CİVAN CANOVA KİMDİR, kaç yaşında ve nereliydi? Hayatını kaybeden ünlü oyuncusu Civan Canova’nın biyografisi ve rol aldığı diziler hakkında bilgiler...

Güncelleme Tarihi:

CİVAN CANOVA KİMDİR, kaç yaşında ve nereliydi Hayatını kaybeden ünlü oyuncusu Civan Canova’nın biyografisi ve rol aldığı diziler hakkında bilgiler...
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 20, 2022 20:37

Civan Canova'nın hayatı ölüm haberinin ardından gündeme geldi. Civan Canova ile ilgili son dakika açıklaması ünlü isim Esra Dermancıoğlu tarafından yapıldı. Dermancıoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ‘Dostum bu hayatta içime en dokunan sıcacık civanımı kaybettik.’ dedi. Pek çok dizi ve filmde yer alan sanatçı, Eve Dönüş filmindeki işkenceci polis rolü ile Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü, Ölüleri Gömün oyunundaki rolü ile Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü'nü kazanmıştı.. Peki, usta oyuncu Civan Canova kimdir, kaç yaşındaydı? İşte, Civan Canova’nın hayatı, rol aldığı diziler ve biyografisi..

Haberin Devamı

Civan Canova’nın kaç yaşında ve neden öldüğü merak ediliyor. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Civan Canova, sosyal medya hesabından paylaştığı videoyla sevenlerine hastalığı hakkında bilgi vermişti. Son dakika açıklamasında Esra Dermancıoğlu Civan Canova’nın hayatını kaybettiğini duyurdu. Canova, kolunda hissettiği ağrı nedeniyle hastaneye gittiğini ve akciğerinde belirsiz bir kitle çıktığını söylemişti. Ünlü isim Civan Canova'nın rol aldığı diziler arasında Çiçek Taksi, Üç Kuruş, Fatmagül'ün Suçu ne, Atiye, Paramparça da bulunuyor.

CİVAN CANOVA KİMDİR?

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, oyun yazarı, senarist ve tiyatro yönetmeni olan Civan Canova 28 Haziran 1955'te Ankara'da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra yatılı olarak TED Ankara Koleji'nde okudu. Üvey babası Kartal Tibet onu film setleri ile tanıştırdı. 1974 yılının yaz aylarında Yılmaz Güney'in Arkadaş filminde oyunculuğa başladı. Öğrenciliği sırasında Şerif Gören'in yönettiği Nehir (1977) adlı filmde rol aldı. Konservatuvardan 1979 yılında mezun oldu ve Devlet Tiyatroları kadrosuna girerek İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı, birçok oyunda görev aldı.

Haberin Devamı

Yazarlığa ilk kez, 1989 yılında Kör Buluşma isimli bir film senaryosu yazarak başladı. Bu senaryo Kültür Bakanlığının açtığı senaryo yazma yarışmasında ilk ona girdi. 1994’te ilk oyunu Kıyamet Sularında'yı yazdı. Kızıl Ötesi Aydınlık adlı oyunun sonra yazdığı üçüncü oyunu Sokağa Çıkma Yasağı'nda (1997) bir sayım günü sokağa çıkamayan otel müşterilerinin geçirdikleri bir günü ironik bir dille anlattı. Bu oyun ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'nü kazandı. 1998'de sanatçı Açelya Akkoyun ile evlendi, çift 2004 yılında boşandı.

Canova, 1996 yılında Bizim Aile dizisinin senaryosunu yazmış ve dizide Ataç karakterini canlandırmıştır. Çiçek Taksi dizisinde Artist Celal, Paramparça dizisinde Rahmi Gürpınar rollerini canlandırdı. 2006 yılında, Eve Dönüş filmindeki işkenceci polis rolü ile 43. Altın Portakal Film Festivali'nde Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı ve 12. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü “Sis ve Gece” filmindeki Cuma rolünü canlandıran İlyas Salman ile paylaştı.

Haberin Devamı

İstanbul Devlet Tiyatroları'nda oyunculuğa devam eden Canova, Bir Casusa Ağıt oyunundaki rolü ile 2. Afife Tiyatro Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülüne (1998), Kaktüs Çiçeği oyunundaki rolü ile 5. Afife Tiyatro Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu Ödülü'ne aday oldu. 2011 yılında Ölüleri Gömün oyunundaki rolü ile Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü'nü kazanmıştır.

Resim sanatı ile de uğraşan Canova, 2016'da Teşvikiye Erinç Sanat Galerisi'nde, 2017 yılında İstanbul Beyoğlu'ndaki Bitiyatro'da resim sergisi açtı.

BAKMADAN GEÇME!