GeriKeyif Sen sarıl, o sana sarılmazsa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sen sarıl, o sana sarılmazsa

Sen sarıl, o sana sarılmazsa

Enrico Macias’ın Paris’in önde gelen canlı müzik mekânlarından Olympia’da verdiği Mart 1976 tarihli konserin kaydı albüm olarak piyasaya sürüldü. Popüler müziğimizin tarihi için ciddi bir belge olan bu albüm bizi çok ilgilendiriyor; çünkü bu konser kaydında Ajda Pekkan da var.

Fransız sanatçıların, Paris’in önde gelen canlı müzik mekânlarından Olympia’da verdikleri konserlerin kayıtları, bir süredir hem CD hem de dijital olarak yayımlanıyor. Bugüne kadar çıkanlar arasında; Serge Lama (1974), Renaud (1982), Michel Delpech (1992) ve Eddy Mitchell’in (2004) kayıtları var.

Son olarak, Enrico Macias’ın Mart 1976 tarihli konserinin kaydı da piyasaya sürüldü ve bu albüm, serinin geri kalanından daha fazla ilgilendiriyor bizi. Çünkü Ajda Pekkan da yer almıştı bu konserde.

Pekkan kendi ülkesinde, ününün doruğundayken dahil edilmişti kadroya. O zamanlar Philips firması, Pekkan’dan bir dünya yıldızı yaratmak için çaba sarf etmekte, her fırsatta popüler projelere dahil etmeye çalışmaktaydı. Macias’ın Mart 1976 Olympia konser dizisi de, bu tip projelerin en ses getireniydi.

Bu konser, pop müziğimizi derin bir biçimde etkileyen ‘Hey’ dergisinde de ayrıntılı bir biçimde yer almıştı. Memleketin süperstar’ı Ajda Pekkan, o yıllarda bütün Avrupa’da çok sevilen Enrico Macias’la, hem de Olympia’da aynı sahneyi paylaşıyordu.

Sen sarıl, o sana sarılmazsa

Olympia Mars 1976, Enrico Macias

RÜYA GİBİ BİR KONSER

Derginin 8 Mart 1976 tarihli nüshasında veriliyordu müjde: “Ajda Pekkan, Enrico Macias ile birlikte yarından itibaren bir ay süreyle Paris’in ve dünyanın bir numaralı müzikhollerinden Olympia’da konserlere başlıyor... Macias ve Pekkan, bir ay süreyle Olympia’da şu programı uygulayacaklar: Perde açıldığında özel orkestrası eşliğinde sahneye önce Enrico Macias çıkar. Birinci bölümün bitimine yakın Enrico, ‘Melisa’ adlı parçasını söyler, parça biterken ‘Şimdi gerçek Melisa’yı dinleyeceksiniz, Türkiye’nin en popüler şarkıcısı Ajda Pekkan’ı takdim ediyorum’ der, Ajda sahneye ‘Tu Pars et Tu Reviens’ adlı şarkıyı söyleyerek gelir. İkinci olarak ‘Je T’Apprendrai L’Amour’u, üçüncü olarak da Türkiye’de yılın şarkısı seçilen ve aslı Enrico Macias’a ait olan ‘Hoşgör Sen’i söyler. Şarkının sonunda Ajda Pekkan, orijinal adı  ‘On S’embrasse et On Oublie’ adlı parçayı Fransızca sözlerle söyler. İkinci bölümün sonunda, ünlü şarkıcı sahneye tekrar Ajda Pekkan’ı davet eder, el ele tutuşarak seyirciyi selamlarlar...”

Albümün yeni baskısında, Hey’in sözünü ettiği her şey yerli yerinde. Pekkan ve şarkıları da mevcut, Macias’ın sesinden, ‘Melisa’ göndermesinin anonsu da. Ama kapakta Ajda Pekkan’ın ismi geçmiyor. Neyse ki arka ve iç kapakta (‘chant’ ya da ‘avec’ formülleriyle) mevcut. Bu albüm, popüler müziğimizin tarihi için ciddi bir belge.

Sen sarıl, o sana sarılmazsa

Sevdiğim, Hakan Tuna

GÖNLÜMÜ ÖYLE FAKİR SANMA SEVDİĞİM

‘Anadolu pop’a gönül vermiş müzisyenlerimizden Hakan Tuna yurtdışında yaşıyor ve belirli aralıklarla yeni şarkılar çıkarıyor. Son çalışması bir Erkin Koray cover’ı. Tıpkı Koray gibi, rock’la oryantal temalarını mükemmel bir biçimde iç içe geçirdiği ‘Sevdiğim’in Tuna versiyonu, Koray’dan çok Barış Manço’ya yakın olmuş. Bu da normal; Hakan Tuna’nın büyük bir Manço hayranı olduğu bilinmeyen bir şey değil ve bu hayranlığı da şarkılarına aktarmaktan imtina etmiyor..

KUMANDAMIN UCUNDA:

- Her bölümde iki konuk alan şarkı, türkü, sohbet programı ‘Aşina’ (TRT Müzik, cumartesi, 19.45)

- Emmanuel Chabrier’nin ‘L’Etoile’ operasının, Amsterdam DNO’daki gösterisi (Mezzo, pazartesi, 13.30)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle