Piyasalarda ‘Eyvah Fed’ korkusu! İşte altın için en önemli risk

Güncelleme Tarihi:

Piyasalarda ‘Eyvah Fed’ korkusu İşte altın için en önemli risk
Oluşturulma Tarihi: Haziran 13, 2022 14:51

ABD enflasyonunun 41 yılın zirvesini yenilemesiyle piyasalar oldukça hareketli... Enflasyonist riskin yükselmesi öncelikle Fed’in sonrasında da diğer merkez bankalarının faiz artırımlarında daha da agresifleşebileceği beklentisini artırırken; bu durum altın fiyatları için en büyük risk olarak karşımıza çıkıyor. Peki, altın fiyatlarında yaşanan son gelişmeler ve senaryolar neler? Gedik Yatırım Araştırma Müdür yardımcısı Onurcan Bal hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Haberin Devamı

Cuma günü açıklanan ABD mayıs ayı enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerinin üzerinde gelerek, 41 yılın en yüksek seviyesini yenilemesiyle piyasalar hareketlendi. Küresel borsa endekslerinde sert satışlar görülürken; ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi güçlenmesini sürdürdü. Altın ve gümüş fiyatları baskılanırken; kripto para piyasalarında sert satış dalgası yaşandı.

ABD mayıs enflasyonunun yüzde 8,6 seviyesine yükselerek 1981 yılından bu yana zirve seviyeyi görmesi piyasalarda risk iştahını azaltarak; yatırımcıları güvenli limanlara itti. Güvenli liman olarak görülen ABD tahvili ve dolar yükselişini sürdürürken; ters korelasyon etkisiyle altın fiyatları baskılanıyor. Diğer taraftan yükselen küresel enflasyonist risk ve resesyon kaygıları yatırımcıları değerli metallere yönlendiriyor ve altın fiyatlarını destekliyor. Altın fiyatlarında da bu gelişmelerle dalgalı seyirler gözleniyor.

Haberin Devamı

Küresel enflasyon riskinin bir türlü önüne geçilememesi, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere diğer merkez bankalarını daha hızlı faiz artırımına gidilmesi konusunda harekete geçirebilir. Böyle bir durumda dünyada dolar varlıklarının güçlenmesi, ABD tahvil faizlerinin yükselmesi ve altın fiyatlarının baskılanması beklenebilir.

GÖZLER FED’DE

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) haziran ayı toplantısı yarın başlıyor. Fed, faiz kararını çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00’de açıklayacak. Faiz artırım kararının yanında Fed’in piyasalara vereceği mesajlar ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın 21:30’da gerçekleştireceği basın toplantısındaki açıklamaları, izlemeyi sürdürecekleri sıkılaşma politikasıyla ilgili ipuçları vermesi açısından kritik önemde olacak.

Piyasalar, Fed’in bu toplantısından 50 baz puanlık faiz artırımı beklerken; Fed’in yıl sonunda politika faizini çekeceği seviye yüzde 2,75’ten yüzde 3,50 seviyesine yükselmiş durumda…

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde Fed baskısıyla satıcılı bir seyir izliyor. Fed'in daha agresif faiz artırımına gidebileceğinin fiyatlanmasıyla dolar endeksi 104,91 seviyesine kadar yükselirken; ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3,30 seviyesine tırmanarak 11 yılın zirvesini gördü. Fed'in politika değişimlerine daha duyarlı olan ABD 2 yıllık tahvilin faizi ise yüzde 3,25 seviyesine kadar yükseldi. ABD 2 yıllık tahvil faizi böylelikle 15 yılın en yükseğini gördü.

