GeriKelebek Sezonun yenileri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezonun yenileri

Sezonun yenileri
refid:21354766 ilişkili resim dosyası

Her yıl eylül ayına doğru, bazılarımızda bir heyecan hasıl olur. Şimdi, sabırları daha da zorlayacak bir ajanda geliyor! Yeni sezon başlarken, öne çıkan tiyatro topluluklarını takibe aldık. Yeni oyunların yanı sıra, yeni yol arkadaşlıkları ve yeni mekânlar da çıktı karşımıza... Tavsiyemiz; ilk ayları geçen sezon kaçırdığınız oyunları izlemek için bir fırsat olarak kullanmanız.

Dot
DÖRT MÜJDE BİRDEN

Sarı Ay: İskoçyalı yazar David Grieg’in yazdığı oyun, ‘Çağdaş bir Bonnie ve Clyde masalı’. Eylülde başlayacak oyunun yönetmeni Pınar Töre. Geçen sezon ‘Öksüzler’de izlediğimiz Gizem Erdem’le İbrahim Selim yine bir arada. Oyunda Kaan Turgut ve Su Olgaç da rol alıyor.
Altın Ejderha: Roland Schimmelpfennig imzalı oyun, geçen yıl Almanya’da Theater Heute dergisi tarafından ‘yılın oyunu’ seçilmişti. Bir Çin-Thai-Vietnam lokantası olan Altın Ejderha’da geçiyor konusu. Serkan Salihoğlu’nun yönettiği eserde Deniz Türkali, Köksal Engür, Ece Dizdar, Enis Arıkan ve Saim Karakale oynuyor.
İki Kişilik Bir Oyun: 2006’da Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’ne katıldığı ‘İki Kişilik Bir Oyun’u Aslı Mertan ve Bülent Erkmen tarafından değiştirilmiş haliyle yeniden sahneliyor, DOT. Pınar Töre, Ece Dizdar, Tan Temel ve Serkan Salihoğlu rol alacaklar.
Cleansed: Türkiye’de pek az çevrilip sahnelenen bir yazarın, Sarah Kane’in ‘Cleansed’i, Murat Daltaban rejisiyle sahnelenecek. Çevirisi yazar Hakan Günday tarafından yapılan oyun, aşk ve cinsel kimlik üzerine iç içe geçmiş dört öykü anlatıyor. Gizem Erdem, Serkan Altunorak, Tuğrul Tülek, İbrahim Selim, Kaan Turgut ve Gonca Vuslateri rol alıyor. (212) 232 44 40.

KREK SER VERİP SIR VERMEDİLER

Krek’te bu sezon, Bartu Küçükçağlayan, Öykü Karayel, Tülin Özen ve Ozan Çelik’in rol aldığı bol ödüllü ‘Güzel Şeyler Bizim Tarafta’ya devam. Oyun listenizde ilk sıralara not edeceğiniz bir oyun bu! Bir de Krek’in ekim sonu prömiyer yapacak yeni oyunu var. Ama oyun hakkında ser verip sır vermiyorlar. Şu an cast’ı oluşturulan oyunun prova süreci yakında başlayacak. (212) 311 78 24.

Talimhane Tiyatrosu
‘KAFKA’NIN MAYMUNU’ BAŞROLDE!

Bu sezon beşinci yaşını kutlayacak olan Talimhane Tiyatrosu, Şişli BlackOut AVM’deki yeni sahnesinde ağırlayacak seyircilerini ekimden itibaren. Sezonun yenilerinden ilki; Off-Broadway’in en uzun ömürlü ikinci müzikali, Joe Dipietro ve Jimmy Robertsimzalı ‘Seni Seviyorum Mükemmelsin Şimdi Değiş’. Diğeriyse, kardeş tiyatro Arcola Tiyatrosu’nda 2013 yılında sahnelenecek ve hemen ardından Avrupa turnesi kapsamında İsveç, Almanya ve sonra Türkiye’ye gelecek ‘Mare Rider’. Leyla Nazlı’nın yazdığı oyunu, Mehmet Ergen yönetecek. ‘Mare Rider’ın başrolündeyse, İKSV Tiyatro Festivali’ne ‘Kafka’s Monkey’le konuk olan ve performansıyla ağzımızı açık bırakan Kathryn Hunter var!
Geçen tiyatro sezonunda Esra Bezen Bilgin’in iyi performansıyla tüm ‘Yılın En İyi Kadın Oyuncusu’ ödüllerini toplayan ‘Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi’ oyunu bu sezon da devam edecek. Oyun 17-21-24 ve 28 Eylül saat 20.30’da Blackout AVM Sahnesi’nde. ‘Pippa’ ve ‘Shrek Müzikali’ de ekimden itibaren sahnelenmeye devam edecek oyunlardan.
(212) 238 85 09.

Altıdan Sonra Tiyatro
SERTDEMİR’DEN YENİ OYUN!

Alman Tiyatro Topluluğu Lokstoff! ile TANDEM kapsamında gerçekleştirdikleri ortak yapımın Almanya ayağı ‘Grand Hotel Abgrund’, mayıs ayında Stuttgart’taki metro istasyonunda sergilenmişti. Şimdi sıra İstanbul ayağı ‘Yokuşaşağı Emanetler’de. Oyun, 14 ve 15 Eylül saat 21.00’de Kumbaracı Yokuşu’nda, yani sokakta seyirciyle buluşacak.
Altıdan Sonra Tiyatro’nun yeni oyunuysa, ‘Ama Bu Hiç Olmadı’. Kara mizah türündeki oyun, Yiğit Sertdemir imzalı. Prömiyer ocakta.
Devam eden oyunlarsa şöyle: ‘Fail-i Müşterek’, ‘Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi’, ‘Gerçek Hayattan Alınmıştır’, ‘Barzo ile Konserve’, ‘Dertsiz Oyun’, İlyas Odman’ın fiziksel tiyatro işi ‘Başka Sesler’, kukla oyunu ‘Haz Makamı’ ve Palyaço Modern’in clown gösterisi ‘Seni Yenicem İstanbul!’. (212) 243 50 51.

Oyun Atölyesi
30’DAN FAZLA ÜLKEDE OYNANDI


Bu sezonun ilk oyunu ‘Pandaların Hikâyesi’nin provalarına 16 Ağustos’ta başladı, Oyun Atölyesi. Oyunları 30’dan fazla ülkede yayınlanmış ve oynanmış Matei Visniec imzalı eserde, uçlarda yaşayan bir kadın ve bir adamın aşk hikâyesi anlatılıyor. Kemal Aydoğan’ın yönettiği oyunda, Ebru Özkan ve Caner Cindoruk rol alıyor. Prömiyer 3 Ekim’de. Oyun Atölyesi’nin sevilen ‘Antonius ve Kleopatra’ ile ‘Testosteron’ oyunları da bu sezon sahnelenmeye devam edecek. Haluk Bilginer’i Antonius ve Zerrin Tekindor’u ise Kleopatra rolünde 25 Ekim’de, çok sevilen ‘Testosteron’u da 17 Ekim’de izleyebileceksiniz. Biletler, bu ay satışta. (216) 345 39 39.

 

İkincikat
YERLİ YAZARLAR  YİNE ÖNE ÇIKACAK

İkincikat yeni sezona girerken adını değiştirdi. Daha önce ‘Sıfırnoktaiki’ adını kullanan grup, artık oyunları sahneledikleri mekânlarıyla adaş oldu. Sebebi, adres bulurken zorluk çekilmesi, isimlerin birbirine karışmasıydı. Gelelim oyunlara; İkincikat’ta yeni sezonda tam dokuz oyun izleyebileceksiniz. Bunların dördü Sami Berat Marçalı, Alper Kul, Özgür Özgülgün ve Emrah Serbes’in kaleminden ve yepyeni. Geçen sezon sonunda prömiyer yapan ‘Yalnızlar Kulübü’ ve ‘Disosya’ bunlardan yalnızca ikisi.
İkincikat’ın ilk göz ağrısı, Philip Ridley’in çocukluk korkuları üzerine giden ‘Korku Tüneli’ ve geçen sezonun ödüllü popüler oyunlarından ‘Aut’ ile ‘Limonata’ya da devam. (212) 292 32 47.

TiyatroHâl
5 YENİ OYUN


Doğrular: Avrupa felsefesini derinden etkileyen Albert Camus, ‘Doğrular’ oyununda insan hayatının herhangi bir ideal uğruna feda edilmesi sorununu işliyor.
Yaka Beyaz: Bir plaza çalışanının mahreminden taşralı ve şehirli olma kavramlarını sorguluyor. Oyunu Özer Arslan yazıp yönetti; Merve Engin, Serkan Altıntaş ve Mert Asutay rol alıyor.
Turnike: Bu oyunda turnike çarkı, pedofili ekseninde dönüyor... Nur Can Kara’nın yazdığı oyunu, Emrah Eren yönetti.
Eksik: TiyatroHâl’e Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde ‘Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu’ ödülünü getiren ‘Eksik’, üçüncü sezonunda yeni oyuncularıyla sahnede olacak. Özer Arslan’ın yazıp yönettiği eserde, üçüncü sayfa haberlerinden yola çıkılıyor.
Cadılar (Ç.O.): Roald Dahl’ın çocuk kitabından esinlenilerek hazırlanan ‘Cadılar’, çocuklara gerçekle gerçeküstünün birbirine karıştığı fantastik bir dünya sunacak. (212) 274 74 78.

İstanbul Şehir Tiyatroları
EKİMDE PERDE AÇACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, yeni sezonda sahnelenecek dört yeni oyunun provalarına 1 Ağustos’ta başladı. Mehmet Murat İldan’ın yazıp Hülya Karakaş’ın yönettiği ‘Büyünün Gözleri’; Duşan Kovaçeviç’in yazdığı, Bilge Emin’in çevirdiği ve M. Nurullah Tuncer’e emanet ‘Dar Ayakkabıyla Yaşamak’, Anton Çehov’un yazdığı ve yönetmenliğini Engin Alkan’ın üstlendiği ‘Vişne Bahçesi’ ve Can Doğan’ın yazıp yönettiği çocuk oyunu ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’ yeni oyunlardan. Perde, ekimde açılacak.

BuluTiyatro
YENİ YOL ARKADAŞLARI

BuluT, yeni sezona yeni bir oyun, yeni yol arkadaşları ve kitabeviyle giriyor. Daha adını duyduğunuzda “Bu oyun kaçmaz” dersiniz ya hani, işte öyle yol arkadaşları edinmiş: Mirza Metin ve Merve Engin.
Geçen sezon sahneledikleri ‘Tetikçi’ oyununa bu sezon da devam. Ekimden itibaren her ayın ilk pazar günü izleyebilirsiniz. Yeni oyunsa, Destar Tiyatro’dan tanıdığımız Mirza Metin’in yönettiği, Ebru Nihan Celkan imzalı ‘Nerde Kalmıştık?’. Askerlik ve savaş deneyiminin önce birey, sonra toplum üzerindeki etkilerini tartışmaya açan oyun, ekimden itibaren her perşembe 20.30’da Sahnehâl’de.
‘Perdesiz Metinler’ ise, BuluT’un ilk kitap projesi. Serinin eylül ayında okuyucuyla buluşacak ilk kitabında Özer Aslan, Ayşe Bayramoğlu, Ebru Nihan Celkan ve Mîrza Metin’e ait birer oyun ve yazarlarla yapılan röportajlar, haklarında yayımlanan yazılar yer alıyor.
(212) 292 32 47.

gnlev

/images/100/0x0/55eae536f018fbb8f89d98ae

GÜVENLİK VE KONTROL ÇILGINLIĞI


Alternatif tiyatro gruplarından ‘gnlev’, geçen sezon sahnelediği ‘Yüksek Derece’ oyunuyla beğeni toplamıştı. İlk göz ağrıları eseri bu sezon yine izlemek mümkün. Ayrıca, ilk oyunun yönetmeni ve yazarlarından Turgay Doğan, bu sezon için yepyeni bir oyun hazırlığında: ‘Site’. Modern yaşamın ‘güvenlik ve kontrol’ çılgınlığını anlatan oyunun henüz cast’ı oluşturuluyor. Yakında provalara girecek ekibin oyuncu kadrosunda yer alacak isimlerden birkaçı şimdiden belli: Tolga Akman, Öykü Oktay, Emre Taştekin. (531) 837 41 37.

Merve Engin

HER DELİKTEN O ÇIKACAK!
Geçen sezon, tüm işlerinin üstesinden kendisinin geldiği oyunlarıyla, ‘tek kişilik dev kadro’ klişesini gerçek anlamda gözlerimizin önüne sermişti Merve Engin. Şimdiyse BuluTiyatro’yla işbirliği içinde. Başlı başına bir tiyatro topluluğu gibi çalıştığı için, ona ayrı bir başlık açma gereği doğuyor. Artık oyunlarının prodüksiyonunu BuluT üstlenecek, o da BuluT’un oyunlarında rol alacak. Bir de geçen sezon izlemeye doyamadığımız oyunları devam edecek, tabii. Kısacası, Merve Engin bu sezon neredeyse her delikten çıkacak!
BuluT’un ‘Nerde Kalmıştık?’ oyununda rol alan, TiyatroHâL’le ‘Yaka Beyaz’da da izleyeceğimiz Merve Engin ‘Kaplumbağalar Şişmanlamaz Çünkü Kabukları Vardır’ ve ‘Kıyıya Oturmanın Böylesi’ (artık adı ‘KIY-OT-BÖY’ oldu) ile kasım ayından itibaren her cuma Şermola Performans’ta olacak.


Yan Etki
GERİLİM DOLU KARA KOMEDİ

Yan Etki yeni sezona, Amerikalı genç yazar Mark Schultz’un ülkemizde ilk kez sahnelecek ‘Kurabiye Ev’ (The Gingerbread House) oyunuyla girecek. Eser, ‘daha iyi bir yaşam’ için insanlığımızdan ne kadar ödün verebileceğimizi sorgulayan gerilim dolu bir kara komedi. Ayrıca Yan Etki’nin geçen yıl çok konuşulan oyunu ‘Yalnız Batı’yı da bu sezon izleyebileceksiniz.

Ve Diğer Şeyler Topluluğu
AVRUPA’NIN EN GENÇ
EN İYİ YAZARINDAN ‘İZ’

/images/100/0x0/55eae536f018fbb8f89d98b0

VDŞT, 2006 yılından beri düzenlediği Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında yazılan bir oyunla sezona merhaba diyecek. Ahmet Sami Özbudak’ın kaleme aldığı ‘İz’, üç değişik zaman diliminde altı değişik karakterin kesiştiği eski bir evde geçiyor. Özbudak, Almanya’nın Heidelberger Stückemarkt Festivali’nde Avrupa’nın En Genç En İyi Oyun Yazarı ödülünü almıştı.
Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği ‘Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı’ ise, yeni sezonda birkaç oyuncu değişikliği ve revizyonla sahnelenmeye devam edecek. Sanem Öge’nin performansıyla ‘Yılın Kadın Oyuncusu’ ödülünü alan ‘Yüzyılın Aşkı’ da sezon içinde turneye çıkacak. (212) 243 99 91.


Studio 4 Istanbul
TİYATRO SALONDAN TAŞACAK

Yeni oyunlarının adı, ‘Bugün Aşık Olucam’. Müzikal performans formatındaki oyunu, sezon içinde tiyatro salonu dışında, çeşitli bar, kulüp ve galerilerde de oynayacaklarmış. Onları, 4-5-6 ve 18 Eylül’de Garajistanbul’da izlemek mümkün. Geçen mayıs Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan oyunları ‘Olmamış Mı?’ da 17-19 Eylül’de Garajistanbul’da.
(541) 201 37 13.

 

Tiyatro Pera
İKİSİ YENİ TAM 8 OYUN


Tiyatro Pera, yeni sezonda iki yeni oyun sahneleyecek. İlki; Nesrin Kazankaya’nın yazıp yönettiği, İKSV ve Tiyatro Pera’nın ortak yapımı ‘Ah Smyrna’m Güzel İzmir’im’. Ekimde perde açacak. Diğer oyunsa, yine Nesrin Kazankaya’nın yazıp yönettiği ‘Akdeniz’ adlı müzikal. Bunlar dışında önceki sezonlardan altı oyun da hâlâ repertuvarda: ‘Kazaen (Beyoğlu’nda Çarpışmalar)’, ‘Vanya Dayı’, ‘Venedik Taciri’, ‘Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi’, ‘Rahat Yaşamaya Övgü (Brecht Kabare)’, ‘Şerefe Hatıralar (İstanbul 1955)’. (212) 245 44 60.

TiyatroArtı
TÜMÜYLE YENİLENDİ


Mekan Artı, tümüyle bir yenilenme sürecinden geçti. Mekânın iç tasarımından logosuna kadar değişikliğe giden TiyatroArtı’nın yeni oyunları şöyle:
Ödipus: Sofokles’in ‘Kral Oidipus’ metni; Brecht, Camus, Kundera gibi yazarların metinlerinden faydalanılarak yeniden yazıldı. Bu, Mekan Artı’nın klasik metinlerle denemeler yapmak adına geliştirdiği projenin ilk ayağı.
Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker: Geçen sezon Şiddet Üçlemesi’nin ilki olan ‘Ayna’ oyununa ‘katılanlar’, serinin devamını merakla bekliyordu. Ayna, kadına yönelik şiddet üzerineydi. ‘Şeker’ ise merkezine çocuğa yönelik şiddeti koyuyor. Yine farklı bir sahneleme tekniğiyle sergilenecek.
Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi: İsviçreli yazar Lukas Bärfuss’un Avrupa’da çok ses getiren 2005 tarihli oyunu, aralıkta Mekan Artı’da izlenecek. Toplumsal ahlak ve cinsel tabular üzerine bir oyun.
Bize Yok: Aybike Esin Tumluer’in yeni projesi, Cumartesi Anneleri’ni anlatıyor.
Ayrıca, Tiyatro Artı’nın tek seyircilik projesi ‘üçKİŞİ’, bu sezon da sahnelenmeye devam edecek. (212) 224 57 56.

 

DestAR Tiyatro
ANTİGONE’Yİ GÜNCELLEDİ

DestAR, yeni sezona iki yeni oyun çıkaracak. Biri, Berfin Zenderlioğlu’nun Sofokles’ten esinlenerek, günümüz Türkiyesi üzerinden kurguladığı, hem yazıp hem de yönettiği oyunu ‘Antigone2012’. Provaları devam eden eserde, Rêşan Îlhan ve Mîrza Metîn rol alacak. Diğeriyse; Mirza Metîn’in yazıp yöneteceği ‘GOR’.
Geçen sezonlardan ‘Cerb’ (Deney), ‘Bûka Lekî’ (Plastik Gelin), ‘Dîsko 5No’lu’ ve ‘Reşê Şevê’ (Karabasan) adlı oyunları da sergilenecekler arasında. (555) 996 10 43.

 

Craft
HENÜZ İZLEMEDİNİZ Mİ?

Geçen nisan ayında açılmış çok genç bir tiyatro, Craft. Haliyle geçen sezonun ikinci yarısında sahneledikleri oyunlarla daha işleri bitmedi. Sami Berat Marçalı’nın yönettiği ‘Uğrak Yeri’ son senelerde alternatif tiyatro topluluklarımızca çokça sahnelenen Philip Ridley imzalı bir oyun. Mahalle baskısının bireyler üzerindeki psikolojik ve fizyolojik sonuçlarını sorguluyor. İpek Bilgin’le Barış Gönenen ikilisini izlemek keyifli. Oyun 28 Eylül Cuma akşamı 20.30’da sezonu açacak. Ekim ve kasım aylarında her cuma akşamı izlenebilir.
‘Kayıp’ ise Neil LaBute imzalı. Çağ Çalışkur’un yönettiği eserde Şenay Gürler ve Deniz Karaoğlu rol alıyor. Bir duyarsızlık, benmerkezcilik ve mağduriyet hikâyesi... 29 Eylül Cumartesi 20.30’da sezonun ilk oyunu oynanacak. Ekim ve kasım aylarında her cumartesi izlemek mümkün. (212) 249 49 66.

EKİP
HAYDİ PARTİ’YE!

Geçen sezon sahneledikleri ‘Largo Desolato’ oyunuyla adını duyuran EKİP, sezona 4 Eylül Salı günü yeni oyunları ‘Parti’yle başlıyor. Hafızayla tarih arasındaki sadakatsiz ilişkiyi irdeleyen Parti’nin yazar ve yönetmeni Cem Uslu. EKİP, her hafta salı günü Parti, her çarşamba ‘Largo Desolato’ sahneleyecek. Saat 20.00’de başlayacak oyunlar SahneHâl’in sahnesinde.
(506) 393 75 11.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle