ün geri gitme hareketi içinde bulunuyor olması, Başak Burcunun özelliklerini açığa çıkartmasında zorluklar yaratabilir. Fakat, Güneş’in gücü, Merkür’ün geri bıraktıran bu enerjisini dengeleyebilir.

İletişim, faturalar ve evraklarla ilgili sorunlar çıksa bile, Güneş’in parlayan gücü, yüksek bir anlayışla ve mantıkla davranabilmeye yardımcı olacak.

Bugünden itibaren Başakların dönemi başlıyor. Kendinize olan güveniniz artmasıyla birlikte enerjinizin ve yapabilme gücünüzün de arttığını hissedeceksiniz.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle