Hamilelik semptomları mı, depresyon mu?

Güncelleme Tarihi:

Hamilelik semptomları mı, depresyon mu
Oluşturulma Tarihi: Aralık 08, 2017 10:34

Hamilelik, kadınların hayatına pek çok yenilik getirir. Sonuçta siz beklenti içinde bir anne adayısınız... Bazı günlerde görkemli göründüğünüzü düşünebilir ve günlük faaliyetlerinizi yüzünüzdeki kocaman gülümsemeyle gerçekleştirebilirsiniz. Bazı günlerde ise, uyandığınızda kocaman karnınıza bakarsınız ve o gün yapmanız gereken şeyleri düşünüp onları yapmanın size iyi geleceğini ümit ederek derin bir nefes alırsınız... Gördünüz mü; gerçekten de hamilelik kadınların hayatına pek çok yenilik getiriyor!

Haberin Devamı

Mesela daha fazla endişe! Hamilelikte belirli bir seviyede endişe normaldir ancak bu seviye normalin üzerindeyse uzmanlar her şeyin normal rutinine dönebilmesi için hamile kadınlara uzman yardımı almayı öneriyorlar. Peki yaşadığınız şeyler, hissettikleriniz sadece hamilelikle mi ilgili; yoksa gerçek bir depresyonun tam ortasında mısınız?

Depresyon nedir?

Her insan hayatının belirli dönemlerinde üzgün ve umutsuz hissedebilir. Çünkü hüzün içimizde bir histir ve bizim bir parçamızdır; hatta bazı deneyimleri daha da anlamlı kılmaktadır. Hüzünlü olmak normal olmakla birlikte, bu durumun haftalarca veya aylarca sürmesi oldukça kaygı vericidir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa, tıbbi yardım aramanın vakti gelmiş olabilir.

Hamilelik semptomları mı, depresyon mu

Haberin Devamı

Depresyon, bir duygudurum bozukluğudur. Nasıl hissettiğinizi, nasıl hareket ettiğinizi ve düşüncelerinizi olumsuz şekilde etkiler ve kişinin faaliyetlerini, ilişkilerini etkileyebilecek duygusal ve fiziksel problemlerle sonuçlanabilir. Depresyon semptomları arasında ise, değersiz hissetmek, yorgunluk, ilgi kaybı, iştah değişikliği, uyku sorunları, konsantrasyon zorluğu sayılabilir. Uzmanlar bu semptomların en az iki hafta sürmesi durumunda depresyon olduğu sonucuna varmaktadır.

Hamilelik ile depresyon arasındaki ilişki nedir?

Hamile kadınlar, gebelik sırasında ortaya çıkan hormonal değişiklikler nedeniyle, ne yazık ki depresyon için birer "aday" kabul edilebilirler. Kadınların yaklaşık yüzde 14 ila 23’ü hamilelik döneminde depresyon belirtileri ile uğraşmaktadırlar. Bu problemin çözümü ise, anne adayının depresyonda olduğunu tespit etmektir. Çünkü depresyon, annenin huzuru ve bebeğin gelişimi için zararlı sonuçlara neden olabilir.

Hamilelik semptomları mı, depresyon mu

Hamilelik dönemindeki depresyonun nedenleri nelerdir?

Haberin Devamı

Hamile bir kadının depresyona girmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Zor bir gebelik, anne adayları için büyük bir endişe kaynağıdır. Gebelik dönemindeki bazı rahatsız edici durumlar; mide bulantısı, baş dönmesi, bel ağrısı gibi, anne adayının hayatını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Bunun yanı sıra hamilelik hormonları da, anne adayının duygularını ve ruh halini etkileyebilir. Adet döngünüzün ne zaman başladığını hatırlıyor musunuz? İşte gebelik hormonları da aynı şekilde çalışır, çünkü bunlar PMS aldığınızda hareket eden hormonlardır.

Genetik faktörler de, hamilelik döneminde depresyon için bir neden olabilir. Ailenizden birisi depresyon hikâyesine sahipse, bu durumla ilgili doktorunuzu bilgilendirmeniz çok önemlidir. Bu sayede sizi bunu göz önünde bulundurarak gözlemleyebilir.

Haberin Devamı

Stres ise, hamilelik dönemindeki depresyonun bir diğer nedenidir. Anne adayının çeşitli nedenlerle maruz kaldığı stres, onun ruh durumunu olumsuz şekilde etkileyerek olası bir depresyonu tetikleyebilmektedir.

Hamilelik semptomları mı, depresyon mu

Depresyona çok benzeyen hamilelik semptomlarının yarattığı stresle nasıl baş edilir?

Anksiyete, anne ve bebek için hamilelik sırasında olumsuz şeylere neden olabilir. Bu nedenle anne adayının daha az endişeli hissetmesi için stres atma yöntemlerini uygulamasında yarar vardır. Bunlara örnek olarak ise; sizi rahatlatacak egzersizler yapmak (mesela yoga), hobilerle ilgilenmek ya da hobiler edinmek, eşinizle kaliteli zaman geçirmek ve psikolojik destek almak sayılabilir.

 

Haberin Devamı

Ağlarken vücudumuzda neler değişir?

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!