GeriSağlık Kuşburnunun faydaları neler?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuşburnunun faydaları neler?

Kuşburnunun faydaları neler?

Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Batı Asya'da yetişen bir tür bitki türü olan kuşburnu, C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesidir. Taze olarak da tüketilebilen kuşburnu, çayı ve marmelatı yapılır. Ayrıca insanların geçimini sağlamak için kullandıkları bir ticaret metasıdır. Peki, kuşburnunun faydaları nelerdir?

Yabangülü, itburnu, itgülü, gülelması, yiric gibi adlarla da bilinen kuşburnu,  şekillerde tüketilebiliyor. Yaz sonlarına doğru olgunlaşan kuşburnunun çiçeklerindeki taç yaprakları dökülür ve 1, 1 buçuk santimetre uzunluğundaki kuşburnu meyvesine dönüşür. Sonbahar mevsiminde toplanan bu meyveler marmelat ve çay şeklinde tüketilebiliyor. Peki, kuşburnunun faydaları neler?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Yapısında bol miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnunun zengin vitamin ve minerallere sahip olduğunu belirterek, “Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir gibi değerli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalar, limonun 60 katı kadar fazla C vitamini içeren kuşburnunun, mandalina ve portakala da fark attığını ortaya koyuyor.

KABIZLIĞA İYİ GELİR

Ülkemizde her mevsim yetişebilen kuşburnu, kabızlık şikayeti çekenler için doğal bir şifa kaynağı. Birçok hastalığa fayda sağlayan kuşburnunun içeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahip. Yani bağırsakların fazla çalışmasından ötürü ortaya çıkacak ishal benzeri etki oluşturuyor. Böylece düzenli tüketildiğinde kabızlığı gideriyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsak parazitlerini düşürüyor.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI KORUR

Kandaki kötü kolesterolün düşürülmesi ve iyi kolesterol seviyesinin yükseltilmesinde faydalı olan kuşburnu, bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Kuşburnunu çay olarak demleyip tüketebileceğiniz gibi, şekersiz marmeladını yaparak da faydalanabilirsiniz.

KANSERİ ENGELLER

Sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürerek zarar verebilen serbest radikallere karşı güçlü bir koruyucu olan kuşburnu, içeriğindeki güçlü antioksidanlarla kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini de engelliyor” şeklinde konuştu.

KANIN PIHTILAŞMASINA YARDIMCI OLUR

İçeriğindeki K vitamininden dolayı kuşburnu kanın pıhtılaşmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle damar içinde kan pıhtısının oluşması ve kan akımının engellenmesi olarak adlandırılan tromboz ve toplardamar iltihabı, tromboflebit gibi sorunları olan hastaların dikkatli tüketmesi gerekiyor.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Kuşburnu A vitamini açısından zengin oluşuyla cildin elastikiyetini korumasını sağlıyor ve yaşlanmasını geciktirici etki sağlıyor. Kolajen seviyesini de artırıyor.

Yara izleri ve akneleri gideriyor. Kuşburnunun çekirdekleri, gamalinoleik sit (GLA) yönünden zengin. Gamalinoleik asit, cilde canlılık kazandırıyor ve güneş kaynaklı yanıklarda da fayda sağlıyor.

KANSIZLIĞI ÖNLER

Ülkemizde özellikle kadınlarda ve çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık çok yaygın bir sorun. Gıdalarla alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Bu sayede demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı önlüyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle