Gündem Haberleri

  Bilgisayarı açtığınızda ne oluyor?

  Hürriyet Haber
  22.04.2016 - 15:17 | Son Güncelleme:

  Bilgisayayı açtığımızda neler oluyor? Bilgisayarı açıldığına ikna etmek nasıl olur? Sorularınızın cevabı haberimizde..

  Bir bilgisayarın işletim sistemini yükleyip bileşenleri için gereken sürücüleri bulmasından önce, açıldığının farkına varması gerekiyor. Bu da adına açılış sıfırlama devresi denen nispeten basit bir aygıtın görevi. Michigan Üniversitsi’nin Michigan Entegre Devre Laboratuvarı’nda profesör olan David Blaauw, “En basit haliyle bu küçük bir kondansatörden, dirençten, küçük bir invertörden ve bu gibi şeylerden oluşuyor” diyor. Bu devre bir minimum voltaj düzeyini tanıyacak şekilde bağlanmış.

  Voltaj bu eşiği geçince devre, işlemciye sistemin yüklenmesine izin verecek bir dizikomutu işletmesi için işaret veriyor. Blaauw, bu “sıfır komutu”nun donanımsal olabileceğini, ancak genelde bilgisayarın ana kartı üzerindeki bir flash yongasına yerleştirildiğini söylüyor. Böylelikle, komutun ayrıntıları bilgisayarı bir araya getiren kişilere bırakılabiliyor. Açılış sıfırlama devresi bilgisayara sadece nasıl açılacağını değil, nasıl kapanacağını da söylüyor.

  Eğer ilgilenilmezse voltaj düşüşü büyük zarara yol açabilir. Sıfır voltajda işlemci hiçbir şey yapmıyor fakat çok düşük voltajda gelişigüzel hareket etmeye başlıyor. En kötü senaryoda, türlü bellek konumlarında öngörülemeyen değişiklikler yapabiliyor. İşte, açılış sıfırlama devresi burada devreye giriyor. Blaauw, “Devre gücün kaybedildiğini anlıyor ve sıfırlama sinyali göndererek, işlemcinin aptalca bir şeyler yapmasını önlüyor” diyor.

  www.popsci.com Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı