Zayıflama ilaçları 24 saat içinde öldürebiliyor

Güncelleme Tarihi:

Zayıflama ilaçları 24 saat içinde öldürebiliyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 03, 2016 13:21

Beyin iştah merkezini baskılayan bazı zayıflama ilaçlarının yan etkiler gösterdiğini ve özellikle ergenlik yaşındakileri tehdit ettiğini belirten Doç. Ulaş Saz, "3-4 saatte tüm vücuda yayılıyor ve 24 saatte öldürebiliyor" dedi. Dün de zayıflama ilacı içtiği için 15 yaşındaki Belgin isminde genç kız hayatını kaybetti.

Haberin Devamı

Ege Üniversitesi Çocuk Acil Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ulaş Saz, İzmir'in Karşıyaka ilçesinde zayıflama hapı kullandıktan sonra fenalaştığı ileri sürülen ve hayatını kaybeden lise öğrencisiBelgin Elmalı'nın kesin ölüm nedeninin henüz bilinmediğini, ancak obezite tedavisinde kullanılan bazı ilaçların ölümcül sonuçlara yol açtığının bilindiğini söyledi.

ÖLÜMLERE YOL AÇTIĞI İÇİN 2010'DA YASAKLANDI

"Sibutramin hidroklorür monohidrat" içerikli ilaçların ölümlere yol açması nedeniyle 2010 yılının Ekim ayında tüm dünyada yasaklandığını hatırlatan Doç. Saz, yine de Çin'de üretilen aynı içerikli ilaçların internet üzerinden satın alınabildiğine dikkati çekti.

Zayıflama ilaçları 24 saat içinde öldürebiliyorÇocukların ve gençlerin kolayca ulaşabileceği bu ilaçların anfetamin içermeyen iştah baskılayıcı olarak etki gösterdiğini, antidepresan özellikler taşıdığını da söyleyen Saz, 1-2 saatte emilen bu ilacın 3-4 saatte tüm vücuda yayıldığını dile getirdi.

Haberin Devamı"KİŞİ HAVALE GEÇİREREK ÖLEBİLİR"

Kısa sürede zayıflatan ilaçların 24 saatte de öldürebildiğini söyleyen Saz, "Kullanımı yasak olan bu ilaçlar, kısa sürede tansiyon, nabız ve ateş yüksekliğine, ciddi karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor. Hasta havale geçirerek ölebiliyor. Muhtemelen bu çocuğun da kalbini ya da beynini etkilemiş olabilir" diye konuştu.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATILIYOR, EN ÇOK ERGENLER TALEP EDİYOR

Zayıflama ilaçları 24 saat içinde öldürebiliyorSaz, "sibutramin hidroklorür monohidrat" içerikli ilaçların başka kod isimlerle de internet üzerinden satılabileceğini anlattı.

Bu ürünlere özellikle ergenlik döneminde olanların yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Saz, Türkiye'de ortalama her 3-4 ayda bir yasaklanan haplar, tehlikeli cerrahi yöntemler nedeniyle ölüm vakalarının yaşandığına dikkat çekti.

"BU ÜRÜNLERİN SANAL ORTAMDA PAZARLANMASININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ"

Zayıflama ilaçları, çayları ya da haplarının sanal ortamda pazarlanmasının önüne geçilmesi gerektiğine işaret eden Saz, zayıflamak isteyenlerin internetten ilaç almak yerine uzman doktorlara, diyetisyenlere başvurması ve spora başlaması gerektiğini dile getirdi.

Özellikle gençlik döneminde psikolojik rahatsızlıklara neden olan obeziteye karşı çocuklukta önlem alınması gerektiğini söyleyen Ulaş Saz, ebeveynlere "dengeli beslenme" uyarısında bulundu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!