GeriSağlık Gay erkeğin beyni ile kadınınki benzer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gay erkeğin beyni ile kadınınki benzer

Gay erkeğin beyni ile kadınınki benzer
refid:9207920 ilişkili resim dosyası

İsveç’te yapılan bir araştırmayla, gay erkeklerle heteroseksüel kadınların beyinlerinin benzer olduğu belirlendi.Bu çalışmanın sonucunda, cinsel yönelişlerin kökeninde beyin yapısının yattığı ve insanların eşcinsel doğduğu tezi bir kez daha kanıtlanmış oldu.

NÖROLOGLARIN 90 yetişkinin beyinlerinde yaptığı taramaların sonucunda, gay erkeklerle heteroseksüel kadınların beyinlerinin eşit büyüklükte, sağ ve sol taraflarının simetrik olduğu tespit edildi. Ancak lezbiyenlerle heteroseksüel erkeklerin beyinleri aynı değil, asimetrik ve beyinlerinin sağ bölümleri daha büyük.

Nörobiyolog Ivanka Savic tarafından yürütülen araştırma, benzer yaşlardaki dört gruba ayrılan erkek, kadın, heteroseksüel (karşı cinsi arzulayan) ve eşcinsel 90 gönüllü üzerinde yapıldı. Heteroseksüel erkeklerin beyin scan’lerinde beynin sağ yarısı sol yarısından yüzde 2 daha geniş görünüyor. Lezbiyen deneklerde de benzer oranda bir asimetri gözlendi.

Bu çalışmanın sonucunda, insanların eşcinsel doğduğu tezi bir kez daha kanıtlanmış oldu. Londra’daki Queen Mary Üniversitesi uzmanlarından Dr.Gazi Rahman, beyin gelişiminin ana rahminde başladığını ve insanın eşcinsel olup olmayacağının ana rahminde belirlendiğini söyledi.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin yayın organı ’Proceedings of the National Academy of Sciences’te yayınlanan bulgular; ana rahmindeki ceninin maruz kaldığı testosteron seviyesinin hem cinsel eğilimi hem de beyin anatomisini belirlediği şeklinde ipuçları sunuyor.

Araştırma ekibi beyin şeklindeki farklılıkların cinsel eğilimi belirleyen ana unsur mu olduğunu yoksa onun bir sonucu olarak mı geliştiğini henüz açıklığa kavuşturabilmiş değiller. Ancak cinsel eğilimlerle beynin iki tarafı arasındaki hacimsel farklılıklar arasında bir korelasyon olduğunun kesin olarak ortaya çıktığı belirtiliyor.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False