GeriSağlık Çocukları bekleyen tehlike
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukları bekleyen tehlike

ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, Türkiye'de endokrinoloji polikliniklerinin erken ergenlik dönemine giren kız çocuklarıyla dolup taştığını söyledi. Aşırı şişmanlık ve hareketsizliğe bağlı oluşan erken ergenlik hastalığının korkunç sonuçları olduğunu kaydeden Prof.Dr. Kurtoğlu, “7 yaşında göğüsleri olgunlaşmış, adet gören kızlarımız var” dedi.

Antalya'da yapılan 5'inci Metabolik Sendrom Sempozyumu'nda konuşan Prof.Dr. Selim Kurtoğlu, erkek çocuklarda erken ergenlik riski bulunmadığını kaydetti. Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, “Türkiye'de fırtına öncesi sessizlik yaşanıyor. Şu anda endokrinoloji poliklinikleri 6- 8 yaş arası kız çocuklarıyla dolu. Nedeni erken ergenlik. Amerika ve Avrupa’daki hastalık Türkiye’ye aynen yansıdı. Eskiden bir yılda birkaç tane gelen erken ergenlik vakası, şimdi haftada 5-6'ya çıktı. Şişmanlık ve hareketsizliğin çocuklarımızı getirdiği çok önemli bir nokta. Ve çok ciddi sorunlara yol açıyor” diye konuştu.

Çocukları bu hastalıktan korumak için özellikle gebelik döneminde annenin sigara içmemesi gerektiğini belirten Prof.Dr. Kurtoğlu, gebelik döneminde sigara içen annelerin çocuklarında 30’lu yaşlarda şişmanlık hastalığına yakalandığının altını çizdi. Prof.Dr. Selim Kurtoğlu, “Gebelik kontrolü iyi yapılmalı. Anne 14 kilodan daha fazla almamalı. Bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli. Mama ve benzeri gıdalara erken başlanırsa çocuklarda ilerleyen yaşlarda şişmanlık ortaya çıkıyor” uyarılarında bulundu.

Çocukların 6 yaş döneminde yağ dokusunun geri dönmesi denilen bir olay yaşandığına dikkat çeken Prof.Dr. Kurtoğlu, özellikle bu yaşlarda çocukların fazla kilo almamasına özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti. İlkokul çağındaki çocukların hareketsiz bir hayat yaşadığını ifade eden Prof.Dr. Kurtoğlu, günde en az bir saat egzersiz önerdi.

Amerikan Pediatri Akademisi'nin çocukların 2 yaşına kadar televizyon izlememesi, günde 2 saatten fazla bilgisayar ve benzeri oyunlarla meşgul olmaması yönünde uyarısı olduğunu belirten Prof.Dr. Selim Kurtoğlu, uykunun çocuk gelişimdeki önemine değindi.
Prof. Dr. Kurtoğlu,“Eğer bir çocuk günlük 8 saatten daha az uyuyorsa, günde 10 saat uyku uyuyan bir çocuğa göre obeziteye yakalanma riski 1.82 kat daha artıyor. Uyumayan çocuklar atıştırıyor, televizyon izliyor ve iştah mekanizmaları bozuluyor” diye konuştu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle