MENÜ

Fenerbahçe

Fenerbahçe ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fenerbahçe haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 147.840 Fenerbahçe haberi bulunmuştur.

Fenerbahçe Spor Kulübü

Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 yılında kurulan Türk futbolu tarihi boyunca adını tüm milletlerce kabul ettirmiş en önemli kulüplerden biridir. Renkleri sarı-lacivert olan takım tüm spor dallarından Türkiye’de en fazla kupaya sahip olan takımdır.

Fenerbahçe’nin Resmi kuruluşu

II.Abdülhamit döneminin son günlerinin yaşandığı dönemde baskı rejimi azalmaya başlamış, bu azalma futbola da  yansımıştı. Takvim yapraklarının 1907 tarihini gösterdiği zamanlar da Türk gençlerinin futbola olan ilgileri artmış ve açıktan futbol oynamaya başlamışlardır.

Kuracakları takım hakkında fikir üretmeye başlayan Kadıköylü gençlerden Hariciye Nazırı Asım ve Server Paşa’ların torunu Londra Sefareti Başkatibi Nuri Bey’in oğlu Ziya Bey ile Harekat Ordusu Feriki Şevki Paşa’nın oğlu Ayetullah Bey ve de ünlü edebiyatçı Sami Paşazade Sezai Bey’in yeğeni Enver Bey, Necip Bey’in Moda Başpınar sokak 3 numaralı evde yaptıkları görüşme sonucu bazı neticelere vararak ortak kararlar aldılar. Aldıkları karar sonucu takımın maddi desteğini sağlayan ve dönemin zengilerinden olan Mühendis Nurizade Ziya Bey’e kulübün kurucu başkanlığını yapacaktı. Yine görüşmeler sonucu alınan kararda kurulacak takım adını oturdukları semtten alarak Fenerbahçe yapacaklar amblemini de Fenerbahçe Burnu’ndaki ışık saçan fenerden, formalarındaki renkleri ise Fenerbahçesi’ndeki papatyaların kıskançlık ve temizlik sembolü olan renklerinden yani sarı ile beyazdan alacaklardı.

Kulüp kısa sürede bir takım kurmuş içinde ki oyuncuları semtteki gençlerden oluşturmuştu. İkinci Meşrutiyet’in getirdiği olanaklardan olan dernek kurma serbestliği, İstanbul’da birçok Türk kulüp kurulmasına vesile oldu. Kulüp sayısında ki artış beraberinde İstanbul’da yeni bir lig kurulması ihtiyacını doğurmuştu. Bu nedenle o zamanlar ülkede resmi tatil günü olan Cuma günleri oynanacak lig olan, Cuma Ligi adıyla yeni bir lig kuruldu.

Kuruluşunun başında sarı-beyaz olan renklerini 1909 sonlarında sarı-lacivert olarak değiştirdi. 1909-1910 sezonuyla birlikte de İstanbul Futbol Ligi'ne katılmıştır. 1909-1910  sezonuyla birlikte İstanbul Futbol Ligi’ne katılmıştır.

Günümüzde Fenerbahçe-Galatasaray arasında ki ezeli rekabetler o zamanlara kadar da dayanıyordu. İki kulüp arasındaki rekabet, ilk defa 17 Ocak 1909 tarihinde Galatasaray Lisesi öğrencilerinin takımı ile yeni kurulmuş bir semt takımı maçı şeklinde başlamıştır.

Bu tarihten itibaren o dönemlerdeki şampiyonluklar genelde iki takım arasında paylaşılmaktaydı. Kadrosunu bünyesinde bulundurduğu gençlerle güçlendiren Fenerbahçe 1911 - 1912 liginde hiç yenilmeden şampiyon oldu. Şampiyonluğun en önemli yanı ise, Fenerbahçe’nin bu şampiyonluğu ile İngiliz ve Rum takımlarının şampiyonluklarının tamamen sona erdirmesi ve bu tarihten itibaren de Türk futbolunda şampiyonlukların artık Türk takımlarının olmasıydı. Bu şampiyonluk kulübün itibarını bir anda yükseltti, imkanlarını arttırdı. Altıyol’da bir kulüp lokali kiralandı, lokalin açılışı ile üye sayısı çoğaldı. Bu arada futbol dışında diğer spor dallarında da faaliyet gösterilmesine başlandığından, aynı yıl Fenerbahçe Futbol Kulübü olan adı, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak değiştirildi. Kulübün kuruluş günü olarak Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın kulübü ziyaret tarihi olan 3 Mayıs kabul edilir.

1990-91 sezonunda Fenerbahçe'nin başına Hollandalı çalıştırıcı Guus Hiddink getirildi. O sezon Fenerbahçe için zorlu geçecekti. Fenerbahçe’nin kalecesi olan ve takım için hayati önem taşıyan kurtarışlar yapan Harald Schumacher sarılık geçirdi ve futbola ara vermek zorunda kaldı. Fenerbahçe’nin önemli oyuncularından olan Rıdvan Dilemen’nin de peşini sakatlıklar bırakmadı. Kulüp tarihinde ligde alınan en büyük yenilgi ise Aydınsporla oynanan ve 1-6 skorla biten maçtı. Buna karşın Basketbol Erkek Takımı şampiyonluğu bu tarihlerde elde etti.

GÜNÜMÜZDE SARI-LACİVERT

1998 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Aziz Yıldırım, bir oy farkla başkanlığa seçildi. Yıldırım, devamlı olan başarı için, kulüp ekonomisinin sağlam temellere dayanması gerektiğini düşünüyordu. Bu amaçla uzun vaade de planlar yaptı. Fenerbahçe Stadyumu olarak anılan stadyumun adını Şükrü Saracoğlu Stadı olarak değiştirdi. Türk tarihi boyunca ulusal olduğu kadar uluslarası başarılar elde edilmiştir. Fenerbahçe Spor kulübü günümüzde adını tarihe altın harflerle yazdırmış 4 büyük takımdan biridir.

Fenerbahçe Haberleri

Ertuğrul Sağlam: Bursaspor maçında hataları azaltacağız

Ertuğrul Sağlam: "Bursaspor maçında hataları azaltacağız"

Ertuğrul Sağlam: "Bursaspor maçında hataları azaltacağız"

16.08.2018Kayseri
Atletizm Süper Ligi final kademesinde heyecan sürüyor

Atletizm Süper Ligi final kademesinde heyecan sürüyor

Turkcell Atletizm Süper Ligde final kademesinin ilk gün yarışmaları dün tamamlandı. Erkeklerde ENKA ilk günde Fenerbahçenin dört puan önünde yer alırken, ilk kademede sarı-lacivertli kulüple arasındaki puan farkını kapattı.

16.08.2018Diğer
Turkcell Atletizm Süper Ligi final kademesinde heyecan sürüyor

Turkcell Atletizm Süper Ligi final kademesinde heyecan sürüyor

Turkcell Atletizm Süper Ligi final kademesinde heyecan sürüyor

16.08.2018Merkez
Süper Ligde 2nci haftanın hakemleri açıklandı

Süper Lig'de 2'nci haftanın hakemleri açıklandı

Süper Lig'de 2'nci haftanın hakemleri açıklandı

16.08.2018Merkez
Ramil Guliyev: İnşallah atletizme ilgi futbol gibi olur

Ramil Guliyev: "İnşallah atletizme ilgi futbol gibi olur"

Avrupa Şampiyonu atlet Ramil Guliyev, derecesi için çok mutlu olduğunu belirtirken, atletizme olan ilginin futbol gibi olmasını diledi.

16.08.2018Diğer
Avrupa şampiyonu Ramil Guliyev: İnşallah atletizme ilgi futbol gibi olur

Avrupa şampiyonu Ramil Guliyev: "İnşallah atletizme ilgi futbol gibi olur"

Avrupa şampiyonu Ramil Guliyev: "İnşallah atletizme ilgi futbol gibi olur"

16.08.2018Merkez
Ertuğrul Sağlam: “Lige kazanarak başlamak çok önemliydi”

Ertuğrul Sağlam: “Lige kazanarak başlamak çok önemliydi”

Kayserispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, ligin ilk maçında kazanmalarının önemli olduğunu söyleyerek, “Geleceğe umutlu bakabilmek için Bursaspor maçını iyi geçmek zorundayız” dedi.

16.08.2018Futbol
Süper Ligde 2. haftanın perdesi açılıyor

Süper Lig'de 2. haftanın perdesi açılıyor

Haftanın ilk maçında Trabzonspor ile Demir Grup Sivasspor yarın karşı karşıya gelecek.

16.08.2018Futbol
5 isim yolcu Cocu onları istemiyor...

5 isim yolcu! Cocu onları istemiyor...

Benfica'ya elenerek Şampiyonlar Ligi'ne veda eden Fenerbahçe'de 5 isimle yollar ayrılıyor.

16.08.2018Futbol
16 Ağustos Perşembe DHA Spor Gündemi

16 Ağustos Perşembe DHA Spor Gündemi

16 Ağustos Perşembe DHA Spor Gündemi

16.08.2018Merkez
F.Bahçeye ağır fatura 130 Milyon Euro

F.Bahçe'ye ağır fatura! 130 Milyon Euro

Son olarak 2008 yılında Şampiyonlar Ligi'nde mücadelede eden Fenerbahçe tam 10 yıldır bu dev organizasyonun uzağında...

16.08.2018Futbol
Cocu yıldız ismin üstünü sildi

Cocu yıldız ismin üstünü sildi!

Fenerbahçe'nin Benfica'ya elendiği mücadelede oldukça kötü bir performans gösteren futbolcu ile teknik direktör Phillip Cocu özel olarak bir görüşme gerçekleştirecek.

16.08.2018Futbol
Aslan kasayı doldurdu Hedefte dev golcü var...

Aslan kasayı doldurdu! Hedefte dev golcü var...

Fenerbahçe'nin elenmesiyle Şampiyonlar Ligi'nde parsayı tek başına toplayacak olan Galatasaray transferde ekonomik yönden rahatlarken listeye bir yıldız daha ekledi.

16.08.2018Futbol
Kayıp 20 milyon Euro, huzur yüzde 100

Kayıp 20 milyon Euro, huzur yüzde 100!

Devler Ligi hasretini 10 sezona çıkaran Fenerbahçe hem maddi hem manevi olarak kaybettiklerine yanarken takımdaki eksiklikler de Benfica maçında ortaya çıktı. Bununla beraber taraftar 90 dakika sonunda verdiği destekle takımına “Her zaman yanındayız” mesajı verdi.

15.08.2018Futbol
Aytemiz Alanyaspor, Merih Demiralı kiraladı

Aytemiz Alanyaspor, Merih Demiral'ı kiraladı

Aytemiz Alanyaspor, Merih Demiral'ı kiraladı

15.08.2018Alanya
Bursasporlu Ekong, Udineseye gidiyor

Bursasporlu Ekong, Udinese'ye gidiyor

Bursasporlu Ekong, Udinese'ye gidiyor

15.08.2018Merkez
Transfer sezonu ne zaman bitecek İşte başlangıç ve bitiş tarihleri

Transfer sezonu ne zaman bitecek? İşte başlangıç ve bitiş tarihleri

Transfer sezonu ne zaman bitecek sorusunun yanıtı futbolseverler tarafından merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Takımlarının transfer yapıp yapmayacağını merak eden futbolseverler, bir yandan transfer sezonunun ne zaman biteceğini araştırıyor. Peki, transfer sezonu ne zaman bitecek? İşte başlangıç ve bitiş tarihleri.

15.08.2018Spor Arena
Slimani için imza töreni düzenlenecek

Slimani için imza töreni düzenlenecek

Fenerbahçe'nin İngiltere Premier Lig ekibi Leicester City'den kiraladığı Cezayirli santrfor İslam Slimani için yarın imza töreni düzenlenecek.

15.08.2018Futbol
Benficanın rakibi PAOK oldu

Benfica'nın rakibi PAOK oldu!

Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe'yi saf dışı bırakan Benfica, Yunanistan temsilcisi PAOK ile eşleşti.

15.08.2018Spor Videoları
Yeni Malatyaspor, Fenerbahçe maçı için iddialı

Yeni Malatyaspor, Fenerbahçe maçı için iddialı

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Evkur Yeni Malatyaspor'da futbolcular, hafta sonu konuk edecekleri Fenerbahçe karşısında galip geleceklerine inanıyor.

15.08.2018Futbol
Terimden flaş transfer kararı Fenerbahçe...

Terim'den flaş transfer kararı! Fenerbahçe...

Kadrosuna takviye yapmak için çalışmalarını sürdüren Galatasaray'da, Fatih Terim adeta ince eleyip sık dokuyor. Terim, yönetim ve menajerlerin önerdiği, Galatasaray'a gelme potansiyeli olan bazı isimleri mali ve saha içi nedenlerle veto etti. (Sporx)

15.08.2018Futbol
Başkent ikinci sırada

Başkent ikinci sırada

Futbolda Süper Ligin 61. sezonunun ilk haftası geride kalırken, bu arenada şimdiye kadar Ankara’dan 9 takım boy gösterdi.

15.08.2018Ankara
#muhabirindenin bugünkü konuğu Süleyman Arat

#muhabirinden'in bugünkü konuğu Süleyman Arat

 Muhabirinden programında muhabirimiz Süleyman Arat Fenerbahçe-Benfica maçı sonrası yaşanan son gelişmeleri canlı yayında sizler için aktaracak.

15.08.2018Futbol
Ligin ilk haftasında en fazla gençlerine güvenen takım Bursaspor

Ligin ilk haftasında en fazla gençlerine güvenen takım Bursaspor

Ligin ilk haftasında en fazla gençlerine güvenen takım Bursaspor

15.08.2018Merkez
Giulianoya öfke kustular Rezalet

Giuliano'ya öfke kustular! 'Rezalet'

Fenerbahçe'de Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda oynanan Benfica maçlarında performansıyla hayal kırıklığına neden olan Giuliano'ya sarı-lacivertli taraftarlar tepki gösterdi.

15.08.2018Futbol
Mehmet Demirkol: Böyle bir saçmalık olmaz

Mehmet Demirkol: 'Böyle bir saçmalık olmaz!'

Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne veda etmesinin ardından Bein Sports'un ünlü spor yorumcusu Mehmet Demirkol değerlendirmelerde bulundu.

15.08.2018Futbol
Elimizden geleni yaptık, yetmedi. Bu biraz acı ama gerçek bu

"Elimizden geleni yaptık, yetmedi. Bu biraz acı ama gerçek bu"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme turunda 1-0'ın rövanşında 1-1 berabere kalarak elendikleri Benfica maçında ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

15.08.2018Spor Videoları
İşte Devler Liginde gecenin sonuçları

İşte Devler Ligi'nde gecenin sonuçları

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme rövanş maçları bugün tamamlanırken, Play-off’a çıkan takımlar da belli oldu.

15.08.2018Futbol
15 Ağustos Çarşamba DHA Spor Gündemi

15 Ağustos Çarşamba DHA Spor Gündemi

15 Ağustos Çarşamba DHA Spor Gündemi

15.08.2018Merkez
Benficanın hocasından atmosfer açıklaması

Benfica'nın hocasından 'atmosfer' açıklaması

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda, 1-0'ın rövanşında Fenerbahçe ile 1-1 berabere kalarak play-off'a yükselen Portekiz'in Benfica takımının teknik direktörü Rui Vitoria, turu geçtikleri için sevinçli olduklarını söyledi.

15.08.2018Futbol
Takımımla gurur duyuyorum

"Takımımla gurur duyuyorum"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda 1-0'ın rövanşında 1-1 berabere kalarak elendikleri Benfica maçında ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. 

15.08.2018Futbol
Goller kaçtı Ali Koç yıkıldı

Goller kaçtı Ali Koç yıkıldı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı lacivertli ekibin deplasmanda 1-0 mağlup olduğu Benfica ile sahasında 1-1 berabere kalarak Şampiyonlar Ligi şansını yitirdiği maçta adeta yıkıldı.

15.08.2018Futbol
Galatasaraya Şampiyonlar Liginden çılgın gelir Beşiktaş detayı...

Galatasaray'a Şampiyonlar Ligi'nden çılgın gelir! Beşiktaş detayı...

Temsilcimiz Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarında Benfica'ya deplasmanda 1-0 mağlup olup sahasında ise 1-1 berabere kalarak Şampiyonlar Ligi'ne veda etti. Peki Süper Lig'e kazanarak doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazanan Galatasaray ne kadar para kazanacak. İşte detaylar...

15.08.2018Futbol
Phillip Cocu: Takımımla gurur duyuyorum

Phillip Cocu: "Takımımla gurur duyuyorum"

Phillip Cocu: "Takımımla gurur duyuyorum"

14.08.2018İstanbul
Şampiyonlar Liginde üçüncü ön eleme turu sona erdi

Şampiyonlar Ligi'nde üçüncü ön eleme turu sona erdi

Şampiyonlar Ligi'nde üçüncü ön eleme turu sona erdi

14.08.2018İstanbul
Rui Vitoria: Seviyemizin üzerinde oynadık

Rui Vitoria: "Seviyemizin üzerinde oynadık"

Rui Vitoria: "Seviyemizin üzerinde oynadık"

14.08.2018 İstanbul
Bakan Kasapoğlu: Atmosfer çok güzeldi

Bakan Kasapoğlu: "Atmosfer çok güzeldi"

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Fenerbahçe'nin Benfica ile oynadığı ve 1-1 berabere kaldığı UEFA Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme turu rövanş maçının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

14.08.2018Futbol
Benfica maçı sonrası şok sözler: Defo gibi, gıcık ve sinir bozucu...

Benfica maçı sonrası şok sözler: 'Defo gibi, gıcık ve sinir bozucu...'

Temsilcimiz Fenerbahçe, 1-0'ın rövanşında sahasında Benfica ile 1-1 berabere kalarak Şampiyonlar Ligi'ne veda etti. Bu karşılaşma sonrasında yazar görüşlerini sizler için derledik.

14.08.2018Futbol
Bakan Kasapoğlu: Atmosfer çok güzeldi

Bakan Kasapoğlu: "Atmosfer çok güzeldi"

Bakan Kasapoğlu: "Atmosfer çok güzeldi"

14.08.2018İstanbul
Fenerbahçe - Benfica (EK FOTOĞRAFLAR)

Fenerbahçe - Benfica (EK FOTOĞRAFLAR)

Fenerbahçe - Benfica (EK FOTOĞRAFLAR)

14.08.2018İstanbul
Fenerbahçe 1-1 Benfica (Maç Özeti)

Fenerbahçe 1-1 Benfica (Maç Özeti)

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu rövanş maçında Fenerbahçe sahasında Benfica 1-1 berabere kalarak turnuvaya veda etti. Sarı-lacivertliler ilk maçı 1-0 kaybetmişti. Kadıköy'deki mücadelede 26. dakikada Benfica öne geçti. Castillo'nun pasıyla ceza sahası içerisinde topla buluşan Fernandes'in vuruşu ağlara gitti: 0-1. 45+1'inci dakikada ise sol kanattan gelişen Fenerbahçe atağında Hasan Ali'nin ortasında Alper Potuk'un kafa vuruşu kalecinin solundan ağlarla buluştu: 1-1. Maçın geride kalan süresinde gol sesi çıkmayınca turu geçen taraf Benfica oldu. Fenerbahçe ise yoluna Avrupa Ligi'nde devam edecek.

14.08.2018Spor Videoları
Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligine veda etti

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'ne veda etti

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'ne veda etti

14.08.2018İstanbul
flaş

flaş!

flaş!

14.08.2018İstanbul
Fenerbahçe - Benfica (EK FOTOĞRAFLAR)

Fenerbahçe - Benfica (EK FOTOĞRAFLAR)

Fenerbahçe - Benfica (EK FOTOĞRAFLAR)

14.08.2018İstanbul
F.Bahçe elendi, Aslanın kasası doldu

F.Bahçe elendi, Aslan'ın kasası doldu

Temsilcimiz Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarında Benfica'ya deplasmanda 1-0 mağlup olup sahasında ise 1-1 berabere kalarak Şampiyonlar Ligi'ne veda etti. Peki Süper Lig'e kazanarak doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazanan Galatasaray ne kadar para kazanacak. İşte detaylar...

14.08.2018Futbol

Yazar Sonuçları

İdeal Fenerbahçe ancak ekim ayında ortaya çıkar

Çoktan geride kalan ‘bloklar arası’ tabirini Fenerbahçe, Benfica karşısında yeniden hayata geçirdi!  Ayew, GIulIano VE Valbuena, BenfIca MAÇINDA hiçbir şekilde oyuna etkinlik koyamadılar. F.Bahçeli oyuncuların yaptığı koşular takıma katkı sağlamadı aksine fizik gücünü eksiltmeye neden oldu. 

15.08.2018

Süper Lig Dünya Kupası yorgunu(!)

Bir Pogba’nın bir Giuliano’nun performansına; bir Sterling’in bir de Gomis’in isteğine bakıyor ve insan anlam veremiyor. Kim Dünya Kupası yorgunu, kim dinlendi?

15.08.2018

Üretimi ve ihracatı daha çok konuşmalıyız

BİLİYORUM; herkesin kafası karışık, herkes hesap kitap yapıyor, geleceğini görmek istiyor.

15.08.2018

Elmas madencilerine karşı tek bir “Elmas”

Portekiz ekibi, son yıllarda 5 büyük lige sayısız oyuncu sattı ama yine yeni madenleri var ellerinde... Buna karşılık Fenerbahçe’nin en etkili oyuncusuysa yine Eljif’ti.

14.08.2018

Fenerbahçe denedi ama olmadı

Fenerbahçe, kalite , organizasyon ve bitiricilik bakımından Benfica’nın çok gerisinde kaldı. Rakibini elemesi zordu. Yine de denedi ancak başaramadı.

14.08.2018