GeriKeyif Türkiye’yi dünya opera sahnelerinde temsil edecekler!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’yi dünya opera sahnelerinde temsil edecekler!

Türkiye’yi dünya opera sahnelerinde temsil edecekler!

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Siemens Opera Yarışması’nı kazanan genç opera sanatçıları belli oldu.

Türkiye’nin tek ulusal opera yarışması konumundaki Siemens Opera Yarışması’nın bu yılki finalinde Barış Yavuz jüri tarafından birinci seçildi. Sanatçılara dünya sahnelerinin kapılarını aralama fırsatı sunan yarışmada, Beren Kader Fidan ikinci ve Berk Dalkılıç ise üçüncü oldu.

Bu yıl 20’ncisi gerçekleştirilen ve toplam 26 kişinin katıldığı yarışmanın finali 9 Mayıs’ta İstanbul’da Pera Palas Hotel’in tarihi balo salonunda düzenlendi. Türkiye’nin tek ulusal opera yarışması konumundaki Siemens Opera Yarışması’nda genç sanatçı Barış Yavuz jüri tarafından birinci seçilirken, Beren Kader Fidan ikinci ve Berk Dalkılıç ise üçüncülüğe değer görüldü.

Siemens Türkiye’nin “Yaşam için müzik, yaşam için yenilikçi zeka” yaklaşımıyla düzenlediği Siemens Opera Yarışması’nda dereceye giren adaylar dünya sahnelerinde yer alma fırsatının yanında başarılarını çeşitli ödüller ile taçlandırdı. Bu yıl yarışmada birinci olan genç opera sanatçısı Barış Yavuz, Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 4 aylık Almanca bursu kazandı. Yarışmanın ikincisi Beren Kader Fidan, Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 aylık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 2 aylık Almanca bursu kazandı. Üçüncü olan Berk Dalkılıç ise 2 bin Euro’luk ödülün sahibi oldu.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Siemens Türkiye olarak hayata değer ve anlam katan faaliyetlere büyük önem veriyoruz. Özellikle teknolojiyi, eğitimi ve toplumsal anlamda sürdürülebilirliği destekliyoruz. Bu yaklaşımımızın en önemli boyutlarından biri ise sanata verdiğimiz destek. Bu sene Siemens Opera Yarışması’nın 20.yılını kutluyoruz. Hem gençlerimizin potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olmaktan hem de Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini ve sesini yurt dışında duyurmaya katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Siemens olarak Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya, gençleri ve onların eğitimlerini hedefleyen projeleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle