GeriSağlık GATA sendikalı oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

GATA sendikalı oluyor

GATA sendikalı oluyor
refid:27985215 ilişkili resim dosyası

Danıştay, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı hastanelerde görevli personelin, sağlık hizmet kolundaki sendikalara üye olabilmesinin yolunu açtı.

Danıştay 10. Dairesi, Sağlık-Sen’in başvurusu üzerine, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan sivil personelin büro hizmet koluna üye olmasına yönelik yönetmeliği durdurdu. Danıştay ayrıca sağlık hizmet iş koluna üye olmak isteyen çalışanın başvurusunun reddedilmesine ilişkin kararda da yürütmeyi durdurma verdi. Böylece Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı hastanelerde görevli personele, sağlık hizmet koluna üye olmanın yolu açılmış oldu.

Sağlık-Sen, Türk silahlı kuvvetlerine bağlı GATA ve diğer askeri hastanelerde görev yapan sivil memurların 'büro hizmet kolundaki sendikalara' üye olmasını öngören yönetmelik hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmıştı.

Danıştay 10. Dairesi, 08.12.2014 günlü 2014/6155 Esas sayılı Kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Bünyesinde görev yapan tüm sivil memurların Büro Hizmet Kolundaki sendikalara üye olabileceği yönündeki yönetmelik hükümlerinin ve üyelik formunun reddine yönelik GATA Komutanlığı işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

"DANIŞTAY, HAKKI TESLİM ETTİ"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bir hakkın yerini bulduğunu belirterek hastanede çalışanların, sağlık hizmet koluna üye olmasının yolunu açtıklarını söyledi.

Önce, Memur-Sen olarak Genelkurmay’da çalışan sivil memurlara sendika üyesi olmanın yolunu açtıklarını, sonra da hastanelerdeki çalışanların kendi hizmet kollarına üye olması konusunda verdikleri hukuk mücadelesini kazandıklarını belirten Memiş, “Avrupa’nın bir çok ülkesinde askeri personel bile sendika üyesi olabilirken, bizde sivil memurların bile sendika olamayacağı yönündeki engel, sendikal bir ayıptı. Önce bu ayıptan ülkemizi kurtardık, sonra da askeri hastanelerde çalışan sivil personelin kendi hizmet kolumuza üye olması için verdiğimiz mücadeleyi kazandık. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız için verdiğimiz mücadele, elde ettiğimiz kazanımlar ortadadır. Mücadelemize, askeri hastanelerde çalışan arkadaşlarımızı da dahil edeceğiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle