EURO 2032'yi Türkiye ve İtalya düzenleyecek! 2 milyon turist, 1 milyar dolar gelir...

Güncelleme Tarihi:

EURO 2032yi Türkiye ve İtalya düzenleyecek 2 milyon turist, 1 milyar dolar gelir...
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2023 08:05

UEFA Yönetim Kurulu’nun dün İsviçre’nin Nyon kentinde yaptığı toplantıda, EURO 2032’nin ev sahipliğine aday olan Türkiye ile İtalya’nın futbol federasyonları sunum yaptı. ‘Play as one’ (Birlikte Oyna) mottosuyla gerçekleştirilen sunumun ardından UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, tüm ülkeyi sevince boğan resmi açıklamayı yaptı. 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yapılacak maçlar Türkiye ile İtalya arasında eşit olarak dağıtılacak. Açılış ve final karşılaşmalarının nerede oynanacağı 2026 yılında belli olacak. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, EURO 2032'nin ülkemize her anlamda büyük katkılar yapacağını söyledi.

Haberin Devamı

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında Türkiye’ye en güzel haberlerden biri Avrupa futbolunun patronu UEFA’dan geldi. UEFA, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ev sahipliğini Türkiye-İtalya ortaklığına verdi. UEFA Yönetim Kurulu’nun dün, İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi’nde gerçekleştirdiği toplantıda EURO 2028 ve EURO 2032’ye aday ülkeler son sunumlarını yaptı. Türkiye’yi adaylık sunumunda Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başkanvekili Mustafa Eröğüt, genel sekreter Kadir Kardaş ve futbol elçisi olan Atakaş Hatayspor Teknik Direktörü Volkan Demirel temsil etti.

İtalya delegasyonunda ise Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina, genel sekreter Marco Brunelli, EURO 2032 Proje Müdürü Antonio Talarico, futbol elçisi olan Gianluigi Buffon ve TV sunucusu İlaria D’Amico yer aldı. Türkiye ve İtalya tarafından yapılan sunumda, turnuvanın mottosu “Play as One” (Birlikte Oyna) olarak açıklandı. Yapılan sunumların ardından UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, 2028 ve 2032 Avrupa şampiyonalarına ev sahipliği yapacak ülkeleri açıkladı. Ceferin, EURO 2028’i Birleşik Krallık ile İrlanda Cumhuriyeti’nin, EURO 2032’yi Türkiye ile İtalya’nın ortaklaşa gerçekleştireceğini duyurdu,

Haberin Devamı

EURO 2032yi Türkiye ve İtalya düzenleyecek 2 milyon turist, 1 milyar dolar gelir...

UEFA'YA 10 STADYUM BİLDİRİLDİ, SON KARAR 2026'DA

EURO 2032’de oynanacak maçlar Türkiye ile İtalya arasında eşit olarak dağıtılacak. İki ülke 2026’ya kadar aday şehirleri kesinleştirecek. Eleme grubu ve final turnuvası kuralarının nerede düzenleneceği, açılış ve final maçlarının nerede oynanacağı gibi konular da yine bu tarihe kadar karara bağlanacak. Karşılaşmalara iki ülkeden toplam 10 şehrin ev sahipliği yapacağı açıklanırken, dev heyecan yine her iki ülke federasyonunun belirleyeceği 5’er statta yaşanacak.

EURO 2032yi Türkiye ve İtalya düzenleyecek 2 milyon turist, 1 milyar dolar gelir...

Haberin Devamı

BAKAN BAK: SIRA GELDİ OLİMPİYATA

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, EURO 2032’in ev sahipliğinin Türkiye ve İtalya’ya verilmesiyle Türk futbolu için önemli bir sayfanın açıldığını belirterek, “Ardından belki olimpiyat süreci de söz konusu olabilir. Biz şimdiden hazırız” dedi. Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bak, şunları söyledi:

“Türkiye spor tesislerine, stadyumlara yaptığı yatırımların sonuçlarını görmeye başlıyor. Dünyanın en yeni spor salonlarına, stadyumlarına, yüzme havuzlarına, alt yapısına sahibiz. Türkiye organizasyon yeteneği olarak da çok üst düzeylerde. EURO 2032’nin ardından belki olimpiyat süreci de söz konusu olabilir. Hep birlikte 2032 yazında keyifli bir şekilde tüm dünyaya güzel futbol izletmeye, modern tesislerde Türkiye’nin tanıtımını yapmaya hazır olacağız. UEFA bize olan güvenini ortaya koymuş oldu.”

Haberin Devamı

"6 MİLYAR İZLEYİCİ, 2 MİLYON TURİST, 1 MİLYAR DOLAR

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, dünyanın en önemli 3. spor organizasyonunun ev sahipliğini almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. UEFA’nın tarihi kararını değerlendiren Büyükekşi, şu ifadeleri kullandı.

BU GURUR HEPİMİZİN

Cumhuriyetimizin ve TFF’nin 100. yılını Avrupa Futbol Şampiyonası ile taçlandırdık. Bu gurur hepimizin. Kutlu olsun. Dünyanın en önemli üçüncü organizasyonu. Birincisi futboldaki Dünya Kupası, ikincisi olimpiyatlar, üçüncüsü Avrupa Futbol Şampiyonası. 2 milyondan fazla kişi gelecek, 6 milyar kişi izleyecek. 1 milyar dolar üzerinde gelir getirecek ülkemize.”

Haberin Devamı

KİLOMETRETAŞI OLACAK

Uzun yıllardır Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği için çalıştıklarını hatırlatan Büyükekşi, “Çabalarımız sonunda meyvesini verdi. Türkiye, modern statları, güçlü altyapısı, ulaşım ağı, konaklama çeşitliliği ile her anlamda bu şampiyonayı düzenlemeye hazır durumda. EURO 2032’ye ev sahipliği yapmak Türkiye ve İtalya için önemli bir kilometretaşı olacak. Bu ortaklık Türkiye ile İtalya arasında var olan ilişkilerin güçlenmesini ve kültürel bağların derinleşmesini sağlayacaktır. Başta gençler olmak üzere Türkiye ve İtalya’daki milyonlarca insana dokunacak fırsatlar çıkacak” diye konuştu.

SPORTİF VE KÜLTÜREL KATKI

EURO 2032 ev sahipliğinin sportif açıdan Türkiye’ye yapacağı katkıların yanı sıra ekonomik ve kültürel olarak da büyük kazanımlar sağlayacağını kaydeden TFF Başkanı, şöyle devam etti:

Haberin Devamı

“Bu büyük organizasyonu düzenlemek halkımızın misafirperverliğinin yanı sıra hayranlık uyandıran muhteşem doğal güzelliklerini ve tarihini tüm dünyaya sergilemek açısından yeni kapılar açacaktır.

TURİZMİ CANLANDIRACAK

Turnuva, turizmimizi canlandıracak ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ülkemize çekecek. Organizasyonun ülkemize gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

EURO 2016'NIN EV SAHİBİ FRANSA 1.9 MİLYAR EURO CİRO YAPTI

Avrupa futbol şampiyonalarına ev sahipliği yapan ülkeler arasında en yüksek ciroya ulaşan ülke Fransa oldu. Fransa, EURO 2016’dan 1.9 milyar Euro ciro elde etti. 12 Avrupa şehrinde turne formatında ve pandemi düzenlemeleri nedeniyle seyirci sayısı azaltılmış statlarda gerçekleştirilen EURO 2020, 1.8 milyar Euro gelir getirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!