Haberin Devamı

Ons altın; gün içerisinde en düşük 1823 doları, en yüksek ise 1879 doları gördü. Ons altın şu dakikalarda ise, yüzde 2,40 oranında düşüşle 1827 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Piyasalarda ‘Eyvah Fed’ korkusu İşte altın için en önemli risk

Altının gram fiyatı, ons altın fiyatında yaşanan düşüşün etkisiyle değer kaybında ilerlerken; gün içerisinde en yüksek 1043 lirayı, en düşük 1011,30 lirayı gördü. Gram altın, saat 17:35 itibarıyla yüzde 1,64 oranında düşüşle 1012,61 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1665 lira, Cumhuriyet altını da 6 bin 850 liradan işlem görüyor.

Piyasalarda ‘Eyvah Fed’ korkusu İşte altın için en önemli risk

ONS ALTININ SEYRİNİ BUNLAR BELİRLEYECEK
Onurcan Bal - Gedik Yatırım Araştırma Müdür yardımcısı

Haberin Devamı

Piyasalarda ‘Eyvah Fed’ korkusu İşte altın için en önemli risk

Nisan ayının ikinci yarısından mayıs ayı ortalarına kadar satıcılı bir seyrin öne çıktığı ve 500 günlük üssel ortalamasını (1.795 dolar) test eden ons altında mayıs ayının son bölümünde toparlanma çabası gözlendi. Mayıs ayının son bölümünde Fed’e ilişkin sıkılaşma endişelerinin bir miktar yatışması ve dolardaki geri çekilme etkili oldu. Haziran ayı içerisinde dalgalı ve kararsız bir görünüm ortaya koyan ons altında, bugün ise satıcılı bir fiyatlama öne çıkıyor.

ABD’de cuma günü enflasyonun beklentilerin üzerinde bir artış kaydetmesi sonrasında Fed’e ilişkin agresif sıkılaşma endişeleri tekrar artış kaydetti. Buna bağlı olarak küresel risk iştahının zayıflama kaydettiği, ABD tahvil faizlerinde yükselişlerin hız kazandığı ve doların küresel çapta değer kazanımlarını genişlettiği görülüyor. Fed’e ilişkin artan agresif sıkılaşma endişeleri doları destekleyen temel gelişme olurken, dolardaki değer kazanımı ve ABD tahvil getirilerindeki yükseliş ons altın üzerinde baskı oluşturuyor. İlerleyen süreçte küresel çapta enflasyon görünümü ve merkez bankalarının sıkılaşma adımları ons altının seyri üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir.

Haberin Devamı

Rusya – Ukrayna savaşının enerji ve gıda fiyatlarındaki yükselişi tetiklemesi ve küresel çapta enflasyonist baskıların devam etmesi halinde Fed başta olmak üzere merkez bankalarının daha agresif bir sıkılaşmaya gittikleri görülebilir. Bu durum ons altın üzerinde baskı oluşturacak en önemli risk başlığı olarak gündemimizdeki yerini korumaktadır. Bununla birlikte küresel çapta gündemde olan resesyon endişelerine bağlı olarak portföyleri dengelemek ve riskleri yönetmek amacıyla belirli oranda ons altın tutulması ons altında sert düşüşlerden ziyade dalgalı ve görece zayıf bir seyri beraberinde getirebilir.

Ons altında bugün 200 günlük üssel ortalamasını (1.855 dolar) test ederken, ortalama altında kapanışların görülmesi ve 1.850 dolar altına sarkılması halinde teknik olarak satışların devamı beklenebilir. Bu durumda 1.840 - 1.825 dolar ve 500 günlük üssel ortalama (1.795 dolar) destek olarak takip edilecektir. Herhangi bir nedenle 500 günlük ortalama altına sarkma yaşanır ve kapanışlar görülürse ons altında satışların derinleştiği görülebilir. 200 günlük ortalama üzerinde tutunma sağlanabilirse gözlenebilecek tepki alımlarında 1.865 dolar ve 100 günlük üssel ortalama (1.872 dolar) kısa vadeli direnç noktalarıdır. 100 günlük üssel ortalama üzerindeki tutunmalarda 1.890 – 1.910 dolar bandı direnç olarak önem kazanacaktır. 

Haberin Devamı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!