Nabucco resmen imzalandı

Güncelleme Tarihi:

Nabucco resmen imzalandı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 13, 2009 12:34

Asya Kıtası’ndan Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak olan ve hattın en önemli ayağını Türkiye’nin oluşturduğu Nabucco Projesi’nin anlaşması bugün Ankara’da resmen imzalandı. Yüzde 60'ı Türkiye'den geçecek Nabucco toplam 8 milyar dolara mal olacak ve 4,8 milyar dolarlık yatırım Türkiye'ye yapılacak. Bu yatırımla 15 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Haberin Devamı

ABD'DEN İRAN GAZINA YEŞİL IŞIK YOK

TARAF ÜLKELER NE DEDİ?

İMZA TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR

TÖRENDEN SATIR BAŞLARI

Başbakan Erdoğan projenin imzalanmasından sonra şunları söyledi:

- Bugün hem ülkemiz hem de taraf diğer ülkeler için tarihi bir gün.  

- Az önce Naboccu hükümetler arası anlaşmayı imzaladık. Bu vesile ile taraf devletleri içtenlikle tebrik ediyorum .

- Nabucco uzun yıllardır üzerinde konuşulan bir projeydi. Bugünkü imza ile en önemli adımlardan birini atmış bulunuyoruz.

- Müzakere sürecindeki rolü nedeniyle Sayın Barosso huzurunda AB komisyonuna da teşekkür ediyorum.

- Nabucco, artan enerji ihtiyacının karşılanmasına ciddi katkı sağlayacak

- Projenin ilk yıllarında Azeri doğalgazının taşınması öngörülüyor. Sonraki yıllarda Mısır, Türkmenistan, Katar, suriye ve hatta Rus gazını da Avrupa'ya taşıma mümkün olabilir. 

Haberin Devamı

- Enerji boru hatlarının doğudan batıya ulaşan güzergahinda toplumları karşılıklı temennileri de hayat bulacak. Nabucco sadece bir doğalgaz boru hattı değildir.

- Kıtaları ve kültürleri buluşturacak olan bu hattın ortasından bulunmaktan çok memnunuz.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYESİ OLMASI NET ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKTI

İmza töreni öncesi, Nabucco Projesi anlaşma töreninde konuşan  Erdoğan, Türkiye’nin bölgesindeki ve dünyadaki önemine vurgu yaptıktan sonra, “Sadece enerji noktasında bakıldığında bile, Türkiye’nin, AB’nin üyesi olması gerektiği, net bir şekilde ortaya çıkacaktır,” dedi.

Projenin “dostluk ve barış” sağlaması özelliğine değinen Başbakan Erdoğan, “Ülkelerimiz için, dostluk ve barış için, gelecek nesillerin refahı için bugün burada çok önemli bir adım atıyoruz. Proje başlayıp, gaz sevkiyatı başladığında, inanıyorum ki bu coğrafya farklı bir konuma yükselmiş olacaktır,” dedi.

AVRUPA'NIN 4’ÜNCÜ ANA ARTERİ OLMA HEDEFİ

Türkiye’nin, enerjinin taşınması konusunda, sadece bölgesel değil ama küresel bazda da önemli bir yeri bulunduğuna işaret eden Erdoğan, tamamlanmış ve devam etmekte olan projelerin, “enerji güvenliği” konusunda Türkiye’yi önemli bir konuma yükselttiğini kaydetti ve “Doğalgazda, Avrupa’nın 4’üncü ana arteri olmak, esas hedeflerimiz arasındadır,” dedi.

Haberin Devamı

TÜRKİYE AB ÜYESİ OLMALIDIR

Katılım müzakereleri çerçevesinde, enerji piyasasını, AB’nin iç pazar kurallarıyla uyumlu hale getirmek konusunda Türkiye’nin büyük mesafe kaydettiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, “Esasen, sadece enerji noktasında bakıldığında bile, Türkiye’nin, AB’nin üyesi olması gerektiği, net bir şekilde ortaya çıkacaktır,” dedi.

Nabucco’nun hayata geçirilmesinin, diğer projelere de hız kazandıracağına inandığını söyleyen Erdoğan, bu çerçevede, Azerbaycan, Türkmenistan, Irak ve Mısır başta olmak üzere Hazar ve Ortadoğu bölgelerinde bulunan kayda değer doğalgaz üreticisi ülkelerin de, Avrupa “enerji güvenliği denklemine” katılmalarının, Türkiye’nin samimi temennisi olduğuna vurgu yaptı.http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/nabucco_200.jpg

 

Haberin Devamı

RUS GAZININ DA NABUCCO’YLA AVRUPA’YA AKMASI MÜMKÜN

Rus gazının da bir gün, Nabucco kapsamında Avrupa pazarına sunumuna inandıklarını dile getiren Başbakan, Türkiye’de tesis edilecek bir sıvılaştırılmış doğalgaz terminali vasıtasıyla Katar’ın da bu projede ciddi bir rol üstelenebilmesinin mümkün olduğunu kaydetti. Erdoğan, bunun gerçekleşmesi halinde, söz konusu ülkelerin, AB’yle organik bir bağ oluşturmuş olacaklarına dikkati çekti.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile anlaşmaya taraf ülkelerin başbakanları ve yaklaşık 20 ülkeden bakan düzeyinde katılımın olduğu imza töreni şu sıralarda, tarafların konuşmalarıyla devam ediyor ve imza sonrası öğlen saatlerinde, Nabucco ortağı şirketlerin, ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!