GeriSağlık Entübe hasta nedir? Entübe ne demek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Entübe hasta nedir? Entübe ne demek?

Entübe hasta nedir? Entübe ne demek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son yaptığı açıklamanın ardından entübe hastanın ne demek olduğu ve ne anlama geldiği gündeme geldi. Son dönemlerde özellikle corona virüsüyle ilgili bilgi akışı sağlanırken, kullanılan entübe kelimesinin ne demek olduğunu öğrenmek isteyenler, "Entübasyon nedir?" sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki, Entübe hasta nedir? Entübe ne demek? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

Entübe ne demek? Entübe hasta nedir? gibi sorular, son günlerde en fazla araştırılan konulardan oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgınıyla ilgili özellikle son olarak Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamanın ardından, entübenin anlamı vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. İşte, Entübe hasta ile ilgili merak edilenler.

ENTÜBASYON NE DEMEK?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna (trakea) içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir.

Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solnum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine "entübasyon" denir.

Ayrıca pek çok ameliyatta, ameliyatı yapabilmek için hastayı uyutmak ve kaslarını gevşetici ilaçlar vermek gerekir. Bu ilaçlar hastanın kendi kendine nefes almasına engel olduğundan ameliyat süresince hastanın solunum cihazına bağlanması ve bunun için de entübe edilmesi gerekir.

 

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False