'Paranın yüzde 10'u Doğu Türkistan'a gitsin' deyince Çinliler vazgeçti

Güncelleme Tarihi:

Paranın yüzde 10u Doğu Türkistana gitsin deyince Çinliler vazgeçti
Oluşturulma Tarihi: Haziran 30, 2015 10:55

Kasımpaşa ile yollarını ayıran Alparslan Öztürk, kendisini isteyen iki Çin kulübüne, "Alacağım paranın yüzde 10'u Doğu Türkistan'daki Müslümanlara ve Türklere bağışlansın" deyince, transfer yattı.

Haberin Devamı

Kasımpaşa’dan ayrıldıktan sonra Çin Ligi takımlarından teklif alan Alpaslan Öztürk’ün talepleri transferin iptal olmasına neden oldu.

Oldukça ciddi ve yüksek rakamlar içeren iki teklif alan 22 yaşındaki futbolcu, alacağı paranın yüzde 10’unun Doğu Türkistan’daki Müslümanlara ve Türklere bağışlanmasını istediğini söyleyince transfer yattı.

Çinli yetkililer böyle bir durumun kendileri açısından kriz yaratacağını belirtmesi üzerine Alpaslan Öztürk rest çekerek transferden vazgeçti.

Yaşananları Facebook hesabından doğrulayan Alpaslan Öztürk, "Olsun, varsın. Vazgeçsinler. Biz ekmeğimizi her yerde kazanırız, Doğu Türkistan'da halk yiyecek ekmek bulamıyor. Allah onlara yardım etsin" ifadelerini kullandı.

Paranın yüzde 10u Doğu Türkistana gitsin deyince Çinliler vazgeçti

Haberin Devamı

DOĞU TÜRKİSTAN OLAYI NEDİR? UYGUR TÜRKLERİ ÇİN YÖNETİMİNİN BASKISI ALTINDA...
Çin, Doğu Türkistan olarak bilinen Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayarak, bölge halkını baskı altında tutuyor. Ülkenin batısındaki bölgede artan gerilim ve şiddet eylemleri nedeniyle son yıllarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Çin yönetimi, eylemleri 'terör saldırısı' olarak niteliyor ve 'radikal İslamcı örgütleri' sorumlu tutuyor. Yurt dışındaki insan hakları örgütleriyse, Uygurlar üzerinde giderek artan dini ve kültürel baskıların şiddet eylemlerine yol açtığını belirtiyor. Uluslararası gözlemciler ya da yabancı gazetecilerin iddiaları araştırmak üzere bölgede bağımsız çalışmasına ise izin verilmiyor. Çin yönetimi son olarak, Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslüman parti üyeleri, kamu personeli, öğrenciler ve öğretmenlerin oruç tutmasını, geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de yasakladı.

ALPARSLAN: ŞOV, RANT YA DA GÖSTERİŞ PEŞİNDE DEĞİLİM
Alparslan Öztürk, kendisini isteyen Çin takımlarına verdiği bu cevabın büyük yankı yaratması üzerine Anadolu Ajansı'na bir açıklama yaptı. Facebook hesabından yayınladığı mesajı hiçbir şekilde polemik oluşturmak için paylaşmadığını vurgulayan milli futbolcu, "Ben söyleyeceğimi söyledim. Hiç bir şekilde şov, rant veya başkalarına gösteriş içerisinde bir mesaj olmamıştır. Sadece facebook hesabımdan arkadaşlarıma, beni takip eden ve sevenlere bir mesaj ilettim. Hiçbir şekilde bunun buralara geleceğini düşünmedim. Ben söyleyeceğimi söyledim ve olay ortada" ifadelerini kullandı.

Paranın yüzde 10u Doğu Türkistana gitsin deyince Çinliler vazgeçti

"ÖYLE BİR ÜLKEDE NEFES ALMAM UYGUN DEĞİLDİR"
Teklif geldiği zaman kesinlikle Çin'e gitmek gibi bir niyetinin olmadığını dile getiren 22 yaşındaki futbolcu, "Müslüman soydaşlarımızı, müslüman kardeşlerimizi canlı canlı soyan bir millette, ülkede benim nefes almam uygun değildir. Böyle düşündüm, böyle karar verdim. Her gün televizyonlarda ve gazetelerde görüyoruz. Oruç tuttuğu için Uygur Türkleri katlediliyor" şeklinde konuştu.

"MÜSLÜMAN KATLİAMI YAPAN ÇİN'İ KINIYORUM"
Çin'i yaptıkları için kınadığını vurgulayan Alpaslan, "Müslüman oldukları ve oruç tuttukları için katliam yapan bir ülkeyi kınıyorum. Teklif geldiğinde de kesinlikle gitme taraftarı değildim. Orada yaşama isteğim olmadığı için bu şartları koştum. Transfer konusu da kapandı" değerlendirmesinde bulundu.

Alpaslan yeni sezonda hangi ülkede ve takımda forma giyeceğini bilmediğini de belirterek, "Transferimi ve oynayacağımı takımı sadece Allah biliyor" diyerek sözlerini tamamladı.

Haberin Devamı

BELÇİKA'DA DOĞDU
16 Temmuz 1993'te Belçika'nın Antwerpen kendinde dünyaya gelen Alparslan Öztürk, altyapı eğitimini İngiltere'de Birmingham takımında aldı. 2012'de Belçika'ya dönen Alparslan, Beerschot ve Standart Liege kulüplerinde oynadıktan sonra, 2014 yılında Kasımpaşa'ya geldi. A2 ve Ümit milli takımlarımızda da forma giyen 22 yaşındaki önlibero, bu sezon 24 maçta görev yaptı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!