GeriSağlık Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı nasıl geçer? Ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı nasıl geçer? Ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi

Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı nasıl geçer? Ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi
Abone Olgoogle-news

Çevresel ya da bazı hastalıklar ile ortaya çıkan ses kısıklığı, her yaştan kişide görülebilen sağlık sorunlarında biridir. Ses kısıklığı grip nezle gibi hastalıklar ile ortaya çıkabilirken, bazı durumlarda da daha ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Peki, ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı nasıl geçer? İşte, ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi hakkında merak edilen bilgiler.

Hem çevresel hem de fiziksel nedenlerden ötürü ses kısıklığı vakaları yaşanmaktadır. Çocuklarda, kadınlarda ve ergenlik dönemine geçişlerde sıklıkla görülür. En fazla görüldüğü zamanlar ise soğuk havaya bağlı olarak sonbahar ve kış aylarıdır. Gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığın ön belirtisi olarak da ses kısılabilir. Ses kısılmasını birkaç gün içinde geçiren birçok çözüm bulunuyor. Aynı zamanda ses tellerine iyi bakmak ve boğazı fazla zorlamamak da alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

1- Aşırı sigara ve alkol tüketimi: Sigara tüketimi ses tellerini zorlar. Boğaz ve bademcik bölgesini hasta ettiği gibi ses tellerinin de yıpranmasına neden olur. Sigara tiryakilerinin çoğunda belli başlı dönemlerde ses kısılmaları yaşanmaktadır. Bununla birlikte alkol tüketimi de bağışıklık sistemini zayıflattığı için aynı oranda risk teşkil etmektedir.

2- Sesin zorlanması: Ses kısılması en çok topluluğa hitap eden kişilerde ve öğretmenlerde görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ise mikrofon kullanmadan, yüksek sesle konuşmak zorunda kalmalarıdır. Ses telleri yapıları gereği oldukça hassastır. Bu nedenle bağırarak konuşmak zorunda kalan kişilerde sıklıkla görülür.

3- Virüsler: Bulaşıcı hastalıklardan kişilere nüfuz eden virüsler, metabolizmayı yavaşlatır. Gözlerde şişkinlik, ateş, halsizlik gibi etkilerin yanı sıra ses tellerinin zafiyete uğramasına da neden olur.

Hangi Hastalıklarda Ses Kısılır?

Birçok farklı hastalığın hem ön belirtisi hem de sonucu olarak ses kısılması vakalarına rastlanıyor. Bu hastalıklardan bazıları grip, nezle gibi geçici rahatsızlıklar iken, bazıları çok daha ciddi boyutlarda olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süreli ses kısılması durumlarında bir uzmana görünülmeli ve olası hastalığın teşhisi konulmalıdır.

1- Kanser: Özellikle akciğer ve gırtlak kanseri teşhisi konulmuş kişilerde ses yorgunluğu ve kısıklığı ara ara görülebilir. Kemoterapi ve radyoterapi müdahalelerinden sonra eski sağlığına kavuşan hastaların ses telleri de iyileşir.

2- Reflü: Gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarından farklı belirtiler taşıyan reflü de ses telleri doğrudan doğruya etkilenebilir. Kişiden kişiye değişmek üzere ses kısıklığı saatlerce ya da günlerce sürebilir.

Ses Kısıklığına Neler İyi Gelir?

1- Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olma özelliği taşıyan sarımsak, hastalıkların çok daha kısa sürede düzelmesine yardımcı oluyor. Enerji veren, bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki, ses tellerinin onarımında da etkili olmaktadır. Tercihe bağlı olarak yemeklere ve yoğurda katılarak tüketilebilir.

2- Zencefil: Zencefil bitkisi de en az sarımsak kadar faydalıdır. Boğaz ağrılarına iyi gelen, şişen bademcikleri indiren zencefil ses kısıklığının çok daha kısa sürede düzelmesini mümkün kılıyor. Acı bir tada sahip olduğu için bala katılarak tüketilebilir.

3- Turp: Türk mutfağında havuç ile birlikte salatası yapılan turp vitamin ve protein açısından oldukça zengindir. Limon da ses kısıklığına iyi geldiği için turpun içine limon sıkılarak yenilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

1- Ses tellerini dinlendirmek: Hastaların yapması gerekenler kadar yapmaması gerekenler de son derece kritik bir öneme sahip. Çok fazla ve yüksek sesli konuşmaktan kaçınılmalıdır. İşi gereği konuşma yapmak zorunda kalan mikron ve hoparlör gibi cihazlar kullanmalıdır.

2- Pastil kullanmak: Eczanelerden temin edilebilen pastil boğazı yumuşattığı gibi ses kayıplarını da yerine getirir. Günde bir ya da iki tane pastil kullanılabilir.

3- Bitki çayı: Özellikle tahriş olmuş boğaz bölgesi için bitki çayları öneriliyor. Bu alanda en fazla yardımcı olan bitki özlü çay ise rezene çayıdır.

4- Kuru ve soğuk havalara karşı önlem almak: Hem kuru hem de soğuk havalar kişinin nefes kalitesini bozmaktır. Kapalı ortamlar nemlendirilmeli ve sıklıkla havalandırılmalıdır.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle