Latin dizilerinin yerini Türk dizileri aldı

Güncelleme Tarihi:

Latin dizilerinin yerini Türk dizileri aldı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 03, 2019 14:31

Dünyanın birçok ülkesinde sevilerek izlenen Türk dizileri, Balkan ülkeleri Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova'da ilgiyle takip ediliyor.

Haberin Devamı

Bölge insanının Türkiye'ye daha fazla yakınlık duymasında etkili olan diziler, bu insanların Türkiye'yi daha sık ziyaret etmesine, Türk kültürüne ve mutfağına ilgi duymasına da vesile oluyor.

Birçok kişi çocuklarına Türk dizilerindeki karakterlerin isimlerini koyarken, diziler sayesinde birçok genç de Türkçe öğrenmeye karar veriyor.

Kosova'nın başkenti Priştine'de yaşayan Dardana Krasniqi, ilk kez sekiz yıl önce Türk dizisi izlemeye başladığını, iki yıl içinde Türkçeyi anlamaya ve yavaş yavaş konuşmaya başladığını söyledi.

Türkçe öğrendikten sonra Türkiye'yi de ziyaret ettiğini kaydeden Kransiqi, bu sayede Türk halkıyla da konuşma ve kaynaşma imkanı bulduğunu dile getirdi.

Priştine Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nde okuduğunu aktaran Krasniqi, 2017'den beri de Priştine Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe kurslarına devam ettiğini anlattı.

Türk dizilerini ailesinin de izlediğini söyleyen Krasniqi, "Kız kardeşim de şimdi Türkçe iletişim kurabiliyor. Arnavutça dışında ailece iletişim kurabileceğimiz bir dilimiz daha var." dedi.

Krasniqi, Türk mutfağını da çok sevdiğini ve Türkiye'den gerekli malzemeleri getirildikçe Kosova'da da Türk yemekleri yaptığını anlatarak ileride Türkiye'de yaşamak istediğini kaydetti.

Kosovalı genç, en çok sevdiği Türk dizilerinin "Pis Yedili", "Akasya Durağı", "Her Yerde Sen", "Sen Anlat Karadeniz" ve "Benim Tatlı Yalanım" olduğunu sözlerine ekledi.

 Kosova'da Türk dizilerinin öncüsü "Kurtlar Vadisi"

İlk olarak 2009'da "Kurtlar Vadisi" dizisiyle Türk dizileri yayınlamaya başlayan Kosova merkezli Kohavision Televizyonu (KTV), ülkede Türk dizisi yayınlayan üç ulusal kanaldan biri.

"İstanbullu Gelin" hafta içi her gün, "Kalp Atışı" ise her cumartesi KTV'de yayınlanmaya devam ediyor. KTV Yapımcısı Dardan Selimaj, Türk dizilerinin izlenme oranlarının çok yüksek olduğunu ve izleyicinin ilgisinin hala yoğun olarak devam ettiğini belirterek, haber ve tartışma programlarından sonra en fazla Türk dizilerinin izlendiğini söyledi.

Haberin Devamı

Selimaj, "Türk dizileri en yüksek izlenme oranına sahip. Türk dizileri yayınladığımızdan bu yana Latin Amerika dizileri KTV'nin yayın akışının bir parçası değil." diye konuştu.

Dublaj yerine altyazı kullandıklarını aktaran Selimaj, "İzleyiciler hem sevdiği bir televizyon yapımını izliyor, hem de başka bir dil öğrenebiliyor." dedi.

KTV'de 15 yıldır çalıştığını anımsatan Selimaj, kanalda gösterilen en başarılı yapımın "Aşk ve Ceza" olduğunu, ancak "İstanbullu Gelin" dizisinin "Aşk ve Ceza" dizisinin izlenme rekorlarını geçtiğini söyledi.
Selimaj, romantik ve drama türlerin "garantili izleyici başarısı" sunduğunu belirterek, çoğu zaman izleyicinin de kendilerine önerilerde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!