GeriEkonomi Psikolojik baskıya tazminat cezası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Psikolojik baskıya tazminat cezası

Psikolojik baskıya tazminat cezası

İşyerlerinde psikolojik baskıya ve ayrımcılığa maruz kalan çalışanları kanunlar koruyor. Bunu yapan yönetici ya da işyeri sahipleri hem tazminat ödüyor hem de cezaya çarptırılıyor. Haklarınızı bilin ve arayın

Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem'in konuyla ilgili yazısı şöyle:

Son yıllarda mevzuatımıza da giren psikolojik baskı (mobbing) işyerlerinde çok sık rastladığımız bir yıldırma türü. Çok sayıda çalışan bu konudan şikâyetçi ama derdini kimseye anlatamıyor. Şikâyetler artınca Başbakanlık genelge ile işyerlerinde psikolojik tacizin önlenmesi görevini Çalışma Bakanlığı'na yükledi. Bakanlığın "Psikolojik Tacizle Mücadele Kurulu" ve şikâyet hattı ALO 170 çok önemli bir görev üstlenmiş durumda. Mobbing çok geniş bir kavram. Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı bir rehberde şu şekilde tanımlanıyor: "İşyerlerinde belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar bütünüdür."

TAZMİNAT VE 4 BRÜT MAAŞ 

Çalışan psikolojik tacize uğradığı zaman bunu delilleriyle ortaya koyarak haklı fesih hakkını kullanabiliyor. Böylece tazminat alıyor. Ayrımcılık yapılmışsa ayrıca 4 brüt maaş tutarında ayrımcılık tazminatı talep edilebiliyor. Maddi tazminatların yanında manevi tazminat hakkı da var. Belli şartlarda kötü niyet tazminatı için de başvurulabiliyor.

NE YAPMALI?

 İşyerinde böyle bir durum ile karşılaştığınızda bunu mutlaka belgeleyin. Bu yüzden bilgi ve belgeleri (e-posta, not, mesaj) günü gününe saklayın. Şahitler de önemli. Durumu mutlaka yazılı olarak üstlerinize, insan kaynakları birimlerine bildirin. Ve bu başvuru yazılarını saklayın. Bütün bunlarla birlikte mutlaka ALO 170'i arayarak psikolojik ve hukuki destek isteyin.

EN ÇOK RASTLANILAN MOBBİNG BİÇİMİ (%)

İstifaya zorlama 16.94

Kötü muamele 15.31

Sözlü taciz 14.64

Ayrımcılık 11.88

Hakaret 11.65

Görev yeri değiştirme 11.34

ALO 170'E YAPILAN BAŞVURULAR (%)

Özel sektör 70

Kamu sektörü 0

Özel sektör

Kadın 42

Erkek 58

Kamu sektörü 

Kadın 50

Erkek 50

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False