GeriEkonomi Partiler vaat yarışında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Partiler vaat yarışında

Partiler vaat yarışında

Sigorta sistemi, uzun yıllardan sonra ilk defa seçim beyanna-melerinde geniş çaplı yer alırken, partiler, sigortayı ekonomik ve sosyal alanda etkin kullanmak için adeta yarışa girdi.

AK Parti, seçim bildirgesinde, hukuki yardım sigortası ile özel sağlık sigortasını geliştirme sözü verirken, CHP, tarım sigortasını genişletme, bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısını yüzde 33’e çıkarma taahhüdünde bulunuyor. MHP ise, bankacılık, sermaye piyasası, sigortacılık ve mali sektörü kapsayacak Mali Piyasalar Üst Kurulu kurmak istiyor. İşte, üç partinin sigortacılık alanındaki vaatleri.

AK PARTİ

Gelişmiş ülkelerde uygulanan Hukuki Yardım (Himaye) Sigortası Sistemini geliştirecek.
Sağlık sigortacılığını geliştirecek.
Hayat sigortalarının ve bir yılı aşan uzun sureli özel sağlık sigortalarının geliştirilmesini sağlayacak.
Tarım sigortalarının kapsamını genişleterek yaygınlaştıracak.
Doğal Afet Sigorta (DASK) sisteminin yaygınlaştırılması çalışmalarına devam edecek.
Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere çıkaracak.
Bireysel emeklilik sisteminde “otomatik katılım sistemi” pilot çalışması yapacak.

CHP

Küçük çiftçileri tarım sigortaları kapsamına alacak düzenlemeler yapacak.
Bireysel emeklilik sigortasında devletin katkısını kadınlar için yüzde 33’e çıkaracak.
Öğrencileri okul kazalarına karşı sigortalayacak.
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) mevzuatını yeniden düzenleyecek. Sistemin, riskleri azaltma hedefiyle işletilmesini ve yerel yönetimlerle bağlantılı kılınmasını sağlayacak.

MHP

Hukuki problemlerin önlenmesi, uyuşmazlıkların azaltılarak yargının yükünün hafifletilmesi amacıyla tüm vatandaşları kapsayan hukuki koruma sigorta sistemini yaygınlaştıracak.
Hâkim ve Cumhuriyet savcılarının sigortacılık gibi özel alanlarda uzmanlaşmasını sağlayacak.
İç borçların vadesini uzatmak amacıyla sigorta şirketleri, özel emeklilik fonları gibi banka dışı finansal kuruluşlara yönelik uzun vadeli özel tertip tahviller ihraç edecek.
Mali sistemin derinleşmesine katkıda bulunmak, uzun vadeli tasarrufları artırmak ve tamamlayıcı sosyal güvenlik sistemi oluşturmak için bireysel emeklilik ve diğer sigorta türlerini destekleyecek.
Reel ekonominin ve üreticilerin risklerini kapsamak ve ticaretin gelişmesini sağlamak amacıyla sigortacılık sistemini geliştirecek.
Bankacılık, sermaye piyasası, sigortacılık ve diğer mali sektörü kapsayacak Mali Piyasalar Üst Kurumu kuracak. Çiftçiyi ve ürününü risklere karşı korumak amacıyla ürün sigortası sistemini geliştirecek. Yapı denetimi ve sigorta sistemini etkinleştirecek.