GeriSağlık "Mavi kod" geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Mavi kod" geliyor

"Mavi kod" geliyor
refid:7363072 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan gibi devlet büyüklerinin sağlık hizmetlerinin özellikle acil durumlarda görülmesiyle ilgili bazı ülkelerde uygulanan “Mavi Kod” sisteminin Türkiye'de de yerleştirilmesi için çalışma başlattı.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı gibi devlet büyüklerinin özellikle acil bir sağlık sorunuyla karşılaştıklarında tedavilerinin yapılması için önceden belirli bir plan hazırlanması anlamında kullanılan “Mavi Kod” ile ilgili AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bütün dünyada devlet büyüklerinin sağlık hizmetlerinin görülmesi, özellikle acil durumlarda müdahaleyle ilgili geliştirilmiş bazı uygulama biçimleri olduğunu bildirdi.

Bunları bir uzman ekibe incelettirdiklerini kaydeden Akdağ, “Onun neticesinde böyle ihtiyaçlar için çok iyi planlanmış, önceden atılacak her adımın belirlendiği bir sistemi ortaya koymuş olacağız” dedi.

Şu anda hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hekimleri olduğunu, bulundukları yerlerde ve seyahatlerinde sağlıkla ilgili bir takım tertibatlar alındığını anlatan Akdağ, “Ama bunları gözden geçirip daha rafine hale getireceğiz” diye konuştu.

BİR ÇOK ÜLKEDE UYGULANIYOR

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, “Mavi Kod” sistemi ABD ve İsrail'in de aralarında bulunduğu bir çok ülkede uygulanıyor.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı'nın çalışma yerleri ve konutlarında tam teçhizatlı birer ambulansın hazır bulunduğunu, devlet büyüklerine gezi ve incelemeleri sırasında da yine ambulansların eşlik ettiğini kaydeden yetkililer, “Mavi kod” sisteminin özellikle acil bir durumda hastanelerde görev yapacak personelin atması gereken adımları belirlediğini belirttiler.

Aniden gelişen bir sağlık problemi karşısında devlet büyüğünün intikal ettirileceği hastanede alınacak önlemler çerçevesinde müdahale ekibinde bulunacak kardiyolog, beyin cerrahı ve ortopedist gibi uzmanların önceden belirlendiğini anlatan yetkililer, bu uzmanların, tedavisini üstleneceği devlet büyüğünün tansiyon, şeker, alerji gibi genel sağlık bilgilerine de sahip olmaları gerektiğini kaydettiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle