GeriKelebek Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca) kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca) kimdir?

Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca) kimdir?

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü kimdir? Facebook sayfasından yapılan paylaşımda Cübbeli Ahmet Hoca'nın hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Ahmet Mahmut Ünlü olarak bilinen Cübbeli Ahmet Hoca'nın acil serviste çekilmiş bir de fotoğrafı paylaşıldı. Ünlü'nün Umre dönüşü fenalık geçirdiği için hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Halk arasında Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün acil olarak hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Cübbeli Ahmet Hoca Efendi Facebook hesabında yapılan paylaşıma göre Cübbeli Ahmet Hoca'nın sağlık durumu iyi.

Umre'den yeni dönen Cübbeli Ahmet Hoca'nın aşırı soğuk algınlığı ve yüksek ateş şikayeti nedeniyle tedavi altına alındığı öğrenildi. Zaman zaman iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoit artrit hastalığı sebebiyle de sıkıntılar yaşayan Ünlü'ye özel bir hastanede serum ve enjeksiyon tedavisi uygulandı.

Cübbeli Ahmet Hoca'nın hastane odasında çekilmiş fotoğrafı yer alıyor.

Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet Hoca) kimdir

Facebook'ta yapılan son paylaşıma göre Cübbeli Ahmet Hoca'nın az önce hastaneden ayrıldığı ve istirahat etmek üzere evine gittiği öğrenildi. Ahmet Mahmut Ünlü'nün sağlık durumunun ise iyi olduğu belirtiliyor.

CÜBBELİ AHMET HOCA KİMDİR?

Gerçek adı Ahmet Mahmut Ünlü, takipçileri ona "Cübbeli Ahmet Hoca" diyor. 1965 İstanbul doğumlu.

Giresun Göreleli olup 3-4 yaşlarında iken ilim tahsiline başladı. Küçük yaşlarında Cübbe giydiği için Cübbeli Ahmed lakabını aldı. Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Kolu olarak bilinen dergahında halen liderlik konumunda olan Mahmud Ustaosmanoğlu tarafından özel olarak eğitilen Ünlü, 11 yaşına kadar Fatih Çarşamba İsmailağa camiinde medrese eğitimine devam etti. O yaşta Yavuz Selim ve Kasımpaşa Camii gibi büyük camilerde verdiği vaazlar büyük kalabalıklar tarafından izlenmeye başlandı.

12 yaşında Rize Pazardaki Tütüncüler Köyü Kur'an kursunda Resül Bölükbaşı Hoca'dan Sarf, Nahiv, İlmi Kelam, Meani,Tefsir, Hadis ve Fıkıh dallarında uzun seneler sürecek kitapların tahsilini 20 aylık zaman zarfında bitirerek 1980 tarihinde onbinlerin katılımıyla tertip edilen merasimde icazet-i ilmiyesini aldı. Cübbeli Ahmet'in tarikat içinde isminin öne çıkmasında keskin zekası ve kıvrak, espritüel üslubunun payı büyük. Cübbeli Ahmet, İstanbul'a dönüşünden sonra Kefevî Camii İmamı Mustafa Kılıç Hoca Efendiden 6 ayda hafızlığını tamamladı.

İsmailağa Camisinde kurduğu ders halkalarında 10 sene içerisinde birçok isim yetiştirerek hizmetlerine devam eden Hoca, Türkiyenin ve Dünyanın muhtelif bölgelerinde düzenlediği sohbetlerinde, vaazlarını yüzbinlere ulaştırdı. Bu sırada göz rahatsızlığı artan Şeyhi Mahmud Efendi'nin bütün sohbetlerinde Arapça eserleri okuyarak "mürşidinin Benim gören gözüm oldu" iltifatıyla cemaat içindeki mertebesini yükseltti. "Resaili Ahmediyye" ismiyle değişik konularda yayınlanmış birçok risalesi bulunan Cübbeli Ahmet Dualarım kitabıyla ün yapmıştır. Tarikat içerisinde "Allah tarafından yazdırıldığına inanılan" Mahmut Efendi tarafından başlatılan Ruh'ul Furkan tefsirinin hazırlanmasında da büyük emeğe sahiptir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle