Yeşilçam'ın efsane ismi Kartal Tibet'e veda

TÜRK Sinemasının usta ismi oyuncu, yönetmen, senarist Kartal Tibet’in Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası, son yolculuğuna uğurlandı.

Haberin Devamı

Türk sinemasının usta ismi oyuncu, yönetmen, senarist Kartal Tibet, 83 yaşında çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Tibet için bugün Zincirlikuyu Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, çok sayıda siyasetçi, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit gibi sanat camiasından çok sayıda kişi, Kartal Tibet’in çocukları, sevenleri ve yakınları katıldı

ÖRNEK BİR KARAKTERDİ
Bakan Ersoy, "Tiyatro ve sinema dünyasının en önemli sanatçılarından biri maalesef kaybettik. Kartal Tibet sanatçı olarak örnek bir karakterdi. Hepimizin hafızalarında yer etmiş çok önemli karakterlere hayat vermiştir. Bizlere düşen sanatçımızın isminin kalıcı hala gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Örnek sanatçılarımızı maalesef birer birer kaybediyoruz. Önemli olan onların yerine onların anısını yaşatarak yeni sanatçılarımızı sanat dünyasına kazandırmak. Allah rahmet diliyorum. Ailesine sevenlerine sabırlar diliyorum" dedi.

Yeşilçamın efsane ismi Kartal Tibete veda

ESERLERİYLE SONSUZA KADAR YAŞAYACAK
Törene katılan Hülya Koçyiğit ise "Her şeyden önce bu büyük sanatçıya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum. Siz Türk halkının temsilcisiniz. Sanatçılar yaşarken değil her zaman eserleriyle anılmalı. Onun bize armağan ettiği çok güzel filmler var. O filmlerle sonsuza kadar yaşayacağına inanıyorum" diye konuştu.
Yeşilçamın efsane ismi Kartal Tibete veda

Kartal Tibet'i son yolculuğunda sayısız filmde başrolü paylaştığı Hülya Koçyiğit ile Orhan Gencebay gibi ünlü isimler yalnız bırakmadı.

Orhan Gencebay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Kartal Tibet'in tarihi sinemayla öğreten önemli isimlerin başında geldiğini belirterek, şunları kaydetti:
"Tabii onu anınca Sezgin Burak'ı, Suat Yalaz'ı da anmadan geçmek olmaz. Allah gani gani rahmet eylesin. Tarihimizi, tarihi kahramanlarımızı yansıtan kişiler onlar. Hiçbir zaman unutulmayacak onlar tabii ki. Nur içinde yatsınlar. Allah gani gani rahmet eylesin."

Yeşilçamın efsane ismi Kartal Tibete veda

Cenazeye İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kartal Tibet'in oğlu Kanat Tibet, kızı Kumru Tibet Aydın ile ailesinden Ali Göktan, Şahika Ataç, Burç Tibet, Ceylan Saltuk, Civan Canova'nın yanı sıra yakınları, sevenleri ve sanatçı dostları da katıldı.

Haberin Devamı

Kartal Tibet için, pandemi şartları ve kendi arzusu üzerine özel bir tören yapılmadı.

 

Türk sinemasının usta ismi Kartal Tibet… Yeşilçam efsaneleri denince, sayacağımız en önemli isimlerin başında gelen Kartal Tibet 83 yaşında aramızdan ayrıldı.27 Mart 1938 Ankara doğumlu Kartal Tibet, arkasında oldukça zengin bir Türk Sineması mirası bıraktı bizlere… Sayısız filmde başrol oynayan, ve yine sayısız filmin yönetmenliğini yapan büyük usta, aynı zamanda senaristlikte yapıyordu. Zihinlerimize ‘Altar’ın oğlu Tarkan’ karakteriyle kazınan Kartal Tibet’in hayatına, kısa bir göz atalım…Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olan sanatçı, uzun yıllar Ankara’da tiyatro oyunculuğu yaptı. 1960 yılında Suat Altay’ın ‘Karaoğlan’ çizgi romanının başrolünü üstlenmesiyle beyaz perdeyle tanışan Tibet, sonrasında dönemin en önemli jönleri arasındaki yerini aldı. 150’ye yakın filmle başrol oynadı. Yakışıklı, çapkın fabrikatör oğlu olarak çıktı karşımıza bazen, bazen de çaresiz bir aşık… Ama en unutulmaz rolü ne diye düşünecek olursak, bu ‘Tarkan’ karakterinden başkası olamaz…1960’lar ve 70’ler sinemasında bolca izlediğimiz Kartal Tibet, 70’lerinden sonunda artık kameranın arkasına geçmeyi tercih etti. O yıllardan 2010’un sonlarına kadar onlarca film yönetti. İlk kez 1977'de ‘Tosun Paşa’ filmiyle yönetmenliğe adım atan sanatçı, 70’e yakın filmin ve dizinin yönetmenliğini yaptı. Bu arada bu da dikkat çeken bir detaydır ki; 20’den fazla da Kemal Sunal filmi yönetti. Günümüzde hala tekrar tekrar hayranlıkla ve kahkahalarla izlediğimiz filmlerin çoğu neredeyse Kartal Tibet’in eseri olan filmlerdir. ‘Tosun Paşa’, ‘Sultan’, ‘Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor’, ‘Zübük’, ‘Gırgıriye’, ‘Davaro’ ve akıllarımızda yer etmiş birçok film daha…‘Büyük Usta’ sıfatını sonuna kadar hak eden Kartal Tibet’i her zaman saygı ve seviyle anacağız…

 

 

 

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: