GeriSağlık 'Aile hekimliği ücretli olmayacak'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Aile hekimliği ücretli olmayacak'

'Aile hekimliği ücretli olmayacak'
refid:23580292 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı ve geçen hafta TBMM'ye sunulan Torba tasarıya hekimlerden ağır eleştiri gelmişti. Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan dün yaptığı açıklamada "Bu tasarı, Gezi eyleminde olduğu gibi kurulan revirlerde sağlık hizmeti sunan doktorlara, ‘ruhsatsız çalıştıkları’ gerekçesiyle hapis ve para cezası öngörüyor. Aile hekimliği ise paralı hale getiriliyor." demişti.

Sağlık Bakanlığı bugün, doktorların itirazlarına yanıt verdi. Bugün yaptığı yazılı açıklamada Aile Hekimliği sisteminin kesinlikle paralı hale getirilmeyeceğini söyledi. İşte o açıklama:

 
TBMM’de müzakerelerine başlanacak olan Torba Yasa hakkında Türk Tabipler Birliği’nin bazı basın organlarında yer alan iddiaları nedeniyle aşağıdaki açıklamaya gerek duyulmuştur:

 

AİLE HEKİMLİĞİ KESİNLİKLE PARALI OLMAYACAK


Torba yasa ile aile hekimlerinin tetkik ve sarf malzeme ücretlerinin vatandaştan alınacağı yönündeki iddialar asılsızdır. Vatandaşlarımızın, aile hekimleri tarafından yaptırılan tetkikleri ve sarf malzemeleri için herhangi bir ücret ödemesi söz konusu değildir. Söz konusu kanun tasarısının ilgili maddesi ile daha önceden aile hekimlerinin ödeme kalemleri arasında sayılan tetkik ve sarf malzemesi ödemeleri teknik olarak bu bölümden çıkarılmakta ve illerde Halk Sağlığı Müdürlüklerimizce hizmet veren ilgili laboratuvarlara bu ödemenin yapılacağı yönünde düzenleme yapılmaktadır.

 

"VATANDAŞIN SAĞLIK KAYITLARI TUTULACAK"


Torba Yasada kişisel verilerin toplanması ile ilgili düzenlemeler hakkında; “vatandaşlarımıza ait sağlık kayıt bilgileri para karşılığında satılacak” şeklinde öne sürülen iddialar da maksatlı şekilde üretilmiştir ve  gerçek dışıdır.  Vatandaşlarımızın sağlık kayıtlarının tutulması ve güvenliğinin sağlanması Sağlık Bakanlığımızın yasal sorumluluğudur.

 

YURTDIŞINDA EĞİTİM GÖREN HEKİMLER DEVLET HİZMETİNDEN MUAF


Yurtdışında eğitim gören hekimlerin devlet hizmetinden muaf tutulması ile ilgili  düzenleme, yurtdışına gitmiş olan hekimlerimizi geriye kazanmayı hedeflemektedir. Sadece mecburi hizmet bölgelerinde değil, Türkiye’nin tamamında hekime ihtiyacımız bulunmaktadır. Ülkemizde hizmet etmek üzere kazanacağımız her bir hekim mevcut çalışan hekimlerimizin iş yükünü azaltma konusunda katkısı olacaktır. Dolayısıyla buna itiraz etmek, hekimlerimizin iş yükünü azaltmaya yönelik gayretlerimizi görmezden gelmektir. 


Ruhsatsız sağlık hizmeti verenlere yönelik yasal işlemlerin, hukuksuzluk olarak değerlendirmesi ve “hekimlere düşmanca tutum” olarak sunulması, sorumsuzca ileri sürülen iddialardır. Bakanlığımızın bu düzenlemedeki amacı; ruhsatsız ve yetkisiz işlem yapılmasını önlemektir. Halkımızın güvenilir ve denetlenebilir bir sağlık hizmeti alması en doğal hakkıdır. Öne sürülenin aksine, düzenleme ile yasalara uygun çalışanların haklarının korunması söz konusudur.

 

 

 

 

 

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle