SORU VE CEVAPLAR 50

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

56. BÖLÜM
28.08.2007 - 15:17 | Son Güncelleme :

SORU
merhaba kızımın dil altı var.yani bir et parçası var konuşmakta zorluk çekiyor. bununla ilgili ne yapabiliriz beni yönlendirirseniz çok sevinirim. saygılarımla
CEVAP
Ufak bir cerrahi müdahale ile problem giderilebilir.Endişe edilecek bir durum değildir.
  
SORU
merhaba,, daha önce de yazmıştım,benim adet günlerim ilk zamanlar (yani yaklaşık 10 yıldır görmekteyim) normaldi gününde gelirdi...ama son birkaç aydır çok farklılık gösteriyor günlerinde.buarada gelmezden önce de kahverengi renkte taze kan şeklinde olmayan bir akıntı gelmekte,sebebi ne olabilir,buarada kadın uzmanına gittim bana normal olduğunu bunun yumurtlama dönemine işaret olduğunu söyledi, ayrıca da kontrolde de kızlık zarımın etli olduğunu söyledi,bu konu hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim. çünkü psikolojik dengem bozuldu,bana cinsel ilişki sırasında acı çekeceğimi,zorlanacağımı hatta operasyon bile gerekeceğini söyledi.şuan nişanlıyım ve evlilik hazılığı yapmaktayım ama bu söylemden dolayı kendimi hazır hissedemiyorum ,tşk ler......
CEVAP
Ara kanamaların olması yumurtlama döneminde oluşabilir.Kızlık zarı ile ilgili durumda endişe edilecek bir konu değildir.
   
SORU
merhaba,,ben 24 yaşında bekar bir bayanım.yaklaşık 10 senedir adet görmekteyim ve hiç bir düzensizlikle karşılaşmadım desem yalan olmaz,ama 2 ay evvel adet dönemim gecikti sınav dönemlerim olduğu için stresse
yordum. fakat bu ay adet dönem sanki olağandışı bir şeydi; yani kan renginde değildi kara(siyah) denilecek kadar koyu ve asla sıvı değildi,birkaç damla kadar.sebebi ne olabilir? tşk ederim
CEVAP
Uzun bır sure duzenlı adet gordukten sonra adet gorememek ovulasyonun yanı yumurtlamanın olmamıs olabılecegını dusundurebılır. Akıntının karakterı acısından ve adet gormemenın yada duzenının degısmesı acısından bır takım tetkıklerın yapılması ıcın bır kadın hastalıkları ve dogum uzmanı ıle gorusmenız uygun olacaktır.

SORU
doktorbey bende vücudumda tanetane benekler var alercim var kaşıntı normal degil birde izkalıyor cevap larsanız sevinirim .süleyman antalyadanj
CEVAP
Neye karşı allerjinizin olduğunun araştırılması ve o etkenden mümkün olduğu kadar uzak durmanız kaşıntıza ve kızarıklıklarınıza yönelik tedavilerin yapılması uygun olacaktır.
  
SORU
doğum sonrası karın sarkmasının karın germe ameliyatından başka çözümü yok mu, pilates sporu etkili olur mu, birde çok eski yanıktan dolayı oluşan beyaz lekelerin giderilmesi için bir yöntem varmı, sedef hastalığının tedavisinde kullanılan ışın yöntemi buna da uygulanabilir mi veya kalıcı makyajla rengi düzeltilebilir mi.
CEVAP
Mezoterapi denilen bir takım sarkma durumlarında kullanılan bir metod vardır.Cilt hastalıkları uzmanınına danışarak bu konuda ve cildinizdeki lekelerin tedavisi konusunda yardım almanız uygun olacaktır.
  
SORU
24 yasındayım 1.60 baoyundayım...ve biraz kiloluyum..59-60 civarında...benim sorunum cok terlemem..özellikle dısarı cıktıgım anda cok terliyorum..sırtım su gibi oluyo..artık bir yere gidemez oldum..cunku devamlı ter içindeyim asırı derecede...
CEVAP
Tiroid hormonlarınızın seviyelerinin kontrol edilmesi uygun olacaktır.
 
SORU
6 aylık hamileyim ve hebatit b taşıyıcısıyım.Bu yüzden sezeryanmı olmam gerekir? çocuğun sarılık geçirmemesi veya daha hafif atlatması için hangi doğumu önerirsiniz.kendi drum kesinlikle sezeryan dedi ama başka dr lar alakası yok dediler.Bir fikir verirseniz sevinirim.Birde bebekte PKD çıktı.sağ böbrekte minimal büyüme dediler.Önemli birşeymi?geçici mi yoksa tedavisi varmı?ne yapmam gerekir?
CEVAP
Doğum sırasında annenin kanı ile bebek ne kadar karşılaşır ise hepatit virüsünün bebeği etkileme oranı o kadar yükselecektir.DOğum şeklinden ziyade doğum sonrasında bebeğin korunması daha önemlidir.Aşılarının ve koruyucu Ig lerin uygulanması fardalı olacaktır.

SORU
erken boşlmanın sebebleri nelerdir
CEVAP
Bir üroloji uzmanınıa danışmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız uygun olacaktır.
 
SORU
Merhabalar, ilk önce böyle bir hizmeti sunduğunuz için teşekkür ederim. Benim sorumum uyku ile ilgili; geçeleri sırt üstü yattığım zaman aradan 10 dakika geçince canım geçmeden hırlama ile uyanıyorum. uyandıktan sonra devam ettiğimde aynı şekilde nefer almaya horlamaya başlıyorum. ama yan ve yüz üstü yattığımda hiç bir sorun yok. neden sırk üstü yatamıyorum. cevabınız için şimdiden teşekkürler. macar.
CEVAP
Apne" Yunanca bir kelimedir. "Nefessizlik" anlamına gelir. Tıkayıcı Uyku Apne Sendromunda, uykuda sık sık tekrarlayan nefes durmaları, şiddetli horlama ve bunların yol açtığı bazı belirtiler vardır. Normal kişilerde de apne oluşabilir. Ancak, bir gecelik uyku süresinde en fazla 35, bir saatlik uyku için ise en fazla 5 apne normal kabul edilebilir. İleri yaşlarda normal kabul edilebilen sınır daha yüksek olabilir. Her nefes durması sırasında kandaki oksijen miktarı azalır ve kalp kanı pompalamak için daha çok çalışmak zorunda kalır. Tansiyon yükselir ve nefes alma tekrar başladıktan sonra bile tansiyon bir süre yüksek kalır. Kalp bazen düzensiz çalışır hatta bir kaç saniye durabilir. Uykudaki ani ölümlerin bazılarından bu kalp durmaları sorumlu tutulmaktadır. 
 
SORU
merhaba ben 35 yaşındayım.12 yıllık evliyim çocuğum olmuyor.2 yıl önce laporoskopi oldum.ve tüpler %100 açıldı dediler.ama yine gebe kalamadım.laporoskopi olmadan önce 28 günde bir adet görürdüm.fakat laporoskopiden sonra adet düzenim bozuldu.daha sonra tekrar başka bir doktora gittim.jinemed diye bir yere orda tüp bebek yaptıracaktım.ve bana erken menepoz dediler.ve bende ümidimi kestim.hala adetim kesilmedi ama düzensiz.sizce tedavi olsam ve tüp bebek denesem sonuç alabilirmiyim.
CEVAP
Menapoz döneminde olup olmadığınızın kesin olarak anlaşılması uygun olacaktır. Değil ise gerekli tedaviler yapılarak tüp bebek tedavisi denenebilir.
    
SORU
Merhaba, ben 7 gün önce marmara denizinde kınalıada plajında denize girdim. 3 gün boyunca denize girdim ve güneşlendim. 30 faktörlü güneş kremi kullandım. 12-16 arası genelde gölgede kaldım. 4. gün adanın piknik ve ağaçlık alanında yürüyüş yaptım. İki gün önce önce sol bacağımda, sağ ayağımda, sağ kolumda çeşitli yerlerde kaşıntılı kızarıklıklar oluştu. 1 gün önce bu kızarıklıkların rengi koyulaştı ancak kaşıntı halen vardı. Bugün ise kaşıntı kalmadı, kızarıklıklar normalleşmeye bşld.Nedeni ne
CEVAP
Güneşe kalşı allerji olmuş olabileceği gibi derinin mantar hastalığıda olabilir.Kaşıntıların ve kızarıklıkların takip edilmesi devam etmesi halinde dermatoloji uzmanına danışmanız uygun olacaktır.

SORU
Merhaba, Bir sabah uyandığımda sağ elimin serçe parmağının tutulmuş gibi olduğunu hissettim. Elimi yumruk yapamıyordum. Gün içindede örneğin telefonla konuşurken bile aynı parmağım sanki eklemde yara varmış gibi acıyordu. Sonraki günlerde bu durum sürekli tekrarladı. Sonra diğer parmaklarımında eklemleri ağrımaya başladı. Sol elime geçti. Doktorum tahlil ve film istedi. Hepsi temiz çıktı.Psikolojik deyip beni gönderdi. Eklemlerde şişme olmadan gelme dedi. Doğrumu, birşeyim yokmu gerçekten.Teşek
CEVAP  
Ellerin sinirleri ile ilgili bie durum olup olmadığınını anlaşılabilmesi için bir nöroloji uzmanınıa danışarak EMG incelemesinin yapılması uygun olabilir.

SORU
ben reynaud hastasıyım.soğukta ellerim ve ayaklarım rengini kaybediyor.yaklaşık 3 yıldan beri hastayım.son 1 yıldır yüzümün sağ tarafında bir uyuşma ve bir iğnelenme var.bunun hastalığımla ilgisi olabilirmi.
CEVAP
Şikayetiniz hastalıkla ilgili olabileceği gibi tamamen farklı bir hastalıkda olabilir.Bunu anlaşılabilmesi için Nöroloji uzmanına danışmanız uygun olacaktır.

SORU
fazla ilişkiye girilmediği zaman ilişki sonrası alınan doğum kontrol hapının etkisi ne kadardır? Her zaman kullanılması gerekli midir yoksa ilişki sıklığına mı bağlıdır? İlişki sonrası belli bir süre koruma etkisi olup sonradan hapı kullanmayı bırakmak mümkün müdür?
CEVAP
Doğum kontrol haplarının kullanılmasıda bir sağlık açısınan bir sakınca yok ise bu ilaçların düzzenli kullanılması uygun olacaktır.Yirmi bir adet ilaç bulunur içerisinde.Daha sonra yedi gün ara verilir ve adet görülür. 

SORU
Benim 8 yaşında bir oğlum var.bundan birkaç yıl önce ensefalit geçirmişti.allaha şükür herhangi bir poblem olmadan atlattı.yalnız bir kaç aydır oğlumda tuhaf bir şeyler olmaya başladı.durup dururken göğsünü tutuyor,kalp atışları anormal derecede artıyor nerdeyse 5 kat daha fazla atıyor.ayrıyeten o an yanlış konuşuyor.hızlı ve nedediği anlaşılmıyor.tuhaf tuhaf konuşuyor.sanki hafızasını kaybediyor.o anki durum hani biri kaçırıldığı zaman göğsünde tuhaf bir his oluyorya o durumu hissediyormuş.
CEVAP
Bir çocuk hastalıkları uzmanını danışarak yeniden menejit açısından araştırılması ve gerekli görülür ise Beyin MR incelemesinin yapılması uygun olacaktır.
     
SORU
polikistik böbrek hastasıyım ve aynu zamanda sol böbreğimde taş var. bacaklarım böbrek rahasızlığı nedeniyle kaşınıyor. önerilerinizi bekliyorum saygılar..
CEVAP
Bu hastalarda böbrek naklinin başarısı, diğer hastalardakine benzerlik gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu, akrabalardan yapılan nakillerden önce, böbrek verici adayında bu hastalığın bulunmadığından kesinlikle emin olunmasıdır. Polikistik böbrek hastalarında, barsaklarda divertikül sıklığının yüksek olması ve divertiküllere bağlı komplikasyonların diğer hastalara göre daha sık görülmesi nedeniyle, nakilden önce hastaların divertikül açısından taranması önerilebilir. 
 
SORU
iyigünler ;47 yaşindayım yaklaık 1 yıldır menepoz dönemındeyım son bırkaç yıldır bacaklarımda ağrılar var yorulunca ve yürüyünçe ağrılar artıyor fizik doktoranına gıttım ama bır sonuc alamadım bu ağrıların sebebı neler olabılır ve hangi bransa yönlenmemiz gerekiyor
CEVAP
Bacak ağrılarının nedeni kas ve kemiklerden kaynaklanıyor olabileceği gibi bir takım damarsan solaşım problemleride olabilir.Özellikle sigara kullanan hastalarda buna dikkat edilmesi fay7dalı olacaktır.Bİr damar cerrahisi uzmanız tarafından değerlendirilerek bacak dopler ultrason incelemesinin yapılması bu konuda bilgi verevektir.Damarsan herhangi bir sıkıntının olmaması durumunda menapozun kemikler üzerindeki etkilerinden kaynaklanana ağrılar olduğu düşünülebilir.
 
SORU
on bir yaşındaki kızma diyet yazarmısınız?
CEVAP
Br beslenme uzmanınıa danışmanız uygun olacaktır.
  
SORU
yeni evliyim.. karım ile ilişkiye girdik ve vajinasından sürekli gece gündüz kan geliyor .. zayıf da biri.. bu sürekli kan gelmesinin nedeni nedir.. bana yardımca olur musunuz.. kan temiz kan.. teşekkürler
CEVAP
Bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.
 
SORU
Benim kızım 11 yaşında okumasında bir bozukluk var .Kelimelerin sonlarına birşeyler ekliyor Okurken durp sonra tekrar devam ediyor.bunun için ne yapabilirim.Bende aynen kızım gibi okuyorum bu genetik olabilirmi.Bana yardımcı olabilirseniz çok teşekkü ederim
CEVAP
Bir pedogogdan yarım almanız uygun olacaktır.
  
SORU
merhabalar benim sorum kalp le ilğili ben 23 yaşında 4 senelik evli bir bayanım benim sorunum nefes alırken çok güçlük çekiyorum esner gibi ancak öğle nefes alabiliyorum birde sırtımda karıncalanma var aynı zaman da oluyor ailemde de var kalp hastalığı babamda gizli kalp var amcamda da var acaba ki kalplemi ilğili olabilir diye düşünüyorum cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler
CEVAP
Bir kalp elektrosu EKG çektirerek kalbin genel durumu hakkından bilgi sahibi olunabilir.

SORU
esimle beraber olduktan sonra cok aci cekiyorum neden acaba iyi gunler
CEVAP
Bir kadın hastalıkları uzmanınıa danışmanız uygun olacaktır.

SORU
20 yaşında 1yıllık evli bayanım.5gün önce belimin üst kısmından yukarı boynuma kadar elektrik çarpmış gibi ağrı hissettim.Hareketlerim kısıtlandı ama zorlada olsa ayaklarımı ve kollarımı kullanabiliyordum.3yıl önce yine aynı ağrıdan 2gün yatmıştım.Google de araştırdım sanırım omurilik şoku geçirmişim.Hafifte olsa sırtımda hala ağrı hissediyorum.Bu hastalık hakkında internetten bilgi edindim ve sonuçlarından çok KORKTUM.Omurilik şokundan 1gün önce halı yıkadım ve sırtım ağırmıştı.LTFN BİLGİ VERİN
CEVAP  
Omurilik şoku oldupu konusunda endişe etmeyiniz.Bu gibi durumlarda sıklıkla kas spasmları olur.Şok olacak bir durum değidir.Dinlenmeniz faydalı olacaktır.
   
SORU
benim 2003 doğumlu kızım var son 6 aydır antibiyotik kullanımı çoğaldı novosef iğne ve alfasid iğne kullandık şu andada penos 400 şurup kullanıyoruz tüm bunları ateş ve kusma için dr tarafından verilidi son günlerde kızımın ağız kokusu sabahları çok arttı penos400 le koku azaldı ama gece terlemeleri çok arttı atleti ıpıslak oluyor boynuve göğsğ çok terliyor ama ateşyok kusma yok normal mi acaba ne yapabilirim
CEVAP
Gece terlemeleri antibiyotik kullanımına bağlı çok sık olmayabilir.Fakat geceleri terleyerek ateşin düşmesi oluyor olabilri.Bol sıvı verilmesi uygun olacaktır.
 
SORU
sosyal güvencem yok vücudumun hertarafında alerji var birde izklıyor ne? ( yapabilirim )
CEVAP
Nelere karşı allrjinizin olduğunun bilinmesi ve mümkn olduğu kadar o meddelerden uzak durulması uygun olacaktır.Kızarıklıklara  ve kaşıntılara karşı tedavi uygulanması faydalı olacaktır.
 
SORU
sayın ilgili 16 yaşındaki oğlumun ayağındaki8BİLEKLE BİRLEŞME YERİNE YAKIN )herkesde olan çıkıntı şeklindeki kemiği normaldan daha çıkıntı şeklinde nedenini öğrenebilirmiyiz lütfen
CEVAP
Kişiye göre normal sınırlardadır.Değil ise ağrı olacaktır.Endişe edilecek bir durum değildir.
  
SORU
TIRNAKLARIMDA BEYAZ NOKTALAR MEVCUT BUNDAN DOLAYI PSİKOLOJİK BAKIMDAN RAHATSIZ OLUYORUM BU KONNUDA YARDIMLARINIZ İÇN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
CEVAP
Sedef hastlığı ve bir takım vitamin eksiklikleri açısından değerlendirilmeniz uygun olacaktır.
 
SORU
ben 18 yaşında bir kızım doğduğumda yarık damaklıymışım 1yaşında tedavim yapılmış küçük dilim olması gerekenden daha kısa sessiz harfleri sessiz kalın harfleri söyleyemiyorum konuşmamda bozukluk var düzellirebilir mi
CEVAP
Psikolojik bir takım konuşma terapileri yapılabilir.Bir miktar düzelme sağlanılabilir.
  
SORU
merhaba birkaç gün önce termalya havuzlarına gittik.dönüşten bir gün sonra 3 yaşındaki oğlum bulantı kusmayla başladı ,hafif grip oldu.gece az da olsa ateşleniyor.2 gündür de çok sıvı olmasa da ishal ne yapmalıyım.doktora gitmeye gerek varmı yoksa evde tedbir alsam yeterli olur mu.bizde bişey yok sadece oğlum hasta oldu sizce...teşekkür ederim
CEVAP
Bİr çocuk hastalıkları uzmanınıa danışmanız uygun olacaktır.
 
SORU
altı yıllık şeker hastasım son bir yılda şekerimin yapılan ölçümlerde giderek düştüğünü gördüm gilmmaks 3mg kullanıyordum bıraktım son altı aydır ilaç kullanmıyorum daha önce çeşitli hastanelerde yaptırdığım açlık şekeri 200 civrindaydı geriye dönük şeker ölçümleri 7 civarındaydı oysa şimdi açlık şekeri 100 geriye dönük dört aylık şeker 5.5 çıktı testlerde böbrek fonksiyolarıda normal değerlerdedir çok su içiyorum ve idrara gecede iki defa gidiyorum başka bir hastlık olabilirmi ne olabilir yş 50
CEVAP
Şekerinizin kontrol altında olması güzel.Ama ilaçlarınızı kendi kendinize bırakmanız uygun değildir.Muhakkak sizi takip eden doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.
  
SORU
mrb ıyı günler benim sivilce proplemim var aşırı derecede onu doğal yollardan nasıl giderebilirim lütfen bana yardımcı olun...
CEVAP
Cildin kükürtlü sabun ile temiz tutulması ve sivilceleri arttırıcı gıdalardan uzak durulması uygun olacaktır.
  
SORU
merhaba iyigünler ben 2 senedir reflü ve duedenit tedavisi görüyordum.ve doktorlar bu ilaçların uzun süre kullanulımı sonrasında kanser yapabileceğini söylediler ve bende ilaçları bıraktım.yanlız pehrizime dikkat ettiğim takdirde ağrılarım yokçağrı olduğu zaman sütlü yada şekerli gıdalar kullanınca ağrı geçiyor.benim sorum ilaç kullanmıyorum ve ağrılarım azaldı bu iyileştiğim anlamınamı geliyor.ilaçların böyle bir yan etkisi varmı ilaç kullanımına devam etmelimiyim. yardımcı olursanız sevinirim.
CEVAP
Bazı ilaçların bir takım yan etkileri olabilir.Ama her yan etki her insanda olacak diye bir kaide yoktur.Önemli olan doktor kontrolünde olmaktır.
  
SORU
merhabalar benim sorunumun kronik bir yorgunluğa dayalı olduğunu düşünüyorum birde size danışmak istedim.yaşım 21 ve sigara kullanmıyorum fakat günlük 1 paket sigara kullanıyormuşum gibi uzun süreli yürüyemiyorum ve nefes almam zorlaşıyor,kalbim sıkışıyor..bunu iş yerinde ki sitrese ve yorgunluğa da bağlıyorum ama farklı bir neden olabilir mi?bu yaşta bu normal midir?uzman bir doktora görünmelimiyim?bir de sizin yorumlarnızı almak istedim..teşekkürler
CEVAP
KAn değerlerinizin ve tiroid hormon seviyelerinizin kontrol edilmesi uygun olacaktır.
 
SORU
Merhaba,35 yaşında bayanım.1 yıl önce basen çevresinden karboksiterapi aldım.Tedaviden yaklaşık 2 ay sonra dizlerimde şiddetli ağrı başladı ve ağrılar üzerine ortopedi uzmanına göründüm.Yapılan tetkiklerde dizlerimdeki eklemler arasındaki kıkırdak yapının dejenerasyona uğradığı ve ve sağ dizime yakın bir kısımda kemikte kistik lezyon olduğu ,menisküslerde yırtılma olduğu söylendi ,cerrahi girişim önerildi.BU SORUNUN SEBEBİ karboksiterapi olabilir mi?Tedavim için önerileriniziçn teşekkürler
CEVAP
Karboksiterapinin bütün bu sıkıntılara neden olması çok olası değildir.Bu şikayetler başlı başına dizleriniz ile ilgili olması muhtemeldir.

SORU
seker yuksekligiyle beyne pihti atarsa sonuclari ne olur hareketlerinde ve davranislarinda dedgiklikler olurmu olursa zamanla gecermi
CEVAP
Şeker yüksekliği damar sertliğine neden olabilir.Beyne pıhtı atar ise beynin hangi bölgesi etkilendi ise o bölge ile ilgili şikayetler olacaktır.Erken müdahale önemlidir.Tedavi buna bağlı olarak değişir.
   
SORU
benim yaşım 46 herzaman tansiyonum yüksek ne önerebilirsiniz acaba şekerle tansiyon arasında ne gibi bag var.
CEVAP
Şeker hastalığı ile tansiyon hastalığı farklı rhatsızlıkardır.Fakat bazı durumlarda şeker hastalığının damarlar üzerinde yaptığı tahribatlar ileri dönemde tansiyon şikayetlerine yol açabilmektedir.Uygun olan şeker seviyelerinizin kontrol altında tutulması ve tansiyonunuz için gerekli görülür ise ilaç tedavisine başlanmasıdır.Mümkün olduğu kadar tuz tüketiminin azaltılmasa faydalı olacaktır.
      
SORU
mrhb hocam.endoskopide cinsel ilişkiye girilip girilmediği belli olurmu.hemen cvplarsanız sevinirim.şimdiden tşkler
CEVAP
Mide barsak sisteminin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir endoskopi.
 
SORU
kız arkadısmla kondom sayesınde korunarak ılışkıye gırdık ancak kız arkadasımın adetı yaklasık 10 gun kadar gecikti.ancak bunu sıcaklardan olabılcegını soyledı.ve ılsıkıye gırdıkten yaklasık 7 veya 8 hafta sonra bı sabah mıdesı agrımalı bı sekılde kustu..gebelık testlerı yaptık ve negatıf cıktı.zaten kondomla korunmustukta ama yınede bı korkumuz var doktora gıtmemızın bı geregı varmı.şimdiden tşkkurler...
CEVAP
Kanda gebelik testi yapılması uygun olacaktır.
 
SORU
Merhabalar, İki yılı aşkın bir süredir kollarımda dirsekten üstte kırmızı dalgalar halinde kızarıklıklar mevcut. Ege bölgesinde gitmediğim cildiye uzmanı galiba kalmadı. En son gittiğim doktor güneş yanığı olduğunu söyledi. Verdiği ilaçları kullandım.Ancak yine çözüm yok. Özellikle duş sonrası kızarıklıklar artıyor. Nemli ortamlarda bu dahada artıyor. Herhangibir kaşıntı yok.Ağrıda yok. Görmeden yorum yapma şansınız olurmu bilemiyorum. Şimdiden teşkkürler
CEVAP
Dolaşım ile ilgili bir sıkıtı olabilir.Güneş gördüğü zaman yada sıcak banyo yaptığınız zaman yüzeyel kılcallar belirgin hale geliyor ve dalgalı bir görünüm yaratıyor olabilir.Çok endişe edilecel bir durum olmayabilir fakat bir zamar cerrahı tarafından değerlendirilmesi faydalı olacaktır. 
 
SORU
benim babamda kronik bronşit rahatsızlığı var tedavi görüyor ama hiç rahat nefes alamıyo havada kullanıyo ciğerlerindede hiçbir problem bulamadılar biraz daha rahat nefes alabilmesi için ne önerebilirsiniz.Şimdiden yardımlarınız için sağolun
CEVAP
Nebülizatör tdavisi yani buhar tedavilerine nefes açıcı ilaçlar eklenebilir.Evde küçük bir nebülizatör bulundurur iseniz nefes darlığı olduğu zaman rahatlatabilirsiniz.
 
SORUbenim annemin ayaklarında sürekli ağrı var ne önerirsiniz.TEŞEKKÜRLER
CEVAP
Kemik erimesi açısından değerlendirilip gerekli tedavilerin düzenlenmei uygun olacaktır.
   
SORU
selam mide ca son evre kusma devamlı şu anda da hafızasında problem olmaya başladı devamlı hayal görüyor ve ölenlerin geldiginden bahsediyor bu normalmı acele yanıt bekliyorum geçen yazdım cevap vermediniz tşk ederim
CEVAP
Hastalığın son dönemlerinde kandaki bir takım kimyasalların yükselmesine bağlı olarak halüsilasyonlar olabilir.
   

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün