GeriEkonomi Vergi savaşları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi savaşları

Vergi savaşları
Abone Olgoogle-news

ABD, Fransa’ya dijital hizmet vergisi uygulamasından dolayı 2.4 milyar dolarlık tarife getirmeyi planlıyor. Ticaret Temsilciliği açıklamasında benzer uygulamalarından ötürü Türkiye, Avusturya ve İtalya ile ilgili soruşturma açılabileceği belirtildi. Fransa-ABD’nin misillemesine tepki gösterdi.

ABD, Fransa’nın Google, Facebook ve Amazon gibi teknoloji devlerini hedefleyen dijital hizmet vergisi uygulamasına misilleme olarak 2.4 milyar dolarlık Fransız ürününe tarife planlıyor. Ticaret Temsilciliği tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada dijital hizmet vergisi uygulamalardan dolayı bir dizi ülkeye Fransa’ya benzer şekilde soruşturma açılabileceği belirtildi. Söz konusu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın açıklamasında, Avusturya, İtalya ve Türkiye’ye de benzer dijital vergiler için soruşturma başlatılmasının değerlendirildiği belirtti.

DİJİTAL HİZMET VERGİSİ

Türkiye’de dijital hizmet vergisi, konaklama vergisi ve değerli konut vergisi gibi yeni vergileri içeren düzenleme geçen ay sonu meclisten geçerek yasalaşmıştı. Buna göre dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri Dijital Hizmet Vergisi’ne tabi olacak. Sesli, görsel veya dijital herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı ile bu içeriklerin dijital ortamda dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına, elektronik cihazlara kaydedilmesine veya bu cihazlarda kullanılmasına yönelik dijital ortamda sunulan hizmetler ile kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi hizmetlerinden elde edilen hasılat da Dijital Hizmet Vergisi kapsamında yer alacak.

İHRACATÇI KAYGILANDI

ABD mayıs ayında Türkiye’yi bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine olanak veren -1975’te dahil olduğu- Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nde (GTS) çıkardı. ABD, Türkiye’den ithal ettiği çelikte daha öncesinde yüzde 50’ye çıkardığı gümrük vergisini GTS kararıyla birlikte tekrar yüzde 25’e indirdi. ABD Başkanı Donald Trump, ekim ortasında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı sırasında çelik vergisinin yeniden yüzde 50’ye çekilmesini gündeme getirerek demir – çelik ihracatçılarını kaygılandırmıştı.

İNTERNET DEVLERİNE FRANSA’DA % 3 VERGİ

FRANSA Ulusal Meclisi, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi internet devlerinin ülkede elde ettiği gelir üzerinden vergilendirilmesini öngören yasa tasarısını 11 Temmuz’da onaylamıştı. Yasaya göre internet devleri Fransa’da elde ettiği gelir üzerinden yüzde 3 vergilendirilecek. Vergi, cirosu küresel ölçekte 750 milyon Euro ve Fransa içinde de 25 milyon Euro olan şirketlere uygulanacak. Google, Amazon, Facebook, Apple, Instagram gibi yaklaşık 30 şirkete uygulanacak vergilerin, Fransa’ya, bu yıl 400 milyon Euro, gelecek yıl ise 650 milyon Euro gelir getirmesi bekleniyor.

FRANSA: ŞARAP MİSİLLEMESİ KABUL EDİLEMEZ

FRANSA Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, ülkesinin internet devlerine vergi getirdiği için ABD’nin misilleme yapmaya hazırlanmasına tepki gösterdi. Le Maire, ABD’nin Fransa’dan ithal edilen 2.4 milyar dolarlık şampanya, şarap, el çantası, peynir ve bazı diğer ürünlere yüzde 100’e varan gümrük vergisi getirmeyi planlamasının kabul edilemez olduğunu belirtti. “ABD’den önemli müttefiki Fransa ve Avrupa’ya karşı beklediğimiz bir davranış değil” ifadesini kullanan Le Maire, ülkesinin internet devlerine getirdiği vergiyle mali konularda adaleti sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Le Maire, söz konusu vergi için Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bünyesinde bir çözüm bulma konusunda ABD’nin tavrını belirlemesini beklediklerini dile getirdi. Bu konuda çatışmadan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Le Maire, ABD’nin Fransa’ya yaptırım getirmesi durumunda Avrupa Birliği’nin buna cevap vereceğini belirtti. Ekonomi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Agnes Pannier-Runache de vergi hususunda ülkesinin ‘hırçın’ davranacağını ifade ederek, ABD’yi OECD bünyesinde çözüm bulmayı reddetmekle suçladı. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Fransa’nın bazı ABD’li teknoloji firmalarına getirdiği verginin bu firmalara haksızlık olduğuna kanaat getirdiklerini bildirmişti. Lighthizer, söz konusu uygulamaya misilleme yaparak, Fransa’dan ithal edilen 2,4 milyar dolarlık şampanya, şarap, el çantası, peynir ve bazı diğer ürünlere yüzde 100’e varan gümrük vergisi getirmeyi düşündüklerini ve 6-7 Ocak’ta konuyla ilgili oturumlar düzenleyeceklerini belirtmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle