Son dakika haberi: Asgari ücret zammı 4. toplantıya kaldı! Artış ne kadar olacak? İşte talep edilen rakamlar

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 09, 2021 14:34

Son dakika haberi... Asgari Ücret Komisyonu'nun TİSK'te yapılan üçüncü toplantısında anlaşma sağlanamadı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, "TİSK'in 3 bin 100 lirayı uygun bulduğunu, Türk-İş'in ise 3 bin 900'ün altına düşmediğini" söyledi. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise daha sonra yaptığı açıklamada "3 bin 160 TL gibi bir teklifimiz olmadı, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz" dedi. Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat da "İşveren kesimiyle uzlaşmazlıklarımızı maalesef gideremedik. Ay sonuna kadar zamanımız var" dedi.

Haberin Devamı

Son dakika.. Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantı için Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde sendika genel merkez binasında bir araya geldi. Üçüncü toplantıda anlaşma çıkmadı. Taraflar dördüncü kez tekrar bir araya gelecek.

Son dakika haberi: Asgari ücret zammı 4. toplantıya kaldı Artış ne kadar olacak İşte talep edilen rakamlar

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, parametreleri esas alarak belli hesaplar yaptıklarını belirtip, eski formüle göre rakamın 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında değiştiğini söyledi.

Önder, "TİSK bu rakamı ortalama 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. Türk-İş bu rakamın 3 bin 900’ün altına düşmeyeceğini söylüyor. Bu Hacettepe Üniversitesi'nin beslenme kalıplarına göre yapılan bir parametre. Zam oranlarına ilişkin olarak TİSK dedi ki ‘Biz hep beklenen enflasyonu öneriyorduk. Bu sefer gerçekleşmiş enflasyonu öneriyoruz. Bunu esas alalım'. Türk-İş de 'Enflasyonun üzerine refah payı ilave edelim' dedi. Bu konuda her iki tarafın da farklı görüşleri oldu; bazı konularda ortak görüşleri olduğu gibi" dedi.

Haberin Devamı

Önder, "Bu sene ilk defa 3. toplantıyı bu kadar erken yaptık. 4. toplantı karar toplantısı olacak. Ama işçi ve işveren temsilcilerimizle diyaloglar sürüyor. Son toplantı için 3 tarafa da uygun olan tarihte size açıklayacağız. Sıkışık bir takvimimiz var. Ama geçmiş yıllara göre daha erken açıklanacağını düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

"İŞVERENLE UYUŞMAZLIKLARI GİDEREMEDİK"

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise zor süreç yaşandığına dikkat çekerek, "Bulunduğumuz şartlarda tüm ücretli çalışanların sıkıntılarının giderilebileceği bir asgari ücret olsun istedik. Geldiğimiz nokta itibarıyla maalesef aynı durumda değiliz. İş veren kesimi ile uzlaşmazlıklarımızı maalesef gideremedik dolayısıyla komisyonun şu anda sağlıklı bir karar vermesi söz konusu olamadı.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı ile bizim gerçek hayatta yaşadığımız enflasyon arasında büyük farklar var. Döviz kurlarının yıl başından bu yana yüzde 85 arttığını dolayısıyla milli paramızın da bu oranda değer yitirdiğini görüyoruz. Üstüne üstlük son 1,5 ayda anormal şekilde artan enflasyon, dolayısıyla insanların alım gücünün o denli düşmesi, günlük fiyatların 2 defa değişmesi, dar gelirli insanlarımızı, asgari ücretlileri daha da zora soktu. Biz yaşanan enflasyon, çarşı-pazar enflasyonu ve büyümeden de refah payı alacak oranda bir asgari ücretin tespitini bekliyoruz. Müzakereler devam edecek" diye konuştu.

 

Haberin Devamı

AKANSEL KOÇ: ENFLASYONA KARŞI ÇALIŞANLARIMIZI KORUYACAĞIZ

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da TÜİK’ten alınan parametreler doğrultusunda çeşitli hesaplamalar yapıldığını kaydederek, "Bizim ekim ayının başından bu yana yaptığımız açıklama; asgari ücretli ile çalışan arkadaşlarımız başta olmak üzere onların enflasyona karşı korunacağını çok net ifade ettik yani bahsedilen 3 bin 161 lira gibi önerilmiş bir rakam olmadı. Bizim tavrımız hala devam ediyor. Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız. TÜİK’in açıkladığı bütün rakamlar bizim için geçerlidir. Onun dışında farklı enflasyon rakamları açıklayan kuruluşlar var; ama bizim esas almak durumunda kaldığımız kuruluş TÜİK’tir. Çalışanımız enflasyona karşı korunacak. 3 bin 161 lira gibi resmi bir teklifimiz söz konusu değil. Parametrelerden çeşitli rakamlar ortada" dedi.

Haberin Devamı

"VERGİLER KONUSUNDA BELLİ NOKTAYA GELİNMİŞ"

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sefer Şener asgari ücret sürecinde yaşanan gelişmeleri, CNN Türk ekranlarında değerlendirdi. Şener şu ifadeleri kullandı:

Normal bunlar her durumda işçi tarafı belli bir baraj üzerinde olmasını istiyor. Anlaşma yok derken belli konularda anlaşmanın olması bekleniyor. 3 ana başlıkta anlaşmanın olduğunu görüyoruz. SGK işçi paylarıyla ilgili aylık bazda 500-550 liraya tekabül ediyor. İşveren üzerindeki bu payı hafifletmek için 3-4-5-6. sanayi bölgelerinde ciddi destekler veriyor hükümet.

Hem işçi hem de işveren tarafında prim paylarında anlaşmaya gidilmiş. Yüzde 9 seviyelerine çekiliyor 5 puan indirilerek. Yüzde 14 yüzde 9'a düşmüş durumda. Diğer kısmı da özellikle asgari ücret üzerinden alınan vergiler var. Burada da belli aşamaya gelinmiş. Yani 2 tarafın da belli aşamaya geldiğini görüyoruz.

Haberin Devamı

Bu da net ücrete yansıyacağından çok önemli. Tabii ki pazarlıklar olacak. İlk defa rakamlar ortaya konulmuş durumda. Gelir vergisi ve dilimlerle ilgili mesafe katledilmiş durumda. Erken bitirilsin deniyor ama görüşmelerin devam etmesi konusunda sakınca yok. Ana konulardan biri vergilerdi, orada belli noktaya gelinmiş.

"İŞVEREN TARAFI ARTIŞA RAĞZI"

Enflasyon üzerinde artış belirtiliyor. İşveren tarafı da enflasyon üzeri zam diyerek ortaya rakam koyuyor. Benim beklentim 4000-4100 lira gibi bir artış. Enflasyon şu anda yüzde 21.3, gıda enflasyonu yüzde 28 bunun ortalaması yüzde 25 gibi bir oran.

İşveren tarafı da bu konuda uzlaşıya yakın. Arada ben çok uçurum olmadığını düşünüyorum. 3600-3700 lira üzerinde, devletin feragat edeceği rakamları da düşününce bu rakam artıyor. Bu pazarlıktan sonra bu rakamların 3700 üzerinde bir rakam olacağını düşünüyorum. Bu bir ayrılık değil bence uzlaşı sağlanacak.

Haberin Devamı

İşveren tarafı artışa razı zaten. İşçi tarafı da yüksek tutuyor beklentilerini. Ben orta noktanın bulunacağını düşünüyorum. Hem hükümetin de işverenin de talepleri karşılayacağını düşünüyorum. Yüksek enflasyon oranlarında sosyal devlet açısından enflasyona ezdirilmemesi gerekiyor.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA NETLEŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Bu bir ayrılık değil. Bu görüş ayrılıkları olacaktır. 3 tarafın da imzalayacağı makul bir seviye olacağını düşünüyorum. 4. görüşme önümüzdeki hafta. Hedeflenen şuydu... 4 toplantıda bu işi bitireceğiz. Aralık sonuna kadar süre var ama tarafların verdiği mesajlar 4 toplantıda bu iş bitecek şeklindeydi.

Bunlar içeride konuşuluyor ama hem işveren hem de işçi tarafının bir komisyonu var. Önümüzdeki hafta yeni rakamlar çerçevesinde... Bütçe de Meclis'ten geçince çok daha hızlı telaffuz edilecek. İlla ki 15'inde rakamlar netleşecek değil. 16-17'sinde de netleştirilebilir. Ama ben önümüzdeki hafta netleşeceğini düşünüyorum.

İŞÇİLER 4 BİN LİRA İSTİYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nunun ilk toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılan çalışmalar neticesinde işçi tarafının 3750-4000 lira arasında, işveren tarafının ise 3500-3750 lira arasında asgari ücret istediğini belirtmişti.

TİSK: ASGARİ ÜCRETİN 3 BİN 100 TL OLMASI YÖNÜNDE BİR TEKLİFİMİZ YOK

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), bugün gerçekleştirilen Asgari Ücret Belirleme Komisyonu toplantısında asgari ücrete ilişkin herhangi bir teklif veya rakam dile getirmediklerini ifade ederek açıklama yaptı.

Basına bazı hatalı rakamların yansıdığının vurgulandığı TİSK'in yazılı açıklamasında, "Asgari Ücret Belirleme Komisyonu toplantısında asgari ücrete ilişkin hiçbir teklif veya rakam dile getirilmemiştir. Toplantıda TÜİK tarafından sağlanan parametreler ve Hacettepe Üniversitesi beslenme kalıbı referanslarına göre asgari geçim tutarına ilişkin hesaplamalar yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda kullanılan formüller, hesaplamalar, varsayımlar ve yaklaşımlar üzerinden yapılan çalışmada, asgari geçim tutarına ilişkin belli bir bant aralığında sonuçlara ulaşılmış ve komisyon çalışmalarında değerlendirilecek göstergelerden biri olarak değerlendirmeye sunulmuştur" denildi.

RAKAMSAL ÖNERİ SUNULMAMIŞTIR

Asgari ücretin 3 bin 100 TL olarak belirlenmesi yönünde TİSK'in bir önerisinin olmadığının öne çıktığı yazılı açıklamanın devamında, "Bu rakamlar kesinlikle herhangi bir tarafın asgari ücret önerisini içermemektedir. Bu kapsamda TİSK'in asgari ücretin 3 bin 100 TL olarak belirlenmesi yönünde bir önerisi olmamıştır. Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında da Genel Sekreterimiz Akansel Koç herhangi bir rakamsal öneri sunulmadığının altını özellikle çizmiştir. Asgari ücretli çalışanları enflasyona karşı koruyacak ve tüm tarafların üzerinde anlaşabileceği ortak bir rakam tespit edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Çalışanlarımızla birlikte büyümeyi benimsemiş bir kuruluş olarak, çalışanlarımıza, işletmelerimize ve ülkemize fayda sağlayacak her kararın altına imza atacağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz" ifadelerine yer verildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!