GeriSağlık Bedenini tıp eğitimine bağışladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bedenini tıp eğitimine bağışladı

Bedenini tıp eğitimine bağışladı
refid:21522644 ilişkili resim dosyası

İZMİR’de 21 yaşındaki Mehmet Tuncer, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitim ve öğretiminde kullanılması için bedenini bağışladı.

Tıp fakültelerinde anatomi eğitiminin gereği gibi yerine getirilmesi için kadavra kullanılması gerekiyor. Türkiye’de genellikle kimsesiz cesetlerden kadavra olarak yararlanılıyor. Ancak bu şekilde ihtiyaç tam olarak karşılanamıyor. İzmir’de 21 yaşındaki Mehmet Tuncer, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitim ve öğretiminde kullanılması için bedenini bağışladı. Tuncer, öldükten sonra bedenimin tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde kullanılıp, mezun olan doktorların birçok kişinin hayatını kurtarmasına vesile olacağı için böyle bir bağışta bulunmaya karar verdiğini söyledi. Tuncer, vatandaşların organ ve beden bağışı konusunda daha duyarlı olmalarını, bu konudaki önyargılardan kurtulmalarını istedi.

Bu bağışın çok anlamlı olduğunu ifade eden Tıp Fakültesi Dekanı ve Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Malas da "Teknolojinin her geçen gün baş döndürücü bir şekilde ilerlemesi, tıp fakültelerindeki öğrenci sayısının artması ve yeni laboratuvarların açılması, bilim adına daha çok kadavrayı gerekli kılmaktadır. Vatandaşlarımızın beden bağışını, ölümün yaşama verdiği bir hediye olarak algılamalarını istiyorum. Bu vesile ile Mehmet Tuncer kardeşimize bu duyarlı ve örnek davranışından dolayı tüm öğrencilerim adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum" dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle