Avare

AVARE’NİN ÖNERİLERİ

Aşkın En Güzel Tarihi

Dominique Simonnet / İş Kültür Yayınları

Avare’nin bu haftaki ilk önerisi pek çok yazar tarafından da bu yazın en keyifli tatil kitaplarından biri olarak tanımlanan Aşkın En Güzel Tarihi. Yazar Dominique Simonnet’in sorularıyla gizemi binlerce yıldır çözülememiş aşkı, kimyası, fiziği, tarihi ve edebiyatıyla anlattığı kitapta yazar dokuz yetkin isme ‘İlk insanlar tek eşli miydi? Roma dünyasında kadınlar haber bile vermeden kocalarını nasıl boşuyorlardı? İki cinsi birbirinden ayıran aslında Fransız Devrimi miydi? Cinsellik bütün kötülüklerin anası mıdır? Aşk evliliği yeni bir ádet mi? Kadınlar koca, erkekler zevk peşinde mi? Bir erkek için kadın ya hoppa ya da melek midir? Aşkın ömrü ne kadar? Aşık olmak aslında bir hastalık mı? Ve bir gün artık aşktan söz etmeyi bırakacak mıyız?’ gibi çok zor sorular soruyor.

Kara Sohbet

Amelie Nothomb / Can Yayınları

İkinci önerimiz gerilim sevenler için. Romanın kahramanı Jerome Angust havaalanında uçağının rötarlı kalkacağını öğrendikten sonra kitabını açıp okumaya başlar. Yanına yaklaşıp zorla onunla sohbet etmeye başlayan münasebetsiz Textor Texel ise ona hiç istemediği halde hayatını anlatmaya başlar. Küçüklüğünde kedi maması yediği günler, tecavüzler, cinayetler, yığınla saplantı... Jerome Angust, giderek bu hastalıklı insanın kendi hayatında önemli bir yer tuttuğunu anlar. Eğlenceli ve zekice kurgularıyla tanınan yazar, Kara Sohbet’te gerilimi giderek artırıyor, olayları muzipçe öykülüyor ve her kitabında olduğu gibi beklenmedik bir sona ulaşıyor.

SEYAHATTE NE OYNAYALIM

Tatilde hafızanızı geliştirin

Memory tüm ailenin birlikte oynayabileceği hafızayı geliştirmeye yönelik bir kart eşleme oyunu. Dört yaşından büyük herkesin katılabileceği oyun, minimum iki, maksimum sekiz kişiyle oynanabiliyor. Adore Oyuncak tarafından piyasaya sunulan Memory, sizi güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde gölgede oldukça eğlendirecek nitelikte.

Oyun kutusundan klavuzla birlikte 36 çift olmak üzere toplam 72 adet resimli kart çıkıyor. Amaç birbirinin eşi resimli kartları bulmak. Tahmin edebileceğiniz gibi oyuna başlamadan önce tüm kartların iyice karıştırılması gerekiyor. Ardından resimli yüzleri alta gelecek şekilde düzgünce masanın üzerine yerleştiriliyor. Kartların birbirinin üzerine gelmemesine dikkat edin. Dizilen kartlar masanın üzerinde bir kare ya da diktörtgen oluştursun.

Memory’de kurallar basit. Sırası gelen oyuncu kapalı iki kart seçer ve birbirinin eşi kartları bulması halinde bunları alır. Ödülü ise iki kart daha çekme hakkı olur. Aynı kartı bulamaması halinde sıra bir sonraki oyuncuya geçer. Bu durumda oyuncu açmış olduğu kartları yerini değiştirmeden kapatır. Hangi kartın nerede olduğunu en net hatırlayan en çok kartı toplayacağı için oyunu da kazanır. Oyun tüm kartlar açıldığında sona erer. Eğer birden fazla oyuncu aynı sayıda kart toplamış ise bunlar dokuz çift kartla ve aynı kurallarla final partisi yaparak oyunun galibini belirlerler.

NE DİNLEYELİM

ÖZLEM TEKİN BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR

Dünya Yalan Söylüyor Mor ve Ötesi İlk-m Müzik

Özlem Tekin özellikle yurtdışı seyahatlerini çok seviyor ancak seyahatin hazırlık aşamasından çok hoşlanmıyor. Arabayla çıktığı yolculuklarda özellikle Eminem dinlemeyi seven Tekin, ‘Hareketli parçalar dinlemeli ki yolculuk çabuk ve eğlenceli geçsin’ diyor. Avare okuyucularına önerisi ise ilk albümlerinden itibaren çok başarılı bulduğu Mor ve Ötesi’nin son albümü Dünya Yalan Söylüyor.

NE OKUYALIM

TAYFUN PİRSELİMOĞLU BU KİTABI ÖNERİYOR

Dante Kulübü Matthew Pearl İthaki Yayınları

Seyahat etmeyi, özellikle doğa yolculuklarını çok seven yazar ve yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, her sene mutlaka arkadaşlarıyla Karadeniz dağlarında kamp yapıyor. Yolculukta okuyacağı kitaplarla ilgili özel bir hazırlık yapmayan Pirselimoğlu o sırada okumakta olduğu kitapları yanında götürüyor. Ancak gittiği yer New York ya da Viyana’ysa mutlaka yeni kitaplarla geri dönüyor. Avare okuyucularına Matthew Pearl’ın Dante Kulübü adlı kitabını öneren yazar, kitabın polisiye ve edebiyat tutkunlarının hoşuna gideceğini düşünüyor.

DOĞAN HIZLAN ÖNERİYOR

AVARE'NİN ŞİİRİ

RÜZGÁRGÜLÜ

Her yandan duyarım bir gül kokusu,

Meltemle dağıtır uzak bahçeler.

Günbatısı, poyraz ve gündoğusu,

Cenup rüzgárları ruhumu çeler.

Bilmem ki nerede bu gizli bahar?

Nereden bu ıtrı alıyor rüzgár?

İklimler dışında bir iklim mi var?

Ne fecir bir şey der, ne şafak söyler.

Gün olur çağırır beni her ufuk,

Sevdalar elinde başlar yolculuk,

Elinde bir rüzgárgüllü, bir çocuk,

Durmadan yüzüme bakarak üfler.

AHMET KUTSİ TECER
Haberle ilgili daha fazlası: