GeriSağlık Bakanlık sigaraya savaş açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlık sigaraya savaş açtı

Bakanlık sigaraya savaş açtı
refid:7370887 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı, gençleri, şiddet ve kazalardan, ilaç, tütün, alkol tüketimi gibi zararlı davranışlardan korumak için kolları sıvadı.

Sağlık Bakanlığı, toplumun genelini kapsayacak şekilde tütün, alkol kullanımı, meyve-sebzenin eksik tüketilmesi, fiziksel hareket yetersizliği, aşırı kilo, yüksek kan basıncı ve yüksek kolestrolden oluşan risklerle, kararlılıkla mücadele edileceğini açıkladı. “Bakanlık, İnsanımızın daha sağlıklı olması için ‘Sağlıklı Hayat Programları’nı toplumumuza benimsetmekte kararlıyız” dedi.

Bakanlık ayrıca, gençleri, şiddet ve kazalardan, ilaç, tütün, alkol tüketimi gibi zararlı davranışlardan korumak için de kolları sıvadı. Bakanlık, toplumun katılımını sağlayarak, gerçekleştirilecek çalışmalarla bu konuya azami gayret gösterileceğini bildirdi.

Bakanlığın önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirmeyi istediği diğer bazı hedefler şöyle:

“-112 Acil Sağlık hizmetlerine gelen çağrıların yüzde 95’inden fazlasına şehirlerde 10 dakika, kırsalda 30 dakika içinde ulaşılması,

-Bebek ölümlerini 2010 yılına kadar binde 20’nin, anne ölümlerini yüzbinde yirminin altlarına indirmek,

-Çevre kirliliğinden korunma, yeterli ve kaliteli içme suyunun sürekli temini, hayat ortamlarının sağlıklı hale getirilmesi,

-Kızılay ile işbirliği yapılarak, kan ve kan ürünleri temininin vatandaşın sırtında yük olmaktan çıkarılması,

-Sağlık Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılarak, yerinden yönetimin güçlendirilmesi. Böylece ‘küreği çeken’ değil, ‘dümeni tutan’ bir sağlık yönetimi oluşturulması.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle