GeriEkonomi 2018’de dengeli büyüme bekliyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2018’de dengeli büyüme bekliyoruz

2018’de dengeli büyüme bekliyoruz

YAPI Kredi CEO’su Faik Açıkalın, hükümetin, KOBİ ve ihracat kredilerine olan desteğini sürdürmesi ve Kredi Garanti Fonu kredilerinin 2018'de de devam etmesinin kurumsal ve ticari bankacılığın sektörde lokomotif segment olmaya devam etmesini sağlayacağını bildirdi.

Türkiye ekonomisi, bankacılık sektörü ve Yapı Kredi'nin 2017 performansı ve gelecek yıla ilişkin öngörülerini AA muhabiri ile paylaşan Açıkalın, 2016'nın ilk 9 ayında canlı kredi büyümesinin yüzde 8.8 iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 14.8'e ulaştığını, geçen yılın ilk 9 ayında yüzde 8.2 olan mevduat büyümesinin ise 2017'nin aynı döneminde yüzde 12.5 seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Açıkalın, güçlü kredi büyümesinin sektörde temel bankacılık gelirlerindeki artışı desteklediğini belirterek, "TL likiditesindeki sıkışıklık dolayısıyla yüksek seyreden fonlama maliyetlerine rağmen sektör karı, eylül itibarıyla önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artış gösterdi.

Artan sektör karlılığının da katkısıyla 2016 sonunda yüzde 15.1 olan sermaye yeterlilik oranı, eylül ayında yüzde 16.8'e yükseldi" diye konuştu. 2018 yılında sektörde kredi ve mevduatların dengeli olarak büyümesini beklediklerini, KGF kredilerinde beklenen yavaşlama nedeniyle kredi büyümesinin 2017'nin bir miktar altında gerçekleşebileceğini kaydeden Açıkalın, "Diğer taraftan, hükümetin KOBİ ve ihracat kredilerine olan desteğini sürdürmesi, KGF kredilerinin 2018'de de devam etmesi kurumsal ve ticari bankacılığın sektörde lokomotif segment olmaya devam etmesini sağlayacak" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle