Şenol Güneş'ten flaş açıklamalar! 'Kovsalar da gitmem'

Güncelleme Tarihi:

Şenol Güneşten flaş açıklamalar Kovsalar da gitmem
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 18, 2016 12:01

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, son dönemde yaptığı bazı açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söylerken, siyah-beyazlı kulüpteki görevine devam etmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Haberin Devamı

BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen Şenol Güneş, bazı açıklamalarının kulüp başkanı Fikret Orman'a yönelik olarak algılandığına dikkati çekerken, bundan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Geride kalan sezonu lig şampiyonu olarak tamamlamalarına karşın mevcut durumda kadrolarının yeterli olmadığını anlatan tecrübeli teknik adam, "Bundan dolayı yönetimi suçlamıyorum. Bu bir eksiklik olabilir ve yönetim de çalışıyor. Fikri ben veriyorum, transferi onlar yapıyor. Herkes her şeyi bilemez. Biz çalışanız, onlar karar verenler. Önceki açıklamamda, yönetimin çok büyük gayreti olduğunu ve henüz netice alamadığımızı söylemiştim. Geçen sene de böyleydi.

Olay hocanın istifasına, başkanın istifasına getirildi. Yok ya! Başka ne istiyorsunuz? Bu kadar basit mi. Fikirleri konuşmayacaksak, hiç konuşmayalım. Hiç toplantı yapmasaydım daha iyiymiş. Ne size yaradı, ne bana yaradı. Ben, kulübümü, takımımı, yönetimimi ve taraftarımı seviyorum. Takımımın başarısı için çalışıyorum. Bu sezon için de böyle olacak. Gitmemi isteyenlere söyleyeyim, en az 1 yıl daha buradayım. Kovsalar da gitmeyeceğim." diye konuştu. 

Haberin Devamı

"GÜNEŞ DE ORMAN DA BİZE LAZIM"
Yaşanan durum nedeniyle hem üzgün, hem de kızgın olduğunu vurgulayan Güneş, "Başkanı, yönetimi suçlayan biri hayatım boyunca olmadım, olmam da. Ben sadece durum tespiti yapmaya çalıştım. Bunun ardında atılan, 'Güneş patlaması', 'Güneş, Orman'ı yaktı' gibi başlıklar bize uygun değil. Güneş de Orman da bize lazım. İhtiyacımız olan şeyleri yok etmeye çalışmayalım." şeklinde konuştu. 

Haberin Devamı

"ANLAYAMIYORUM"
Kulüp içinde kavga yaratmaya çalışanlara, böyle bir üslubunun olmadığını tekrar söylediğini aktaran siyah-beyazlı teknik adam, "Başkan bana abi der ama o benim başkanım. Kimseye yalakalık da yapmam. Son yaptığım açıklamayı tekrar dinledim. Benim söylediklerimle bir gün sonra basına yansıyanların alakası yok. Çok dikkatli konuştuğum bir konu nasıl buralara getiriliyor anlamıyorum." değerlendirmesinde bulundu. 

Transfer yapmaları konusunda Galatasaray'a bir suçlaması olmadığını belirten Güneş, "Onların takdiridir. Cezalarını ve ekonomik durumlarını da ben bilemem. Onlar transfer yaparken biz yapamıyorsak, bunda yönetimsel kararları vardır. Ben söyleyince, kavga unsuru olarak yansıtılmamalı." ifadesini kullandı. 

Haberin Devamı

"BAŞARILI KADRONUN KORUNMASINDAN YANAYDIM" 
Geride kalan sezonu lig şampiyonu olarak tamamlayan kadronun korunması gerektiği fikrine sahip olduğunun altını çizen Güneş, mevcut durumdan yönetimin de memnun olmadığını kaydetti. 

Elde edilen şampiyonlukta herkesin emeği olduğuna dikkati çeken Güneş, "Başarılı kadronun korunmasından yanaydım. Eksiklerin tamamlanması gerektiğini düşünüyordum. Bu kadar başarı yakalayan oyuncuların gitmesini neden isteyeyim? Bu durum her takım için böyledir. Hesap sormak için söylemedim. Başkanımız Mario Gomez'in, Jose Sosa'nın gidişinden memnun mu? Oradan alıntılar yapılarak durumun başka boyutlara taşınmasını doğru bulmuyorum. İyi niyet, saygı ve güven en büyük gücümüz. Konuşmam beni veya yönetimi istifaya götürecekse, susmak daha iyi." dedi. 

Haberin Devamı

Beşiktaş'ın adının şampiyonluk için yeterli olduğunu dile getiren Şenol Güneş, "Bu sene yine şampiyonluğu kovalayacağız. Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sorun ve mazeret üretmeden yolumuza devam edeceğiz. Geçen sene de en büyük silahımız buydu." şeklinde görüş belirtti. 

"SOSA'NIN GİTMESİ PLANDA YOKTU"
Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını alan Şenol Güneş, Jose Sosa'nın İtalyan ekibi Milan'a transferinin planlarında olmadığını söyledi. 

Sosa'nın Milan tercihini de doğru bulmadığını anlatan Güneş, şöyle konuştu: 

"Sosa'nın gitmesi bizim planımızda yoktu. Bir kulüp talip oldu ve gitmek istedi. Milan şampiyonluk için oynuyor mu? Hayır. Oyuncumun, elde ettiği başarıyı Şampiyonlar Ligi'nde taçlandırmasını isterdim. Beni Barcelona istese, bu takımı bırakıp gitmeyi doğru bulmam. Kendisi gitti, geldi, sonra antrenmana bir çıktı, bir çıkmadı. Bu süreçte oynayıp belki Süper Kupa'da bana katkı verebilirdi. Mesleğine de saygısızlık. Mesela Milosevic, son güne kadar antrenmanına çıktı. Ben önce işimi yapar, öyle giderim. Gomes de iyi oyuncu, Sosa da. Ayrılmalarını istemezdim. Ben oyuncu olsam, gitmezdim. Kendine güveniyorsan, Şampiyonlar Ligi'nde oynarsın. Gideceğin takıma ne zaman istesen zaten gidersin." 

Haberin Devamı

Takımda Oğuzhan Özyakup, Atiba Hutchinson ve Jose Sosa'nın takımın merkezini oluşturduğuna dikkati çeken tecrübeli çalıştırıcı, "Bir takım kolay oturmuyor. Yetenekleri daha iyi oyuncu da bulabilirsiniz ki var da bizde. Yeni bir oyuncuyu ister istemez denemek zorunda kalırsınız. Çok kaliteli bir isim alırsınız, olmayabilir. Önceden eldekileri kullanalım, yetmezse alalım diyorduk. Şimdi sağlam yeri bozduğunuzda sıkıntı. Bu eksiği eldekilerle kapatmaya çalışacağız, olmadı transfer yapacağız. Burası bizim en sağlam yerimizdi. Başkan da uğraşıyor. Orta sahadaki durumumuz bu. Sosa bizim için iyi bir oyuncuydu ve gitmesi kayıptır." şeklinde görüş belirtti. 

"DEVAMLILIK GEREKİYOR..."
Kendisinin teknik adamlık kariyerinde Trabzonspor, Bursaspor ve Beşiktaş'ta iyi oyuncularını kaybettiği dönemler yaşadığını hatırlatan Güneş, "Sosa başarılı olmasaydı Milan'a gider miydi? Başarısız olsa burada kalırdı. Başarılı olması bana sorun yarattı şimdi. Futbolun tartışılması gereken konusu bu. Bunu Trabzonspor'da Burak Yılmaz'a da söylemiştim. Sözleşmesi gereği 5 milyon avroya serbest kalıyordu. İyi oynarsa gidecek, kötü oynarsa büyük paralarla orada kalacak. Her türlü zarar görüyorsunuz. Trabzonspor'da, Bursaspor'da ve burada kadro tutulabildi mi? Ülke futbolu nasıl kalkınacak. Devamlılık gerekiyor." açıklamasında bulundu. 

Transferde çok fazla müdahil olmadığı yönünde eleştiriler bulunduğunun aktarılması üzerine Güneş, şöyle devam etti: 
"Para konusu kirli bir iş. Transfer işine ben girsem, bu kez de para aldı diyebilirler. Tartışılan konular bunlar. Sektör büyüdü ama kurumsal yapı büyümedi. Bizim başkanla ilişkimiz iyi gitti. Bir sorunumuz yok. Birbirimizin başarılı olmasını istiyoruz. Onun başarılı olmasını, ondan daha çok ben isterim. Fikir ayrılıklarımız olsa da bundan vazgeçmeyiz. Bir de kulübün sahibi patron olacak. Böyle dernekler kanuna göre olmayacak." 

"BAŞKANIN ÜZÜLDÜĞÜNÜ BİLİYORUM" 
Basına yansıma şeklinden rahatsızlık duyduğu haberler sonrası kulüp başkanı Fikret Orman'la görüşüp görüşmediği sorusuna Güneş, "Transfer için görüştüm. Aslında hiç cevap vermek istemiyorum. Olay başka boyuta gelecek. Üzüldüğünü biliyorum. Benim başkanla sorunum yok." yanıtını verirken, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Biz bir bütünüz. Tartışmaları doğru bulmuyorum. Vesile olduğum için de kızgın ve üzgünüm. Burada maç yapmıyoruz, birlikte iş yapıyoruz. Ben kulübe hizmet için buradayım. Ben, 'Yönetim niye yapmadı?' demedim ki. Kendimi de sorgulayarak konuştum. Transferlerin sezon başı bitmesi gerekir ve başkan da bunu ister ama olmadı." 

Defanstaki sorunlarını hala gideremediklerini anlatan siyah-beyazlı çalıştırıcı, "Stoper konusunu halletmiş değiliz. Geçen seneden beri var ve devam ediyor. Elimizde oyuncumuz var ama bizim düşündüğümüz tipte birini daha almış değiliz. Her mevkinin de alternatifi olmasında yarar var." görüşünü paylaştı. 

"ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE EZİLMEK İSTEMİYORUZ" 
Takımının Turkcell Süper Kupa'da Galatasaray'a karşı oynadığı futbolu olumlu bulsa da yeterli olmadığını söyleyen Güneş, özellikle Şampiyonlar Ligi'nde zorlu maçlar yapacaklarına dikkati çekti. 

Ellerindeki kadronun, lig şampiyonu unvanına yakışır olmasını istediklerini belirten tecrübeli teknik adam, şunları söyledi: 

"Şampiyonlar Ligi'nde ezilmek istemiyoruz. Sezon içinde Şampiyonlar Ligi oynayacağım, sonrasında derbi oynayacağım. Nasıl kaldıracağım?. Soru işaretleri var. Üç günde bir maç oynamak başka bir şey. Güçlü takımlara karşı üst üste oynamak, devamlılıkta sıkıntı yaratabilir. Bazı oyuncuların yaşı itibarıyla da o tempodan nasıl çıkacağı önemli. Güçlü olmak zorundayız. Oyuncularıma da söylüyorum. Bu idmanı kaldıramıyorsan, bu maçları çıkaramazsın. Avrupa'nın en iyi takımlarıyla maç yapacağız. Onları zorlamak, geçmek istiyorum. Başka bir yarışın içine giriyoruz. Ülkemizi temsil edeceğiz. Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkmaya çalışacağız. Ligde de şampiyonluk yarışı vereceğiz. Yeni başarılar için yeni düşünceler katmalıyız. Geçen sene başarılıydık ama bitti. Yeni bir sezon başlıyor." 

Takım olarak mevcut bir düzenleri bulunduğunu anlatan Güneş, şunları kaydetti: 

"Bayağı bir değişiklik oldu. Hücum ve gol atma becerisi yüksek olan takımdan 3 oyuncu yok. Yeni katılımlarla belki farklı bir boyuta geçebiliriz ama temel değişiklikler olmayacaktır. Sistem olarak çok büyük değişiklik yapmayız çünkü bu kafa da karıştırır. Biz sistemimizi oturttuk zaten. Daha çok koşmamız ve geçişleri çabuk yapmamız lazım. Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey bir kulvarda top kayıpları bize pahalıya mal olabilir. Tabii yarın ne olacak, kim gelecek bilmiyorum." 

Güneş, UEFA'ya bildirebilecekleri oyuncu sayısının 23'le sınırlı olduğunun ve bu oyunculardan 4'ünün alt yapıdan, 4'ünün ise Türkiye'de yetişmiş olma zorunluluğu bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Bunlar sorun. Sayımız az. Ne kadar konuşursak, eleştirirsek düzeltiriz. Her sorunu söylememiz, eleştiri olarak algılanmasın. Ligde de aynı durum geçerli. Tolga Zengin'e bir şey olsa, yedek kaleci olarak alt yapıdan biriyle çıkacağız. Çünkü iki yabancı kaleciyi kadroya alamıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Öte yandan, toplantının ardından bir süre ayakta basın mensuplarıyla sohbet eden Güneş, transfer beklentileriyle ilgili olarak, esprili bir şekilde, "Levent'te yol üzerinde bir su satıcısı var. Her gördüğünde, 'Hocam stoperle ve santrafor al.' diye bağırıyor. O bile bunu söylüyor. Kendim için istemiyorum. Alalım da o da rahatlasın." yorumunu yaptı.

BAKMADAN GEÇME!