EKSTRA
MENÜ

Mobbing Nedir

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 87 haberi bulunmuştur.

Mobbing Nedir Haberleri

Sağlıkçılardan mobbing isyanı: Gecenin köründe mandalina aradım… Kadın olduğum için istifa ettim

Sağlıkçılardan mobbing isyanı: Gecenin köründe mandalina aradım… Kadın olduğum için istifa ettim!

Sağlık çalışanı Mustafa Yalçın'ın mobbing'e uğradığını belirten bir not bırakarak hayatına son vermesi Türkiye'yi derinden sarstı. Birçok sağlık çalışanı, uğradıkları sistematik mobbing'i Hürriyet'e anlattı.

23.02.2021Gündem
Mobbing nedir, ne demek Kısaca mobbing kelimesinin anlamı

Mobbing nedir, ne demek? Kısaca mobbing kelimesinin anlamı

Mobbing kelimesinin anlamı araştırılan konular arasında bulunuyor. Hayatın birçok alanında uygulanabilen mobbingin ne demek olduğu merak ediliyor. İşte bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması anlamına gelen mobbing hakkında bilgiler

19.02.2021Gündem
Mobbing nedir ve ne demek

Mobbing nedir ve ne demek?

Mobbing, genel tabiri ile iş yerinde psikolojik şiddet olarak bilinen bir durumu ifade etmektedir. Genel olarak işverenler veya yöneticiler tarafından çalışanlara yapılan ahlaka ve etiğe aykırı manevi bir yıldırma olarak tanımlanan Mobbing, işverenin ceza almasına neden olabilecek bir durumdur. Kanunen işveren, hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak, saygı göstermek, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. İşte, Mobbing ne demek sorusunun cevabı

17.02.2021Gündem
Mobbing nedir Hangi davranışlar mobbing sayılır İşte detaylar…

Mobbing nedir? Hangi davranışlar mobbing sayılır? İşte detaylar…

Gündemdeki haberler ardından mobbing kelimesinin anlamı bir kez daha merak konusu oldu. İş yerinde mobbing'e maruz kalan binlerce çalışan var. Günümüzde çalışanların istemeden de olsa işlerinden çıkmalarına neden olan mobbing, iş yerindeki duygusal taciz, psikolojik şiddet, dışlama, aşağılama, rahatsız etme, çalışma motivasyonunu ve özgüvenini kırma ve mutsuz etme gibi pek çok davranışı kapsıyor. Peki, mobbing nedir?

17.12.2020Gündem
Size Mobbing Yapan Kişiyle Yüzleşin

Size Mobbing Yapan Kişiyle Yüzleşin

Mobinge uğrayan bireyler, hem psikolojik ve fiziksel sağlık hem de ekonomik ve sosyal konum açısından ciddi şekilde zarar görüyor. Bu gibi durumlarda asla cesaretin yitirilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Pınar Tınaz, “Eğer mümkünse mağdur kişi mobbingcinin yanına gidip, kendisinin davranışlarını mobbing olarak algıladığını, rahatsız olduğunu ve bu davranışlarına hemen son vermesi gerektiğini söylemeli. Ayrıca psikolojik destek de almalı” dedi.

9.01.2019İyi Yaşam
Mobbing hakkında bilmeniz gereken 4 bilgi

Mobbing hakkında bilmeniz gereken 4 bilgi

İlk kez Avusturyalı etolojist Konrad Lorenz tarafından hayvanlar arasındaki ilişkiler üzerinde tanımı yapılan ‘mobbing’ kavramı, 1980’lerde İsveçli Pedagojik Psikolog Dr. Heinz Leymann tarafından ise işyerlerinde çeteleşme ve örgütleşme için kullanılıyor ve günümüze kadar geliyor. Şu an da literature ise ‘Düzenli, tekrar eden ve kasıtlı olan, çalışanın onurunu zedeleyici bir psikolojik terör davranışı’ olarak geçmiş durumda.

20.03.2018Hayat
İş hayatındaki psikolojik terör: Mobbing

İş hayatındaki psikolojik terör: Mobbing

75. sayımızın Bakış sayfasında mevzu, Mobbing.

18.12.2017Kampüs
Mobbingle baş etmenin yolları

Mobbingle baş etmenin yolları

İş yerinde psikolojik şiddet olarak tanımlanabilen mobbing'e maruz kalan binlerce çalışan var. Peki mobbing ile nasıl başa çıkılabilir?

31.10.2017Kobi
Mehmet Ali Erbil Türk Malından kovuldu mu Yanıt geldi

Mehmet Ali Erbil Türk Malı'ndan kovuldu mu? Yanıt geldi

Şovmen Mehmet Ali Erbil hakkında ortaya atılan mobbing iddiası uzun süre konuşulacak gibi görünüyor. Star TV’de yayınlanan Türk Malı’nın yapımcısı Süreç Film ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’i kovduduğu iddia edildi. Yapım Şirketi sessizliğini korurken ünlü şovmen Instagram hesabından yaptığı bir yayınla yalanladı.

15.09.2017Magazin
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Mobbing nedir sorusunun yanıtını merak eden yüzlerce kişi konuyla alakalı araştırma yapmaya başladı. Birçok iş yerinde ve kurumda çalışan kişilerin karşılaştığı mobbing nedir?

14.09.2017Gündem
Atölyeye bak sevişen var mı

Atölyeye bak sevişen var mı?

Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu, Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Halil Demir ile Yüksekokul Sekreteri Ülker Ünal arasında yaşandığı iddia edilen diyaloglar nedeniyle karıştı. Müdür Demir’in kendisine mobbing uyguladığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunan Ünal, “Müdürümüz güvenlik görevlilerinin yanında ‘Sekreter hanım atölyenin arkasını kontrol ediyor musun? Sevişen öğrenci var mı bakıyor musun?’ demiştir. Tüm yetkilerim elimden alınarak temizlik şefi durumuna sokuldum” dedi.

28.11.2016Gündem
Psikolojik baskıya tazminat cezası

Psikolojik baskıya tazminat cezası

İşyerlerinde psikolojik baskıya ve ayrımcılığa maruz kalan çalışanları kanunlar koruyor. Bunu yapan yönetici ya da işyeri sahipleri hem tazminat ödüyor hem de cezaya çarptırılıyor. Haklarınızı bilin ve arayın

16.06.2016Ekonomi
İş yerinde ki görünmez şiddet: Mobbing

İş yerinde ki görünmez şiddet: Mobbing

Günümüzde çalışanlar için hayatı kabusa çevirebilen mobing, iş yerindeki duygusal taciz, psikolojik şiddet, dışlama, aşağılama, rahatsız etme, çalışma motivasyonunu ve özgüvenini kırma ve mutsuz etme gibi pek çok davranışı kapsıyor. Yapılan yeni hukuksal düzenlemelerle artık bu tür uygulamaların tespiti ve dolayısı ile şikayeti de daha kolay hale geldi.

22.03.2016Sağlık
 Erkan Petekkaya sette bana mobbing uyguladı diyen  Nurgül Yeşilçaya Paramparçanın yapımcısından cevap

' Erkan Petekkaya sette bana mobbing uyguladı' diyen Nurgül Yeşilçay'a Paramparça'nın yapımcısından cevap

Oyuncu Erkan Petekkaya'nın, Nurgül Yeşilçay'ın 'Paramparça' dizisinden ayrılmasıyla ilgili "Gerçek o kadar kötü ki...Anlatsam yer yerinden oynar" demesi ortalığı karıştırmıştı. Ayşe Arman'a konuşan Yeşilçay ise Erkan Petekkaya'nın kendise mobbing uyguladığını, yönetmenin ve yapımcının da buna ses çıkarmadığını söyledi.

13.03.2016Magazin
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Avukat Özlem Ayata mobbingi anlatıyor.

29.01.2016Diğer Videolar
Başhemşireyle kadın başhekim mahkemelik

Başhemşireyle kadın başhekim mahkemelik

Kuşadası Devlet Hastanesi’nde 7’si başhemşirelik olmak üzere 14 yıldır çalışan Naciye Aksoy ile başhekim Dr. Selma Özcan arasında yaşananlar yargıya taşındı.

19.03.2012Ege
Rektöre “mobbing” davası

Rektöre “mobbing” davası

Ege Üniversitesinde (EÜ) güvenlik görevlisi olarak çalışan Servet Cankurt, “mobbing” uyguladıkları iddiasıyla Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, üniversitenin güvenlik müdürü Hacer Çolpan ve güvenlik şefi Ercan Aksakal aleyhine 18 bin liralık tazminat davası açtı.

9.03.2012Gündem
Görme engelli öğretmene röntgencilik cezası AİHMe taşındı

Görme engelli öğretmene röntgencilik cezası AİHM'e taşındı

ADANA’da görev yaptığı lisedeki sınıfta, iki erkek öğretmenin eşcinsel ilişkisini kapının anahtar deliğinden gözetlediği ve okula yaydığı iddiasıyla soruşturma geçiren yüzde 100 görme engelli tarih öğretmeni 44 yaşındaki Ali Ercan, kendisine ’maaş kesme cezası’ verilmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

6.02.2012Gündem
İşyerinde psikolojik şiddete yasalar dur diyecek

İşyerinde psikolojik şiddete yasalar dur diyecek!

İşyerinde psikolojik şiddet, yani "mobbing" konusunda, ilk kez yasal düzenlemeye gidiliyor!

24.03.2011İyi Yaşam
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Mobbing kelimesini son zamanlarda sıkça duyuyoruz. İşyerinde psikolojik şiddet ve kötü muamele mobbing oluyor. Peki, neler mobbing kapsamına giriyor? Siz de bir mobbing maduru musunuz?

24.03.2011İyi Yaşam
‘Mobbing’e Meclis eli

‘Mobbing’e Meclis eli

Çalışmalarına şikâyet dilekçeleriyle yön veren TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, başvuruları dikkate alarak, ‘mobbing’ denen ‘işyerinde her türlü yoğun baskı ve tacizleri’ ayrı bir gündem maddesi yapmaya karar verdi. Bir alt komisyon, şikâyetleri inceleyip önlemlerle ilgili rapor verecek.

11.06.2010Gündem
Gerçek bir mobbing* öyküsü…

Gerçek bir mobbing* öyküsü…

Herkesin içinde toplantı odasında bana bağırdığı günün akşamı “görüşebilir miyiz?” diye sordum. Yarım ağız, “çok vaktim yok, bir beş dakika için gel sadece” dedi.

3.09.2009Ekonomi
Mümessilden ilaç şirketine ’mobbing’ davası

Mümessilden ilaç şirketine ’mobbing’ davası

Konya’da bir ilaç firmasında çalışırken haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, mobbing (psikolojik taciz) davası açtı.

7.02.2009Ekonomi
Konyalı işçiden ‘Mobbing davası

Konyalı işçiden ‘Mobbing' davası

KONYA'da bir ilaç firmasında çalışırken haksız yere işten çıkarıldığını öne süren ilaç mümessili 40 yaşındaki Metin Erkul, Mobbing (Psikolojik Taciz) davası açtı. Dünyada birçok ülkede hukuk sisteminde yer alan Mobbing, Türkiye'de 2008 yılı Aralık ayında, TBMM Adalet Komisyonu'nun Türk Borçlar Kanunu Tasarısı'ndaki düzenlemesi ile hukuk sistemine alınmıştı.

7.02.2009Gündem
İşyerinde terör var

İşyerinde terör var

Mobbing... İngilizce'de saldırma, aşağılama, hor görme demek. Artık yönetim literatürüne de girdi. İşyerinde tüm iyiniyetinize, çok çalışmanıza rağmen 'ekipten' dışlanıyor musunuz? Sözlü tacize uğrayıp, sürekli dedikodu malzemesi mi oluyorsunuz? Kimse sizi umursamıyor, angarya işlere mi gömülüyorsunuz? Müdürünüz sizi dinlemeyip istifa etmeniz için elinden geleni yapıyor mu? Bunlardan biri ya da birkaçına maruz kalıyorsanız size 'mobbing' uygulanıyor demektir. Yurtdışında olsaydınız eliniz kolunuz bağlı olmayacaktı. Türkiye'de ise ya katlanacaksınız ya da kapıyı çarpıp gideceksiniz.

4.05.2002Gündem
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler komisyonda görüşülüyor

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler komisyonda görüşülüyor

TBMM Mili Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda görüşülen Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde milletvekilleri değerlendirmede bulundu.

10.04.2020Eğitim
Mobbing ne demek Mobing kelimesinin tarihçesi nedir

Mobbing ne demek? Mobing kelimesinin tarihçesi nedir?

Özellikle iş hayatındakilerin sıklıkla aradıkları terimlerden biri olan 'Mobing'in ne anlama geldiği merak ediliyor. Hangi şartlarda mobing olur, mobing kelimesinin anlamı nedir merak edilen sorular arasında yer alıyor. Peki Mobing nedir mobing kelimesinin tarihçesi nedir?

3.04.2020Gündem
Egoları kapıda bıraktık birlikteyken sıfatlarımız yok

Egoları kapıda bıraktık birlikteyken sıfatlarımız yok

Daha buluşacağımız restoranın kapısına gelmeden kahkahaları binayı çınlatıyor. Adeta dört kız kardeş gibi, neşe içinde sohbet ediyorlar. Bu, her hafta buluştuklarında yaşadıkları bir rutin aslında. Onlarla karşı karşıya geldiğimde ‘yüzüme bir tokat yerim’ diye korkmadım değil. Çünkü hepsi çok baskın, Türkiye’nin müzik sektörüne yön veren isimler. Demet Akalın en güçlü kahkahaların sahibi, tam bir enerji topu. Deniz Seki grubun en sakini. Cansu Kurtçu ekibin moderatörü. Işın Karaca ise en celallisi. Onlarla şarkıları ‘Alâ’ için buluştuk. Birlikteyken egolarını unuttuklarını gördük.

Günlükler yerine artık  sosyal medya hesaplarını inceliyorlar

Günlükler yerine artık sosyal medya hesaplarını inceliyorlar

Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharının ardından, Rabia Naz ve Gülistan Doku vakalarında olduğu gibi psikolojik otopsi kavramı gündeme geldi. Adli alanda çalışanların dahi pek aşina olmadığı bu kavramı uzmanlara sorduk.

26.01.2020Hürriyet Pazar
Can Yaman yeniden küllerinden doğar

Can Yaman yeniden küllerinden doğar

Can Yaman yine gündemden düşmedi. “Arka oda” açıklamasından sonra yapımcısı Faruk Turgut dizisini eylüle erteledi. Bir de Çağatay Ulusoy hakkında “Kusabilirim” dediği ortaya çıktı. Can Yaman’ın kariyeri bu olaylarla biter mi?

9.12.2019Magazin
Berrak Tüzünataç: İnsanlar prenses gibi davranmamı bekledi...

Berrak Tüzünataç: İnsanlar prenses gibi davranmamı bekledi...

Delici mavi gözleri, çocuksu neşesi, kendine has tavırlarıyla alışılmışın dışında bir kadın o. Hayatımıza girdiği günden itibaren yeteneğinin yanı sıra ‘Türkiye’nin en seksi kadınları’ listelerine de adını yazdırdı, ‘vahşi güzel’ gibi lakaplarla anıldı. Ama onun açısından durum farklıydı; “Bunlar benim için hiçbir şey ifade etmiyor ve etmedi. Çünkü ben kendimi öyle hissetmiyorum. Görselimle de yeni barıştım” diye anlatıyor kendi cephesindeki vaziyeti. 35 yaşına girdiği bugünlerde ‘kendini büyüttüğünün’ altını çiziyor, “Artık eskisi kadar kırılgan değilim” diyor. Berrak Tüzünataç’la buluştuk; yeni projelerini, hayatını, aşkı ve kadın olmayı konuştuk.

10.11.2019Hürriyet Pazar
YÖK Başkanı Saraç: 322 dekanımız 17 rektörümüz kadın

YÖK Başkanı Saraç: 322 dekanımız 17 rektörümüz kadın

8 Mart, Dünya Kadınlar Günü. Türkiye, kadın akademisyen bakımından yüz güldürüyor. Hem öğretmen hem de akademisyenlerde kadın sayısı, diğer ülkelere göre fazla. 1797 dekanın 322’si kadın, 201 üniversitede 17 kadın rektör bulunuyor. “Akademiye düşen önemli görevlerden biri de kadına sıfır şiddetin olduğu bir toplumu inşa etmektir” diyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile akademide kadını konuştuk:

5.03.2019Eğitim
Terazi Burcunda Yeni Ay İşte Etkileri..

Terazi Burcunda Yeni Ay! İşte Etkileri..

9 Ekim 2018 günü saat: 06.45’te 16 derecede Güneş ve Ay Terazi burcunda kavuştu ve bir yeni ay gerçekleşti. Bu Yeni Ay’ın yönetici gezegeni Venüs, Akrep burcunda gerileme hareketine tüm hızıyla devam ediyor. Yaşamımızda karanlık tarafta kalan bazı olayları daha da hızlı aydınlatacağa benziyor. Şimdi içinizden bu bazı olayları sorguluyor olabilirsiniz. Şöyle değerlendirelim...

9.10.2018Astro Gündem
Tükenmişlik sendromu nedir

Tükenmişlik sendromu nedir?

Günümüz toplumunda yaygınlığı giderek artan bir sağlık sorunu olan tükenmişlik sendromu, son yıllarda ünlü isimler nedeniyle çok daha sık gündeme gelmeye başladı. Tükenmişlik sendromu duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı olmak üzere üç temel boyuttan oluşuyor. Peki, tükenmişlik sendromu tam olarak nedir?

3.08.2018Gündem
#Ben de şiddet gördüm

#Ben de şiddet gördüm

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle şiddet bir kez daha Türkiye’nin gündemdeydi... Sözü korkmayan, kabullenmeyen, susmayan kadınlara verdik. Onlar da hikâyelerini, şiddete karşı mesajlarını, mücadelelerini Hürriyet’le paylaştı.

26.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Psikolojik yönüyle mobbing

Mobbing kavramı, sosyal hayatta yıldırma, alay etme, küçükseme ve aşağılama ile bir insana psikolojik baskı ve yıpratma durumunu anlatır.

23.02.2021
Mobbing nedir

Mobbing nedir?

Eğer siz de iş yerinizde mobbinge uğruyorsanız mutlaka destek almalısınız.

31.08.2017

Mobbing’e giriş 1

MOBBİNG...Evet, iddialı konuşuyorum...

12.12.2012

Hiçbir hayat böyle bir sonu hak etmiyor

HEPİMİZİ üzen, sarsan, düşündüren intiharlar oldu bu hafta...

20.02.2021

Saplantılı siber takip tacizin yeni boyutu

Psikolog, eğitimci Prof. Dr. Sefa Bulut, tacizin dijital hayatın getirdiği imkânlarla yeni bir boyut kazandığına ve internetle ilişkili saplantılı takibe (cyber stalking) dönüştüğüne dikkat çekti. Tacizcinin sosyal medyadan kolaylıkla takip ettiği kişinin hayatına, yaptığı işlere, arkadaşlarına ulaştığını anlatan Prof. Dr. Bulut, “Toplumda yaşanan taciz, çocuk istismarı ve mobbing gibi konuların saklanmaması ve bunu yapanların deşifre edilmesi gerekir ki bu gibi durumlara maruz kalmaları azaltabilelim. Böylelikle toplumsal bir farkındalığın gelişmesine katkıda bulunabiliriz” dedi..

4.02.2021

Yeni nesil liderlik stratejileri nelerdir?

İş dünyasında ve sosyal hayatta insanlara liderlik edebilmek için ilgili alanda üstün bilgiye ve öz güvenli bir kişiliğe sahip olunmasının yeterli geldiği, antipatik davranan ve ültimatom vererek üstünlük sağlamaya çalışan kişilere saygı duyulduğu günler geride kaldı.

15.09.2020

YÖK Başkanı Saraç: 322 dekanımız 17 rektörümüz kadın

8 Mart, Dünya Kadınlar Günü. Türkiye, kadın akademisyen bakımından yüz güldürüyor. Hem öğretmen hem de akademisyenlerde kadın sayısı, diğer ülkelere göre fazla. 1797 dekanın 322’si kadın, 201 üniversitede 17 kadın rektör bulunuyor. “Akademiye düşen önemli görevlerden biri de kadına sıfır şiddetin olduğu bir toplumu inşa etmektir” diyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile akademide kadını konuştuk:

5.03.2019

Psikososyal tehlike ve risklerle iç içeyiz

Sağlık ve eğitimde yaşanan şiddet olayları gelecek adına iyi sinyaller vermiyor.

12.01.2019

Gelmeyene gidemezsin…

Günaydın haftanın son günü…

4.01.2019

Terazi burcunda yeni ay! Kendi yaşamınızda var olmayı seçin...

9 Ekim 2018 günü saat:06.45’te 16 derecede Güneş ve Ay Terazi burcunda kavuşuyor ve bir yeniay gerçekleşiyor. Bu Yeniay’ın yönetici gezegeni Venüs, Akrep burcunda gerileme hareketine tüm hızıyla devam ediyor. Yaşamımızda karanlık tarafta kalan bazı olayları daha da hızlı aydınlatacağa benziyor. Şimdi içinizden bu bazı olayları sorguluyor olabilirsiniz. Şöyle değerlendirelim.

9.10.2018