Mobil cihazlarda taksit avantajının devamı isteniyor

Güncelleme Tarihi:

Mobil cihazlarda taksit avantajının devamı isteniyor
Oluşturulma Tarihi: Ocak 29, 2019 11:23

m-TOD Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Terzioğlu, "Mobil cihazlarda taksit düzenlemesi en azından 2019 sonuna kadar devam etmeli." dedi.

Haberin Devamı

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Terzioğlu, mobil cihazlara yönelik taksit düzenlemesinin uzatılmasının ekonomiyi canlandıracağını, düzenlemenin en azından 2019 sonuna kadar devam etmesini istediklerini söyledi. Konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında Terzioğlu, "Ticaret Bakanlığı'nın söz konusu düzenlemesi sektörde istihdam azalmasının önüne geçerek yeniden canlanmayı da beraberinde getirdi. Mobil iletişim sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla diğer sektörlerde olduğu gibi, taksit düzenlemesinin en azından 2019 yıl sonuna kadar devam etmesini arzuluyoruz" dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik" Kasım 2018 tarihinde değiştirildi.

Yapılan değişikliğe göre, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/B maddesinde yer alan "cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz" ibaresi "tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3,500 Türk lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3,500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz" şeklinde yeniden düzenlenmişti.

Haberin Devamı


Bununla beraber, '12/B maddesinin ikinci fıkrasında fiyatı 3,500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında altı ay olan taksitlendirme süresi 31/1/2019 tarihine kadar on iki ay olarak uygulanır' geçici maddesi eklenerek tüm cep telefonları satışlarında 31/1/2019 tarihine kadar 12 ay taksitli yapıya geçilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!