GeriFutbol Süper Kupa finali için alınan karara taraftarın tepkisi büyük oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süper Kupa finali için alınan karara taraftarın tepkisi büyük oldu

Süper Kupa finali için alınan karara taraftarın tepkisi büyük oldu
refid:24411109 ilişkili resim dosyası

Geçtiğimiz aylarda nerede oynanacağı konusunda tartışmalar yaşanan son olarak ise Kayseri Kadir Has Stadyumu'nda oynanacağı açıklanan Süper Kupa Finali bu kez 'yasaklarla' gündeme geldi.

Kayseri İl Spor Güvenlik Kurulu'nun toplantısı sonrasında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak final maçına davul ve vurmalı müzik aletleriyle "tahrik edici sözler taşıyan" pankartların alınmayacağı açıklandı. Tribün grupları ve taraftarlar ise yasağa tepkililer; "Taraftarın orantısız zekasına hazır olun"

11 Ağustos tarihinde oynanacak büyük final için daha önce Azerbaycan'ın Bakü kenti gündeme gelmiş fakat Azerbaycan Futbol Federasyonu, "Hazır değiliz. Eksiklerimiz var" diyerek geri çevirmişti.

TFF, Azerbaycan Futbol Federasyonu’ndan alınan ret yanıtından sonra rotayı, Üsküp’e çevirdi. Makedonya’dan olumu yanıt alan Türk yetkililer Üsküp alternatifine sıcak bakmaya başladılar. Fakat daha sonra Maskedonya hükümeti de buna izin vermedi ve TFF Süper Kupa finalini Kayseri’de oynatma kararı aldı.

SÜPER KUPA FİNALİ İÇİN FLAŞ KARAR

Kayseri İl Spor Güvenlik Kurulu'nun Süper Kupa finali için aldığı kararı nasıl yorumluyorsunuz?
MESAJINIZI YAZIN YAYINLAYALIM


İşte Galatasaraylı ve Fenerbahçe taraftarının karara tepkisi;


12numara.org (Fenerbahçe taraftar grubu)


Her ne olursa olsun yasakların hepsinin kalkması taraftarıyız. Yasak koyarak sorun çözülmez. Gerek pankartları, davulları gerekse siyasi diye korktukları futbol için yapılan tezahüratlardan hiçkimsenin çenkinmemesi lazım. Yasak koyarak sorun çözmekten vazgeçilmeli. Yasak kararları şiddeti engellemek için konulur taraftarın elinden takımlarını destekledikleri davul ve pankartlar şiddeti engellemez.

Yasaklarla hiçbir çözüm olmayacağını artık spor yöneticilerinin bilmesi gerekiyor. Kulüp yöneticileri ve spor adamları futbolun güzelliklerini ön plana çıkarmalı. Yöneticilerin müsabaka öncesi karşılıklı atışmaları gergin ortamı doğurmakta. Bunun yerine futbolun güzelliklerinden bahsedilirse daha olumlu bir hava oluşturulabilir ve medya da gerginlik haberleri yerine birlik beraberlik haberleri yaparak taraftarı şiddet ortamından uzak tutar.

Sol Açık (Fenerbahçe tribün taraftar grubu)

"Statlarda davul ve pankart yasaklarıyla yapılmak istenen asıl şey, taraftarın sesini kısmaktır duymak istemedikleri slogan ve görsellere karşi.. Zaman ne getirecek bununla ilgili çözümler ne olacak bilmiyoruz ama taraftarın kullanacağı orantısız zekanında buna karşı bir süprizi olacağına inanıyoruz..Taraftar gruplarının seslerini ve kendilerini ifade edecekleri en doğru yerler kitlesel alanlar ve kendi evleri olan statlardır , kendi evimizde statlarda bize dayatılan bu uygulama faşizme başka bir örnektir. Statlara siyaset sokmayın diye kendilerini paralayanlar kendi siyasetlerine karşı çıkan sesleri yok etmeye çalışarak aslında spor ve siyasetin kitleler üzerindeki etkisinide gösteriyor ve bunu siyaset yaparak uyguluyorlar. Bizim söyleyecek sözümüz ve duruşumuz varken elbet yasaklar bunu engelleyemiyecektir"

Tekyumruk (Galatasaray taraftar grubu)

"Uzun zamandır yapmaya çalıştıkları şeylerden biri taraftarların organize halde olmaması zaten. Taratfarın bir arada olmasından korkuyorlar. Bu durum aslında beklenen bir şeydi. Bizden istedikleri onların sistemine uymamız formamızı, biletimizi takımın ürünlerini alıp sessiz sedasız maçımızı izlememiz. Sen taraftarın elinden davulunu, pankartını alırsan, tezahüratını yasaklarsan tiyatro izletirsin sadece. Onların düzenine karşı gelmeden ses çıkarmadan taraftar olalım istiyorlar. Asıl korktukları şey kitlelerin bir araya gelmesini önlemek, kontrolleri dışında bir şey olsun istemiyorlar. Bunun en yakın örneği Gezi olayları"

False