GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Türk gıda ürünleri Fine Food Avustralya Fuarı’nda

Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Didem Elmas, ‘‘Bizim, Türk ihracatçıları olarak öncelikli hedefimiz Avustralya’daki pazar payımızı artırmak.’’ dedi.

AA

EV sahibi Avustralya’nın yanı sıra 30 farklı ülkeden, gıda ve ilgili sektörlerde faaliyet gösteren 900'den fazla firmanın katıldığı 10-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 34. Fine Food Avustralya Fuarı Melbourne Fuar ve Kongre Merkezi’nde devam ediyor. Türkiye’nin 15 firma ile temsil edildiği fuarda, Türk gıda ürünleri de yerini aldı.     

KUMİB  Yönetim Kurulu Üyesi Elmas, AA muhabirine yaptığı açıklamada fuardaki hedeflerine ilişkin olarak, "Bizim, Türk ihracatçıları olarak öncelikli hedefimiz Avustralya’daki pazar payımızı artırmak." ifadelerini kullandı.   

KUMİB organizasyonu ile fuarda üçüncü kez yer aldıklarını ve katılan ihracatçı firmaların ürünlerine ‘‘gözle görülür’’ bir talep artışının yaşandığını vurgulayan Elmas, "Bundan sonraki süreçte ihracatçılarımızın buradaki varlığını sürdürmek ve potansiyelini artırmak adına, sadece fuar organizasyonu ile de sınırlı kalmayıp, ticaret heyetleri, alım heyetleri, B to B (Business-to-business ) organizasyonlarının çok faydalı olacağını düşünüyorum." diye konuştu.     

"AVUSTRALYA, AVRUPA KALİTESİNDE AMA MAKUL FİYATLARLA MAL SATABİLECEĞİMİZ BİR ÜLKE"     

Melbourne Ticaret Ataşesi Tayfun Kılıç da, milli katılım organizasyonu içindeki 12 firma ve ayrı katılmayı tercih eden 3 firma ile birlikte toplam fuardaki 15 Türk firmasının Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından desteklendiğini kaydederek, "Buraya (Avustralya’ya) 150-200 milyon dolara yakın tarımsal ürün ihracatımız var, ihracatın artmasına bu fuarın vesile olacağını düşünüyorum." dedi.     

Avustralya genel fiyat düzeylerinin çok yüksek ve kişi başına yaklaşık 55 bin dolarlık geliri ile ihracat ürünleri açısından düşük fiyat rekabetinin yaşanmayacağı bir ülke olduğunu altını çizen Kılıç, "Biz burada kalitemizle, Avrupa kalitesinde ama makul fiyatlarla mal satabileceğimiz bir ülke, ben sadece gıda ve tarım ürünleri ihracatçılarımızı değil tüm ihracatçılarımızı Avustralya’ya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.     

Avustralya’da yerleşik olan ve yoğun olarak Türkiye’den olmak üzere birçok ülkeden ithalat gerçekleştiren Türk kökenli firmaların da yer aldığı fuar yarın sona erecek.      

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi
Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Lezizz’den yaz sonu reçetesi: 6 hafif ve pratik atıştırmalık

EN SON HABERLER

  1. Son dakika... Geçen hafta yapılan dev ihale iptal edildi
  2. Alışverişte bonus değil gerçek para kazandırıyor
  3. Çeyrek asrı deviren tekstil şirketine 2 ay daha süre
  4. Almanya'da yıllık enflasyon yükseldi
  5. ‘Doğru fiyatlamayla ofis stoku satışı yapabilir’
  6. Toplanan inek sütü yüzde 16,5 arttı
  7. Yumurta üretimi Temmuz'da arttı
  8. Borsa, güne yatay başladı
  9. ‘Konutta KDV ve tapu harcı indirimi sürmeli’
  10. Brent petrolün varili 79,33 dolar