Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında? Ahmet Mekin'in en bilindik filmleri

Güncelleme Tarihi:

Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında Ahmet Mekinin en bilindik filmleri
Oluşturulma Tarihi: Eylül 26, 2021 13:35

Yeşilçam'ın usta isimlerinden Ahmet Mekin, katıldığı programla gündeme geldi. Türk sinemasının emektar oyuncularından, ’Altın Portakal’ ödüllü Ahmet Mekin'in (Kurteli) (88), eşi Kumral Şükran Kurteli geçen yıl hayatını kaybetmişti. Peki, Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında?

Haberin Devamı

Türk sinemasının efsane jönlerinden Ahmet Mekin, 1932 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Aslen Karslıdır. 

Çocukluktan beri tiyatroya ilgisi olan Ahmet Mekin, ilk olarak Bakırköy Halkevi'nde sahneye çıktı. 1957'de Mahşere Kadar filmiyle sinemaya geçti. Zaman zaman tiyatroya da dönerek 200'e yakın filmde oynadı.

Karakter rollerinde başarılı oldu. Önemli filmleri arasında Osman F. Seden'in Aşktan da Üstün (1961), Tarık Dursun K.'nın Kelebekler Çift Uçar (1964), Halit Refiğ'in Gurbet Kuşları (1964) ve Bir Türk'e Gönül Verdim (1969), Lütfi Ö. Akad'ın Düğün (1973), Atıf Yılmaz'ın Selvi Boylum Al Yazmalım (1978) ve Feyzi Tuna'nın Seni Kalbime Gömdüm (1982) adlı yapıtları sayılabilir. Mekin, 1969'da Güngör Dilmen'in İttihat ve Terakki oyununda rol aldı. 1972'de Dostlar Tiyatrosu'nda sahnelenen Abdülcanbaz'da Turhan Selçuk'un ünlü çizgi roman kahramanını canlandırdı.

Haberin Devamı

1980'lerden itibaren televizyon dizilerinde gözüken Mekin, Geçmiş Zaman Elbiseleri, Bir Yürek Satıldı, Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep, Bir Adam Yaratmak, Denizin Kanı, Bugünün Saraylısı, Tatar Ramazan ve Not Defteri gibi televizyon Film ve dizilerinde oynadı.