GeriSağlık Astım hastaları hastalığını bilmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Astım hastaları hastalığını bilmiyor

DENİZLİ Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Bozkurt, astım hastalarının yarısının hastalığını bilmediğini söyledi.

Dünya Astım Günü nedeniyle açıklama yapan Dr. Nurgül Bozkurt, hastalığın Türkiye'de 4 milyon insanı etkilediğini, Denizli'de ise 10 bin civarında astım hastasının olduğunu belirtti. Astım ilacı kullanım oranının yüzde 3.86, astım krizi geçirenlerin oranının yüzde 2.11 olduğunu söyleyen Bozkurt, “Denizli'de astım hastası olduğunun farkında olmayanların oranı yüzde 58.05, Denizli'de astım hastası olup tedavi görenlerin oranı yarıdan daha az. Astım hastalığı tedavi ile önlenebileceği halde hastaların yarıdan fazlası bilinçsiz davranarak tedavi görmüyor, akciğerlerinde kalıcı değişiklik oluşmasına yol açıyor. Bu bağlamda insan hayatında yaşam kalitesi de düşüyor. Sağlığımızı tehlikeye atmayalım” dedi.

Nefes darlığı, hırıltı, uzun süre öksürük gibi şikayeti olan kişilerin astımlı olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Dr. Nurgül Bozkurt, bu tür şikayetleri olanların solunum fonksiyon testi yaptırmaları gerektiğini belirtti. Bozkurt, “Astım hastaları, tedavilerini tam olarak yaptırırlarsa ve belli başlı bazı kurallara dikkat ederlerse iyileşme göreceklerdir. Tabii iyileşme görüldükten sonra da dikkatli olunması gerekir. Mesela astım hastaları, kesinlikle sigara içmemeli, hatta içilen ortamlarda bulunmamalı” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle